Šib: Proširenje u fokusu nemačkog predsedavanja
BEOGRAD: Ambasador Nemačke u Beogradu Tomas Šib izjavio je da će u fokusu nemačkog predsedavanja EU biti proširenje i da zemlje Zapadnog Balkana mogu postati članice Unije ako ispune uslove.
"Evropska perspektiva koja važi za sve zemlje Zapadnog Balkana utvrđena je u Lisabonskom sporazumu, i taj model se neće menjati. Države Zapadnog Balkana imaju evropsku perspektivu, mogu postati članice EU ako ispune uslove - to dakle zavisi od samih država" rekao je Šib za RTS.
On je rekao da će proširenje biti u fokusu nemačkog predsedavanja EU, tokom druge polovine sledeće godine, i izrazio nadu da će tada i Evropski savet doneti odluku da se otvore pristupni pregovori i sa Albanijom i Severnom Makedonijom.
"Važno je naglasiti da je Francuska iznela predlog, takozvani ''non pejper'', da evropska perspektiva ostaje neizmenjena, pa i za zemlje Zapadnog Balkana. Ono što Francuska želi je da sama metodologija bude poboljšana. Tu se slažemo sa Francuzima", rekao je Šib.
Kako je rekao, treba sačekati da Evropska komisija predstavi svoje predloge početkom godine, a da je Nemačka spremna da ih pogleda i razmotri.
Šib kaže da se Nemačka zalaže za to da se što pre obnovi dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU.
"Dijalog o normalizaciji odnosa svakako je jedan od naših prioriteta. Na kraju krajeva - to je i uslov u pristupnom procesu za Srbiju, utvrđen u poglavlju 35", rekao je nemački ambasador.
On je rekao da je visoki predstavnik za spoljnu politiku Žosep Borel već najavio da će to biti jedan od njegovih prioriteta, ako i da bi dobra inicijativa bila da imenuje novog posrednika za taj proces.
"Nadam se da će se uskoro formirati nova vlada u Prištini i da će se dijalog obnoviti. U to spada i ukidanje taksi. I EU i Amerika mesecima o tome govore. Smatramo da su takse loše za regionalnu saradnju i da su prekinule dijalog. I, dozvolite da kažem nešto što ovde ne vole da čuju, važno je da se pregovori vode u konstruktivnoj atmosferi, a kampanja koju vodi Srbija o povlačenju priznanja ne doprinosi boljoj atmosferi."
Kada je reč o ekonomiji, on je rekao da u Srbiju stalno dolaze investitori iz Nemačke.
"Mi smo godinu i po dana ovde. Govorili smo tada o 40.000 radnih mesta koja su otvorena. U međuvremenu, govorimo o 60.000. Došlo je do buma investicija koje su porasle na 2,5 milijardi evra od 2000. godine. Velike kompanije ovde investiraju. Na primer ZTF u Pančevu, globlani akter MTU u blizini Pančeva. To je preduzeće koje ima veliku akcijsku vrednost. Naravno da bi bilo lepo da je došao "Folksvagen", ali trend je uzlazni i pozitivan. Doći će druga preduzeća."
Šib je rekao da je sa zadoboljstvom pročitao dela Petera Handkea kojem je juče dodeljena Nobelova nagrada za književnost, a kojem se zameraju politički stavovi.
"Handke je dobio nagradu za književno delo i stvaralaštvo i svakako je istaknuti poznavalac jezika i književnosti, zbog čega je i dobio Nobelovu nagradu. Šta je još govorio, to ne želim da komentarišem", rekao je nemački ambasador u Beogradu.