Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

POVODOM SVESRPSKOG SABORA Vučević i Brnabić dočekali Viškovića i Cvijanović na graničnom prelazu Sremska Rača

07.06.2024. 16:05 19:01
Piše:
Foto: RTRS

SREMSKA RAČA: Premijer Miloš Vučević i predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić dočekali su danas predsednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića, srpskog člana Predsedništva Bosne i Hercegovine Željku Cvijanović i predsednika skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića na graničnom prelazu Sremska Rača.

Nakon dočeka oni će obići radove na izgradnji mosta preko Save.

Zvaničnicima iz RS, koji dolaze povodom Svesrpskog sabora koji će biti održan sutra u Beogradu, priređen je doček uz so i pogaču koje su nosili mladi u srpskoj narodnoj nošnji, a vijorila se i srpska zastava.

Sutrašnji sabor okupiće veliki broj ljudi iz Srbije i RS, a kako je planirano, pored celodnevnog raznovrsnog programa biće održana i zajednička sednica dve vlade, kao i sastanci zvaničnika Srbije i RS.

Centralno obeležavanje manifestacije "Jedan narod, jedan sabor - Srbija i Srpska" biće održano u 17.00 časova na Tgu republike u Beogradu, a kako su ranije rekli zvaničnici Srbije i Republike Srpske, sabor će biti prilika da se potvrdi jedinstvo, ojača povezanost i unapredi očuvanje kulture sećanja.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će mnogo važnih odluka biti doneto na sutrašnjem velikom Svesrpskom saboru, među kojima zajednička deklaracija kao i odluka o izgradnji memorijalnih centara u Beogradu i Donjoj Gradini.

Minstarstva Srbije i RS: Još jača saradnja u oblastima telekomunikacija i informisanja

BEOGRAD: Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić sastao sa danas u Palati Srbija, u okviru Svesrpskog sabora koji se održava u Beogradu, sa ministrom saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljkom Čubrilovićem i ministrom za prostorno planiranje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojanom Vipotnikom.

Sagovornici su se saglasili da je saradnja između ministarsatva dobra, ali da postoji prostor za njenim unapređenjem. Ristić, Čubrilović i Vipotnik dogovorili su dalje konkretne korake u cilju unapređenja saradnje u oblastima telekomunikacija i informisanja.

U okviru Svesrpskog sabora, a u organizaciji Ministarstva informisanja i telekomunikacija, ranije danas održani su sledeći sastanci: v.d. generalnog direktora JP "Pošta Srbije" Zoran Anđelković sastao se sa izvršnim direktorom Preduzeća za poštanski saobraćaj Republike Srpske "Pošte Srpske" a.d. Milenkom Vučetom; generalni direktor Telekom Srbija a.d. Vladimir Lučić sastao se sa generalnom direktorkom Telekoma Srpske (Mtel) Jelenom Trivan.

Održan je i sastanak generalnog direktora Radio televizije Srbije Dragana Bujoševića, v.d. generalnog direktora Radio televizije Vojvodine Gorana Karadžića, v.d. direktora Ustanove za novinsko-izdavačku delatnost "Panorama" Radeta Komazeca, v.d. direktora JP "Emisiona tehnika i veze" Save Savića sa generalnom direktorkom Radio televizije Republike Srpske Dijanom Milanković.

Tokom svih ovih sastanaka dogovorena je realizacija aktivnosti sa ciljem daljeg unapređenja saradnje Republike Srbije i Republike Srpske u oblasti informisanja, poštanskog saobraćaja i telekomunikacija.

Svesrpski sabor organizovan je sa ciljem intenziviranja i obogaćivanja saradnje na svim nivoima između Republike Srbije i Republike Sprske.

Ministri poljoprivrede Srbije i R. Srpske potpisali memorandume o saradnji

BEOGRAD: Ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije i Republike Srpske Aleksandar Martinović i Savo Minić potpisali su danas Memorandum o saradnji u oblasti agrarnih plaćanja, Memoradnum o saradnji u oblasti upravljanja vodama upravljanja vodama, kao i Sporazum o saradnji u oblasti integralnog upravljanja vodama donjeg toka reke Drine.

Ministar Martinović istakao je da će na sastanku nakon potpisivanja memoranduma i sporazuma sa ministrom poljoprivrede Republike Srpske i njegovim saradnicima biti jedan širok tim ministarstva poljoprivrede Srbije, svi direktori Uprava koji su u sastavu Miinstarstva.

"Ovo je prilika da pošaljemo jednu jasnu poruku ,pre svega našem narodu, da smo složni i jedinstveni u vrlo teškim trenucima za srpski narod i za Srbiju i Republiku Srpsku. Ova poseta najviše delegacije Republike Srpske Beogradu dolazi u trenutku kada se srpski narod nalazi pod veoma snažnim pritiscima, dolazi nakon što je u Generalnoj skupštini, doduše tesnom većinom, ali nekavom većinom, izglasana rezolucija o tzv. genocidu u Srebrenici koja ima za cilj da žig genocidnog naroda stavi na čelo svim Srbima", rekao je Martinović.

 Ne samo nama, nego i generacijama koje će doći posle nas mi se tome oštro suprotstavljamo, mi nismo genocidan narod, ako je bilo koji narod bio žrtva genocida to su upravo Srbi, naročito u Drugom svetskom ratu, istakao je Martinović i dodao da se to događalo naročito u tzv. Nezavisnoj državi Hrvatskoj i tokom devedesetih godina prošlog veka.

"Etnički su nas skoro potpuno očistili iz Hrvatske, etnički su očistili mnoge proistore BiH koji su tradicionalno bili srpski - Glamoč, Grahovo, Drvar i tako dalje. Ali, pokazali smo da smo uprkos tome i dalje živi, idemo dalje, borimo se i pokazjemo zajedništvo, a potpisivanjem ovih dokumenata i saradnju", rekao je Martinović.

Sutra će biti prikazana saradnja naše dve Vlade i naša dva predsednika, dodao je Martinović, i biti pokazano da je srpski narod jedinstven, da Drina nije granica koja nas deli, već reka koja spaja.

"Dva dela, dva krila jednog istog naroda, Srbe iz Srbije i Srbe iz Republike Srpske", rekao je ministar.

Minić je zahvalio na srdačnom dočeku, koji je ocenio kao više nego bratski i prijateljski i naglasio da potpisivanjem ova tri dokumenta Srbija i Republika Srpska samo proširuju saradnju.

"Pravimo jednu veoma kvalitetnu priču sa svim onim što nas spaja - upravo dva dokumenta se eskplicitno odnose na ono što nas spaja, a to je reka Drina. Kada je u pitanju vaša Uprava za agrarna plaćanja Srbije i naša Agencija za agrarna plaćanja, vi ste tu napravili mnogo veći iskorak kada je u pitanju primena nekih informacionih sistema i načina da tu razvijemo maksimalnu saradnju", rekao je Minić.

Sa ministrom za brigu o selu Milanom Krkobabićem je, dodaje Minić, razgovarao o učešću Republike Srpske u manifestaciji "Miholjski susreti sela" koju sprovodi to ministarstvo.

"Mi imamo niz izuzetno dobrih i ustaljenih saradnji koje se odnose na promet roba, usluga, ljudi, nama je Srbija najveći, najozbiljniji i najdraži spoljnotrgovinski partner", rekao je Minić.

Rekao je da se nada da će pokazati svima onima, kojima to možda i smeta "da nas niko nikada ne može etiketirati kao nekoga ko je zločinac".

"Mi smo narod koji je ponosan, koji ima svoju istoriju i nećemo se obazirati na te stvari, želimo da pošaljemo jasnu poruku - nama je Srbija više od prijatelja, nama je Srbija roditelj, u svakom smislu te reči tako doživljavam sve vas ovde. Ne očekujemo da to bude samo pomoć, već i saradnja", poručio je Minić.

Krkobabić je istakao da su sela oličenje postojanja i Srbije i Republike Srpske.

"Najbitnija je stvar da smo konačno na pragu definisanja jasne političke volje, da Srbija i Republika Srpska u narednom periodu nastupaju jedinstveno. Ne, ovo nisu samo posete da bismo se sreli, ovo je novi pravac delovanja, pravac koji je zacrtao predsednik Vučić, a mi smo tu da to u praksi i realizujemo - saradnja ministarstva, zajedničko delovanje i postavljanje ciljeva", rekao je Krkobabić.

Dok postoje sela u Republici Srpskoj i Srbiji, dotle će i one postojati, dodao je Krkobabić, i poručio da mora da se učini sve da se sela očuvaju, revitalizuju.

Martinović je naglasio da je na sastanku i predsenika skupštinskog Odbora za poljoprivredu Marjan Rističević i da ga je pozvao, kako je rekao, jer smatra da Srbija treba da ima jednu poljoprivrednu politiku koju zajednički sprovode i Skupština i Vlada Srbije, a konkretno resorno ministarstvo.

Ministarstva Srbije i Srpske o procesima evrointegracija Srbije i Bosne i Hercegovine

BEOGRAD: Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević i ministri bez portfelja Đorđe Milićević, zadužen za dijasporu i Tatjana Macura, zadužena za rodnu ravnopravnost, razgovarali su danas sa ministrom za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatanom Klokićem o pitanjima od značaja za proces evropske integracije Srbije i Bosne i Hercegovine.

Kako je saopštilo Ministarstvo za evropske integracije, Miščević i Klokić saglasni su da tehnička saradnja institucija Srbije i Srpske u ovoj oblasti treba da doprinese uspešnijem vođenju pristupnih pregovora i Srbije i Bosne i Hercegovine.

Miščević je izrazila spremnost za daljim nastavkom obuke institucija Republike Srpske kako bi se što bolje pripremile za učešće u skriningu, kao prvom koraku pregovora BiH o članstvu u Evropskoj uniji.

Navela je i da prevodi pravnih tekovina na srpski jezik, koje priprema Ministarstvo za evropske integracije, mogu odmah da budu dostupni kolegama iz Republike Srpske, koji učestvuju u pregovaračkim procesu, kako bismo i na taj način doprineli uspešnosti tih pregovora.

Klokić je kazao da se Republika Srpska uveliko priprema za naredne korake vezane za pristupni proces Bosne i Hercegovine u EU, ali je dodao da proces pregovora ne sme biti iskorišćen za kršenje ustavnih okvira.

"Kompleksno uređenje Bosne i Hercegovine i dalje zahteva korišćenje mehanizma koordinacije koji se u dosadašnjoj praksi pokazao kao jedini ispravan put ka dogovoru i konsenzusu svih strana, a to će naročito biti važno u pregovaračkom procesu", naveo je on, napominjući da je Republika Srpska opredeljena za evropski put BiH, ali u ustavom definisanim okvirima.

Tokom sastanka, Klokić je istakao da će za Republiku Srpsku iskustvo Srbije biti od velikog značaja, naročito zbog činjenice da se BiH približava skriningu, koji predstavlja narednu fazu u procesu evropskih integracija.

"U tom smislu, predstavnici ministarstva kojim rukovodi ministarka Miščević su već krenuli sa obučavanjem naših službenika, a u narednom periodu očekujemo intenzivniju saradnju u tom pogledu i češću razmenu iskustava", rekao je Klokić.

Ministri Milićević i Klokić potpisali su danas Memorandum o saradnji između Vlada Srbije i Republike Srpske, radi jačanja veza pripadnika dijaspore za maticom, a dokument će u subotu biti i svečano razmenjen.

Milićević je ukazao na uspešnu i intenzivnu dosadašnju saradnju u koordinisanju odnosa sa sunarodnicima koji žive van Srbije.

"Zajednički cilj nam je da naše sunarodnike približimo matici, da umrežimo udruženja Srba van Srbije, kao i da više razgovaramo o ljudskim i finansijkim potencijalima naše dijaspore", rekao je ministar Milićević.

Macura je najavila da će Srbija i Republika Srpska unaprediti saradnju u oblasti rodne ravnopravnosti, navodeći da je ta tema bitna za društvo u celini, ali i da je važan deo pregovora u Klasteru 1 koji obuhvata zabranu diskriminacije.

Načelno je razmotreno i povezivanje aktivnosti Ministarstva sa Centrom za jednakost i ravnopravnost polova Republike Srpske.

Đukić Dejanović sa ministarkom prosvete i kulture RS o saradnji osnovnih škola

BEOGRAD: Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović i ministarka prosvete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić razgovarale su danas sa direktorima škola koje nose ime pesnika Branka Radičevića o saradnji škola iz Srbije i Republike Srpske.

Đukić Dejanović je navela da su se direktori osnovnih škola u Srbiji i Republici Srpskoj koje nose ime pesnika Radičevića, dogovorili na sastanku da se u narednom periodu organizuje susret među učenicima tih škola sa jedne i druge strane Drine.

 "Dogovorili su se da to bude model i za sve druge škole, jer ima mnogo škola koje nose isto ime i u Republici Srpskoj i u Srbiji", rekla je ona posle sastanka u Vladi Srbije.

Đukić Dejanović je istakla da Srbija i Republika Srpska imaju jaku saradnju u oblasti prosvete, da se ona ostvaruje i na nivou institucija i na nivou ustanova, kao i da će biti među prioritetima u narednom periodu, što potvrđuju i brojni potpisani sporazumi.

"Učenici iz Republike Srpske posećuju i učestvuju u programima Naučno-obrazovnog kulturnog centra ‘Vuk Karadžić‘ u Tršiću, koji promovišu proučavanje srpskog jezika i književnosti, kulture, običaja i folklora, ali se realizuju i brojne zajedničke aktivnosti na nivou škola, učeničkih zadruga i domova učenika", rekla je Đukić Dejanović.

Ona je naglasila da se zajednički rad nastavlja u najboljem interesu Republike Srbije i Republike Srpske, kao i srpskog naroda u celini.

Đukić Dejanović je poručila da se kroz saradnju i zajedničke projekte mogu ostvariti značajni pomaci u kvalitetu obrazovanja i stvoriti uslovi u kojima će deca rasti kao svestrani i obrazovani pojedinci.

Stojičić je navela da je cilj da se saradnja između dve vlade, odnosno dva ministarstva na polju obrazovanja intenzivira i unapredi saradnja obrazovnih ustanova, razmena profesora, učenika i studenata.

Piše:
Pošaljite komentar