Savet Evrope usvojio Rezoluciju o Kosovu povoljnu za Srbiju
Parlamentarna skupština Saveta Evrope večeras je usvojila rezoluciju o stanju ljudskih prava na Kosovu koja je povoljna za Srbiju, imajući u vidu da su
odbijena sva tri amandana kosovskih Albanaca, izjavila je šefica delegacije Skupštine Srbije pri Parlamentarnoj skupštini SE Aleksandra Đurović.
Đurović je rekla Tanjugu da je Parlamentarna skupština SE odbila amandmane albanske strane kojima su, između ostalog, hteli da se iz Rezolucije izbriše obaveza formiranja Zajednice srpskih opština.
Ona je dodala da je glasanjem u plenumu usvojena Rezulucija koju je predložio izvestilac Avgustin Konda iz Španije.
"Rezolucija je povoljna za nas i ima dosta kritika na račun korupcije i poštovanja ljudskih prava. Gospodin Konda i Savet Evrope imaju stav da ostaju pri statusnoj neutralnosti i poštovanju vrednosti kojima se bavi SE", navela je Đurović.
Prema njenim rečima, odbijen je i amandman kojim je albanska strana želela da promeni deo teksta u kojem je navedeno da je Unesko odbio članstvo Kosova u toj organizaciji, tako da se navede samo rezultat glasanja.
"Hteli su, takođe, da se uključi da Kosovo sarađuje direktno sa Europolom i Interpolom, a ne preko Unmika, što je deo Rezolucije", rekla je ona.
"Oni su u odsustvu izvestioca Konde, koji nije ponovo izabran na decembarskim izvorima u Španiji, hteli to da izmene ali na plenumu se glasalo i sva tri amandamana su obijena. Rezolucija je usvojena kakva je bila", navela je Đurović.
Član delegacije Skupštine Srbije pri Parlamentarnoj skupštini SE Žarko Obradović je pohvalio rad izvestioca Kondea na izradi Rezolucije.
"Želeo bih da pohvalim rad gospodina Kondea na izradi Rezolucije 'Stanje na Kosovu i uloga Saveta Evrope'. U pitanju je veoma kvalitetan, dokument koji se bavi standardima Saveta Evrope u oblasti demokratije ljudskih prava i vladavine prava i oceni da li se i u kojoj meri ovi standardi primenjuju na Kosovu", preciziraop je Obradović.
On je dodao da, s obzirom da Srbija ne priznaje takozvanu nezavisnost Kosova, kao ni Ujedinjene nacije i veliki broj članica SE, "pozdravlja pristup statusne neutralnosti koji je gospodin Konde primenio u izradi Rezolucije".
"Rezolucija konstastuje brojne negativne pojave i događaje, na koje Srbija već 17 godina ukazuje, a na koje i do danas nisu dobijeni odgovori", naglasio je Obradović.
Spoljnopolitički odbor EP usvojio Rezoluciju o Srbiji
Odbor za spoljne poslove Evropskog paralamenta usvojio je jutros Rezoluciju o izveštaju o Srbiji za 2015. godine, a izvestilac EP za Srbiju Dejvid Mekalister je pozdravio usvajanje i još jednom istakao značaj podrške EP evropskom putu Srbije.Rezolucija je usvojena na Odboru sa 50 glasova za, dva protiv i četiri uzdržana, a očekuje se da Evrpski parlament o tekstu diskutuje i glasa na plenarnoj sednici 3. i 4. februara.
"Za pristupni proces Srbije kao i za kredibilitet EU važno je da velika većina članova Evropskog parlamenta podrži Srbiju na njenom Evropskom putu," ocenio je Mekalister u saopštenju.Članovi Odbora za spoljne poslove Rezolucijom su pozdravili napredak u normalizaciji odnosa Beograd i Prištine tokom 2015. godine i pozvali tamnošnje vlasti da u potpunosti i blagovremeno primene dosada postignute sporazume, napominjući da je to jedan od uslova za pristupanje Srbije EU.
Srbija se u tekstu poziva da nastavi sa sistematskim reforma, obezbedi da rad sudija, tužilaca i medija bude oslobođen političkog uticaja i pojača napore u borbi protiv organizovanog kriminala, objavljeno je na portalu Juropean Vestern Balkans.
"Srbija je učinila značajan napredak na putu prema EU. Otvaranje prvih poglavlja u decembru je zasluženo priznanje napretka koji je učinjen u poslednjih nekoliko meseci, naročtio u pogledu normalizacije odnosa sa Kosovom" rekao je Mekalister.On je napomenuo da je pred Srbijom još mnogo posla ali da može biti sigurna u prunu podršku EP.
Odbor EP je danas usvojio i rezoluciju o Kosovu u kojoj se iznosi da je Sporazum o stabiliaziji i pridruživanju značajan podsticaj za reforme koji utire put za integraciju Kosova u EU ali da su borba protiv visokog nivoa korucpcije i organizvoanog kriminala kao i reforme tržiša rada među područjima koja izazivaju veliku zabrinutost.
(Tanjug)