Potpisan Memorandum o budućnosti Vojvodine
Dokument su, na pres konferenciji u Medija centru, potpisali predstavnici LSV-a, Vojvođanske partije (VP), Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV), Zajedno za Vojvodinu, Liberalno-demokratskog pokreta Vojvodine i Foruma V-21.
BEOGRAD: Predstavnici devet političkih partija i organizacija iz Vojvodine, predvođenih Ligom socijaldemokrata Vojvodine (LSV), potpisali su danas u Beogradu Memorandum o budućnosti Vojvodine kojim su se, kako kažu, obavezali na borbu za autonomna prava i punu autonomiju pokrajine, evopske integracije, demokratizaciju društva i dobre odnose Srbije sa susednim zemljama.
Dokument su, na pres konferenciji u Medija centru, potpisali predstavnici LSV-a, Vojvođanske partije (VP), Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV), Zajedno za Vojvodinu, Liberalno-demokratskog pokreta Vojvodine i Foruma V-21.
Među potpisinicima Memoranduma su i Alijansa vojvođanskih Rumuna, Crnogorska partija i Savez Slovaka Vojvodine.
U dokumentu se navodi da su evropske integracije ključni politički, ekonomski, kulturni i civilizacijski okvir za razvoj i modernizaciju Srbije i da samo punopravno članstvo Srbije u EU i NATO garantuje napredak Srbije.
Potpisnici Memoranduma evropske intergracije vide i kao jedinu branu “krajnje destruktivnom ruskom uticaju na Balkanu“.
„Bez otvorenog i snažnog pokretanja procesa evroatlantskih integracija, Srbija i dalje ostaje zarobljenik onih političkih i bezbednosnih struktura koje su je gurnule u rat sa najbližim susedima i sa najrazvijenijim demokratskim društvima Zapada“, navodi se u Memorandumu.
U dokumentu se navodi da je Srbiji potrebna drugačija regionalna politika i da Srbija, umesto bavljenja svojim susedima, treba da se okrene sebi i svom ekonomskom, društvenom i kulturnom razvoju.
Potpisnici smatraju da Srbija mora da bude spremna da prihvati realnost na Kosovu i Metohiji i da nastavi briselski dijalog u okviru kojeg bi se, kako se navodi, došlo do pravno obavezujućeg sporazuma koji bi potpisale obe strane.
U dokumentu se ističe da je prioritet delovanja organizovanje Srbije kao regionalne i decentralizovane sekularne države i borba za autonomna prava i status Vojvodine sve dok se „ne realizuje ideja o zakonodavnoj, izvršnoj i sudskoj vlasti za AP Vojvodinu“.
Takođe, zahteva se vraćanje imovine i prava na izvorne prihode AP Vojvodine i dodaje da navedene nadležnosti moraju biti garantovane Ustavom.„Sva prava koja tražimo za Vojvodinu, predlažemo u skladu sa lokalnim posebnostima i u skladu sa Ustavom Srbije“, navodi se u dokumentu.
Dodaje se da samo ekonomskim razvojem i povećanjem životnog standarda, koji bi omogućila puna autonomija, bilo bi moguće sprovođenje strateškog plana za zaustavljanje masovnog iseljavanja stanovništva iz Vojvodine.Potpisnici se zalažu za slobodne izbore, oslobađanje i pluralizaciju medija, kao i za najoštrije kažnjavanje upotrebe nasilja u političkoj borbi.
Zahtevaju i dosledno poštovanje prava na obrazovanje i informisanje na jezicima svih nacionalnih zajednica u Vojvodini, kao i poštovanje kulturne autonomije nacionalnih zajednica i prava na službenu upotrebu jezika i pisama.
Čanak: Borićemo se protiv ''svevlasti''iz Beograda
Vojvodina nikad nije bila problem Srbije, već ponuđeno rešenje, izjavio je danas lider Lige socijaldemokrata Nenad Čanak posle potpisivanja Memoranduma o budućnosti Vojvodine, uz ocenu da se Srbija nalazi u dubokoj političkoj krizi izazvanoj, između ostalog, centralizmom i konceptom "svevlasti iz Beograda".
Čanak je rekao da devet političkih partija i organizacija okupljenih u Vojvođanskom frontu, koje su danas potpisale Memorandum, pružaju ruku svim proevropskim snagama u Srbiji i da predstavljaju Vojvodinu koja se zazlaže da Srbija bude ravnomerno razvijena.
Ocenio je da je Srbija u dubokoj političkoj krizi izazvanoj nacionalizmom i centralizmom.
''To sušenje Srbije i koncentrisanje kompletnog života u Beograd dovodi do toga da su ogromni delovi zemlje izloženi depopulaciji. Ljudi odlaze, najpre u veće gradove, a zatim u inostranstvo. Mi sa tim moramo da se suočimo'', kazao je Čanak na pres konferenciji.
Dodao je da je severna pokrajina, kao najevropskiji deo Srbije, uvek predstavljala oazu misli i dela vezanih za sprovođenje evropskih vrednosti, a pre svega, prava na različitost.
''Vojvodina nikad nije bila problem Srbije, već ponuđeno rešenje i zato je bila izlagana satanizaciji onih koji su Vojvodinu doživljavali kao opasnost centralističkom i nacionalistički zasnovanom konceptu Beogradskog pašaluka'', rekao je Čanak.
Na tome su, dodao je, radili i rade razni javni delatnici navodeći kao primer to što se, kaže, na Univerzitetu u Beogradu brane master radovi pod naslovom ''Idejne osnove separatizma u AP Vojvodini“.
''Separatizam u Vojvodini niti postoji niti je postojao niti je moguć'', podvukao je Čanak.
Istakao je da potpisnici Memoranduma nastoje da potaknu politički centar u Srbiji i razmišljanje o razlikama u Srbiji i njihovom očuvanju kao dragocenosti.
''Želimo da, za razliku od sadašnje raspodele političkih snaga na desne i desnije, postoji i opcija koja će, poštujući institucije i zakone ove zemlje, raditi na tome da svoje ideje ostvari parlamentarnim putem'', naglasio je Čanak.
On je dodao da je rano govoriti da li će Vojvođanski front postati i izborna koalicija.
''Mi smo se okupili jer delimo isti sistem vrednosti, a da li će to biti i izborna koalicija, rano je govoriti. Ali, ideje koje delimo su neprolazne i nećemo od njih odustati'', naveo je Čanak.