Poslanici: Podržati rebalans, efikasne mere protiv korone
Poslanici Srpske napredne stranke, SDPS i Jedinstvene Srbije najavili su danas podršku rebalansu budžeta za ovu godinu
BEOGRAD: Poslanici Srpske napredne stranke, SDPS i Jedinstvene Srbije najavili su danas podršku rebalansu budžeta za ovu godinu, ukazujući da su mere koje je Srbija preduzela u borbi protiv korona virusa bile efikasne i da su bile usmerene na spasavanje života i ekonomije.
Predsednica Odbora za finansije i poslanica SNS Aleksandra Tomić ocenila je da je Srbija reagovala adekvatno i poslušala potrebe privrede, kao i da su mere, zbog kojih se radi rebalans budžeta, uticale na to da Srbija sada ima najmanju stopu pada privrednih aktivnosti.
“Zato spremno dočekujemo i 2021.godinu”, rekla je Tomić u Skupštini Srbije.
Ona se osvrnula na jučerašnju sednicu Odbora za finansije kojoj je prisustvovao i predsednik Fiskalnog saveta Srbije Pavle Petrović, navodeći da on uvek podiže lestvicu kada je u pitanju finansijska stabilnost i da je “uvek protiv povećanja plata..”.
“Kada je u pitanju povećanje plata ili pomoć od 100 evra, onda je vrlo skeptičan i protivi se merama, ali ipak kada se pogledaju izveštaji Svetske banke, MMF-a, Evropske komisije, te mere su dale rezultate”, rekla je Tomić.
Ona je dodala da opozicioni lider koji ističu da Srbija nije na dobrom putu pokazuju da neki ljudi žive u prošlosti.
Poslanik SDPS Milorad Mijatović podseća da je reč o drugim rebalansu za 2020.godinu i da je prvi urađen u aprilu 2020.godine.
Prema njegovim rečima, Vlada Srbije je prvim rebalansom postigla izvanredne rezultate i dala efikasan odgovor na pandemiju kovida -19. Mijatović ističe da je vlada postigla dva cilja koja su postala strateška, a to su spasavanje života, ali i ekonomije.
“Penzije se redovno isplaćuju, nema smanjenja, plate takođe. Mnoge zemlje su smanjile i plate i penzije, mi to nismo uradili, a možda je najveći rezultat to što nismo smanjili kapitalne investicije”, rekao je Mijatović.
On je primetio da je država testirala skoro četvrtinu stanovništva skupim testovima, da se građani besplatno leče, a to sve, kako kaže, govori da Srbija ima opremljene bolnice, respiratore, lekove, kao i da se grade dve kovid bolnice.
Poslanik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma kaže da je rebalans budžeta investicioni, razvojni i socijaln, navodeći da su međunarodne institucije odale priznanje Srbiji za reagovanje u kriznom vremenu.
“Neko ko je sve gledao sa strane nije mogao da kaže da se manje radilo. Dinar je stabilan što je važno za srpske proizvođače, kompanije, ali i poljoprivrednike koji žive na selu”, rekao je Marković.
Marković je istakao da se Srbija dobro borila protiv korona virusa i da imamo najmanji broj zaraženih.
Međutim, smatra da “koronu treba nosimo kao kijavicu”, jer budžet mora da se puni.
SNS i SPS podržavaju rebalans, Glišić protiv
BEOGRAD: Poslanica Srpske napredne stranke Aleksandra Tomić i šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević najavili su podršku tih stranaka rebalansu budžeta za 2020. godinu, uz ocenu da je Srbija sačuvala stabilnost i da će sledeće godine nastaviti sa ulaganjima u infrastrukturu koji doprinise ekonomskom rastu.
Tomić je navela da je deficit od 8,8 odsto BDP-a opravdan i da je država pokazala da je reagovala odgovorno, efikasno i brzo na nepredviđene okolnosti, navodeći da bi pad bio mnogo veći da nije bilo takve reakcije.
"Rebalans je pokazatelj da se dobro i odgovorno nosimo sa pandemijom i da ne odustajemo od programa Srbija 2025", rekla je Tomić u Skupštini Srbije i istakla da će se sledeće godine raditi na realizaciji jako dobrih infrastrukturnih projekata.
Ona je podsetila da je prvi rebalans budžeta usvojen u aprilu ove godine i da je predstavljao 44 uredbe koje je vlada morala da usvoji da bi država funkcionisala u vreme najveće pandemije.
Prema njenim rečima, Srbija je reagovala kada drugi nisu, odgovorila je promptno i zdravstvene i ekonomske mere su dale rezultate.
Tomić je zahvalila predsedniku Aleksandru Vučiću, jer je, kaže prihvatio na sebe najveći deo odgovornosti i prihvatao odluke Kriznog štaba.
"Kada se nastavio život posle vanrednog stanja vodeli smo da je ekonomija punim zamahom krenula i pokazala da je žilava. Zbog toga imamo priznanje svih organizacija da su mere koje je donela Srbija bile efikasne i dobro ciljane", poručila je Tomić.
Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević rekao je da rebalans predstavlja najrealniju preraspodelu finansija u ovom trenutku.
:Ceo svet se suočava se krizom kakva do sada nije viđena i čiji se kraj ne nazire. U takvim okolnostima Srbija vodi žestoku borbu i ostvaruje izuzetne rezultate. Pred vladom je izazov da radimo na oporavku naše zemlje, ako to uradimo bićemo najprepoznatljiviji po ekonomskim pokazateljima", rekao je Milićević.
Milićević ističe da i MMF i Svetska banka ukazuju na to da Srbija može da bude prva zemlja po privrednom rastu u Evropi. On je dodao da je neophodno da se sačuva privreda i teško stečena fiskalna dostignuća.
"Ova koalicija se ne ponaša neodogvorno. Odobrena su sredstva za prevenciju i ublazavanje posledica korona virusa, povećane su isplate RŽO za nabavku neophodne opreme i lekova, a sve u cilju da se sačuva zdravlje građana", rekao je Milićević govoreći o rebalansu budžeta.
Kako je dodao, deficit u budžetu postoji, ali ne zato što je vođena loša budžetska politika već zbog toga što je Srbija morala da se bori protiv korona virusa.
Samostalni poslanik Vladan Glišić rekao je da neće podržati predlog rebalansa budžeta, iako u njemu ima stvari koje može podržati, a odnose se na borbu protiv korona virusa.
Međutim, smatra da se u rebalansu provlače partijski interesi najmasovnije stranke koji se tiču zapošljavanja.
Njegova podrška biće uskraćena i zbog najave izgradnje koncertne dvorane i nacionalnog stadiona ocenjujući da ima potrebnijih stvari.
Odgovorila mu je poslanica SNS Aleksnadra Tomić koja ga je najpre ispravila, rekavši da SNS nije “masovna stranka”, već stranka koja je dobila visok procenat podrške građana.
Prema njenoj oceni, Glišić je pokušao da priču o partijskom zapošljavanju iskoristi u politički svrhe jer se povećanje u rebalansu o kojima on govori odnosi na povećanje plata zdravstvenim radnicima