Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ŠEST NOVIH INVESTICIJA Inđija dogodine bez nezaposlenih

23.07.2018. 08:10 08:44
Piše:
Foto: Dnevnik/Branislav Lučić

Predsednik opštine Inđija Vladimir Gak kaže da je cilj rada lokalne samouprave da zadrži mlade, kako u javnom sektoru, tako i u privatnom, i naprave bolje uslove života svim građanima Inđije.

Upravo zato su studentske stipendije za dve godine povećane sa 7.500 dinara na 12.000, uvedena naknada za prvorođeno i trećerođeno dete od 40.000 dinara, lokalna samouprava takođe plaća 50 odsto domskog smeštaja učenicima srednje škole, kao i studentima, ali gradi i veliki vrtić, koji će, po planu, za svu decu s teritorije opštine biti besplatan. Opština takođe planira izgradnju 180 kadrovskih stanova za mlađe od 40 godina, a prva od tri zgrade, koliko imaju nameru da grade, trebalo bi da bude gotova već 2020. godine.

– Iako pratimo sve konkurse Pokrajine i Republike, očekujemo, mada smo zatekli velika dugovanja na početku mandata, da će naš budžet kroz dve godine biti krajnje stabilan i za investiciju izgradnje stanova neće biti potrebe za učešćem na projektima – ističe Gak. – Za dve godine biće završeno šest velikih investicija započetih u ovoj godini, za koje su ugovori već potpisani, ali biće još novih.

U planu je da do kraja godine bude asfaltirano svih 76 ulica, u dužini 44 kilometra, što je otprilike ruta od centra Inđije do isključenja za Auto-komandu u Beogradu

Po njegovim rečima, porez na imovinu i zarade od potpisanih investicija, ali i direktna kupovina zemljišta, napuniće inđijski budžet.

– U pitanju su investicije „Agromarket”, koji je nedavno otvoren u prisustvu predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić, zatim firma „Priča ketering”, koja se bavi industrijskim keteringom u čitavom Sremu, „M&B trans” je firma koja se uskoro otvara, s firmom „Metal in Zelić” d. o. o. takođe je potpisan ugovor ove godine, kao i s firmama „Kvas” i „Zlatibor gradnja” – ističe Gak, i dodaje da je ovo svakako godina velikih investicija, kao i gradnje u Inđiji.

Po njegovim rečima, nezaposlenost je time pala na 4,3 odsto, tačnije, na Birou su prijavljena 1.893 nezaposlena, po izveštaju s kraja maja.


Kao Novi Sad i Beograd

Pešačko-biciklističku trim-stazu Inđija će praviti po uzoru na novosadski kej, od Mosta Duga do Štranda jer, po rečima predsednika te opštine, žele da Inđija ima sve sadržaje kao što imaju Novi Sad ili Beograd.

– Nastavljena je i rekonstrukcija bazena započeta pre 20 godina, i sada gradski bazen izgleda savršeno – kaže Gak, i napominje da je nebitno kako se zove predsednik neke opštine u čijem se mandatu nešto uradi, nego šta je urađeno, i da on voli svoj grad.


– Ovih šest firmi, zaposliće još oko 650 radnika i do kraja godine potpisaćemo još dva ugovora sigurno, a moguće i tri, s investitorima koji će zaposliti još oko 400 do 500 radnika, te će svako ko želi da radi pronaći zaposlenje u Inđiji, ili, što je još važnije, mogućnost da promeni posao – kaže Gak.  – Time se direktno povećava cena radne snage.

On napominje da se u Inđiji više ne radi za 25.000-30.000 dinara, već su plate daleko ozbiljnije, a kada se završi šest investicija, svaki poslodavac će morati da plati dobrog radnika, i podseća na to da je to jedini način za povećanja plata u privatnom sektoru.


Nova gradilišta u zoni

U celoj industrijskoj zoni u Inđiji posluje više od 45 firmi, a u novoopremljenoj, na lokaciji 15 – „Severoistočna radna zona”, trenutno posluju četiri firme: „IT park”, „Grundfos” i „Indomi” i fabrika „Kvas” koja je između njih.

– U roku od nekoliko meseci na toj lokaciji videćemo minimum tri ili četiri nova gradilišta na 97 hektara opštinske industrijske zone. Već imamo napisana dva nova ugovora s investitorima koja treba da potpišemo i jednu veliku parcelu čuvamo za ozbiljnog investitora koji treba da nam dođe. Kada se to desi, mi više nemamo raspoložive industrijske zone, što znači da ćemo za dve nepune godine opremiti i prodati parcele u zoni, za koje investitori imaju rok gradnje tri godine za objekat i dobijanje upotrebne dozvole – ističe Gak.


Upravo zato, ta lokalna samouprava sada traži potencijale i van Inđije jer su jedina lokalna samouprava koja u prečniku od 50 kilometara ima tri miliona stanovnika.

U Inđiji se asfaltira 76 ulica koje to do sada nisu bile, što je samo jedan od velikih projekata koji se tu realizuju u ovom trenutku.

– Inđija je 1991. godine, u odnosu na broj stanovnika, imala najveći priliv izbeglog i raseljenog stanovništva u celoj Srbiji, i uglavnom su to ulice koje su nastale u tom periodu jer se tako naselje širilo i one su do danas ostale neasfaltirane – kaže Gak. – To je sramota u 2018. godini, te je zato u planu da do kraja godine bude asfaltirano svih 76 ulica, u dužini 44 kilometra, što je otprilike ruta od centra Inđije do isključenja za Auto-komandu u Beogradu. Asfaltiranje ulica finansira se iz namenskog kredita, koji građani Inđije kroz budžet i funkcionisanje grada ni na koji način neće osetiti, upravo zbog novih investicija i posla urađenog u protekle dve godine.

Paralelno s tim ulaže se u kulturu, kao i sport, za koji je ove godine iz budžeta izdvojeno 96 miliona dinara, u planu je izgradnja pešačko-biciklističke trim-staze od „Gumoplasta” do Autlet centra „Inđija” da bi on postao sastavni deo grada.

On dodaje da mu se građani obraćaju za sve, od slomljene rampe, do zlonamernika koji vide žice na uređenom bazenu, a isti je slučaj s iskustvima 150 njegovih kolega iz cele Srbije.


Dogovor sa Železnicama Srbije

– Sa Železnicama Srbije smo dogovorili da u našoj industrijskoj zoni staje brzi voz na relaciji Beograd–Budimpešta, koji svi očekujemo da će brzo biti pušten, i iz pravca Novog Sada, kao i iz Beograda, i po toj računici, iz oba grada imamo radnika za 15 minuta u industrijskoj zoni – napominje predsednik opštine Inđija. – Samim tim, ispunjavamo zahtev svakog investitora kada je reč o radnoj snazi jer nijedna opština nema resurs od tri miliona stanovnika u prečniku od 50 kilometara.


– Kada biste samo pogledali mejlove koje sam dobio poslednju nedelju, videli biste da se većina odnosi na rupe u asfaltu ili javnu rasvetu, i mi i jesmo tu da rešavamo svakodnevne probleme naših građana, a ne da se bavimo visokom politikom. Vodimo računa o tme da li je loša atmosferska voda koja treba da se odvede tamo gde joj je mesto, da ne ostaje u dvorištima, da li su putevi kako treba, škole u redu, ima li mesta u vrtićima i tako dalje – ističe Gak. – Izgradnja vrtića kasni jer na istoj parceli želimo da gradimo i kadrovske stanove, te moramo promeniti Plan detaljne regulacije. Završetak radova vrtića očekuje se u proleće iduće godine i tada će biti doneta važna odluka za porodice u Inđiji, a to je besplatan vrtić za svu decu na teritoriji opštine. Sve to ne bi bilo bez investicije, a to je opet zahvaljujući industrijskoj zoni koju smo opremili u poslednjih 10-11 meseci i koja je danas najbolja, ne samo u Srbiji već i u Jugoistočnoj Evropi.

Ove nedelje biće raspisana i javna nabavka za projektovanje gradske pijace, još jedne kapitalne investicije u ovoj godini. Biće kompletno rekonstruisan i park pored zgrade opštine, te će Inđija dobiti nov i moderan izgled.

Maša Stakić

Piše:
Pošaljite komentar