Poslanici o Kodeksu ponašanja poslanika, sprečavanju korupcije i Hilandaru
Poslanici Skupštine Srbije danas su započeli novu sednicu na čijem su dnevnom redu izmene Kodeksa ponašanja poslanika, izmene Zakona o sprečavanju korupcije, kao i Predlog zakona o očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa manastira Hilandar.
Izmenama zakona o sprečavanju korupcije bolje je definisan pojam korupcije, a uvodi se i obaveza da javni funkcioneri dostavljaju podatke o gotovom novcu, dragocenostima, digitalnoj imovini i pokretnim stvarima vrednosti veće od 5.000 evra.
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Aleksandar Martinović rekao je danas da se izmenama Kodeksa o ponašanju narodnih poslanika uvode i novčane kazne za njegovo kršenje.
"Mi smo do sada imali dve vrste sankcija za kršenje Kodeksa, opomenu i javnu opomenu, sada su predivđene i novčane kazne kao dodatno sredstvo, uslovno rečeno, pritiska na poslanike da poštuju odredbe kodeksa", rekao je Martinović u Skupštini Srbije.
On je naveo da će u budućnosti, možda čak i sledeće godine, struktura parlamenta biti složenija, te da će rasprave biti žučnije, te ako neko misli da novčana kazna nije neophodna treba da se seti kakav je bio prethodni saziv.
Martinović je pojasnio i da nije cilj Kodeksa da bude akt kažnjavanja.
"Kada smo usvajali Kodeks rekli smo da je jedan od glavnih ciljeva da neistomišljenike ne dožviljavamo kao neprijatelje, a mislim da u Srbiji ima mnogo političkih neprijateljstava. Mnogo smo energije potrošili na međusobne sukobe, krajnje je vreme da se politički život podigne na nivo da jedni druge uvažavamo", rekao je on.
On je naveo da ne treba da se političari međusobno napadaju, a posebno kada je reč o njihovim porodicama, ukazujući da se to u Srbiji danas ne poštuje, naročito kada je u pitanju porodica predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Kaže da Kodeks ponašanja poslanika menja I zbog sugestija eksperata GREKO koji su, kaže, ukazali na tehničke i normativne nedostatke Kodeksa, a dobijene su i korisne sugestije iz Misije OEBS-a.
"Suština izmena je u tome da smo veću pažnju posvetili Etičkoj komisiji. Propisali smo sastav komisije, ovlašćne predlagače za izbor članove komisije, postupak za odabir kandidata I postupak za predlaganje članova komisije skupštini", rekao je Martinović.
Kako je objasnio, sušitnska promena je da Administrativni odbor ima obavezu da pre donošenja odluke o eventualnoj povredi kodeksa pribavi mišljenje Etičke komisije koje nije obavezujuće, ali se mišljenje objavljuje na internet stranici.
Milićević: Može li se računati na objektivnost međunarodne zajednice
Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević uputio je danas podršku predsedniku Aleksandru Vučiću i Vladi Srbije u borbi za zaštitu interesa i bezbednosti srpskog naroda na KiM i upitao da li vlada može da računa na objektivnost i nepristrasnost međunarodne zajednice u rešavanju aktuelne političke krize na KiM.
Milićević je podsetio na jučerašnji stav EU da “obe strane treba da smanje tenzije”.
“O koje mi to obe strane ovde govorimo, kada samo jedna strana ne poštuje sporazum?”, upitao je Milićević u delu sednice Skupštuine Srbije posvećenoj poslaničkim pitanjima.
On je ocenio da provokacijama, pretnjama i nasilnim akcijama Prištine nema kraja.
“Pozivajući se na poštovanje nepostojećih sporazuma između Beograda i Prištine i postojeće tumačeći na način na koji njima odgovara, specijalne jedinice Rosu od juče su raspoređene na administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak, sa zadatkom da oduzimaju tablice sa oznakama sa severa Kosova, dok će vozila iz centralne Srbije morati da uzimaju probne tablice”, podsetio je Milićević.
On je upitao Prištinu na poštovanje kojih sporazuma se pozivaju, navodeći da je ona ta koja svakodnevno destabilizuje region.
“Do sada ste prekršili sve moguće sporazume i dogovore, na svaki način pokušavali da onemogućite dijalog dve strane, rušili ste pravoslavne svetinje, srpske kuće i grobove, proterali stotine hiljada Srba…? Kada se već pozivate na poštovanje Sporazuma iz Brisela, zašto ne biste u praksi to i dokazali i dozvolili da se formira Zajednica srpskih opština?”, pitao je šef poslanika SPS.
Prema njegovim rečima, srpska strana je učinila sve što je Briselskim sporazumom predviđeno.
“Podsetiću na poslednji dijalog kada je rečeno da žele da razgovaraju samo o nestalima, a kada je došlo do toga, rekli su neće jer je na čelu Komisije Veljko Odalović koji navodno nije moralno podoban”, ukazao je Milićević.
On je istakao da je Odalović odgovorno, ozbiljno i posvećeno radio svoj posao.
“Srbija nikada neće priznati nezavisnost lažne države Kosovo i neće dozvoliti da se ponovi pogrom iz 2004. godine, zaustaviće već jednom progon Srba sa Kosova i Metohije i nećemo dozvoliti brutalno i fizičko nasilje nad Srbima”, rekao je Milićević.
Zaključio je da je veoma važno da se sačuvaju mir i stabilnost i da Srbi ne nasedaju na provokacije Prištine.
“Neka protestuju, ali bez incidenata”, poručio je Milićević.
Predsednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Jelena Žarić Kovačević izjavila je danas da je stav Radne grupe za izradu akta o promeni Ustava da u Nacrtu ustavnog zakona neće biti reizbora već će organi kao što su Visoki savet sudstva ili Državno veće tužilaca nastaviti da obavljaju svoje funkcije.
Žarić Kovačević je u Skupštini Srbije rekla da je sve i dalje podložno promeni.
"Podsećam vas da ovo ni u kom slučaju ni ne liči, a kamoli da jeste reforma koja se desila u pravosuđu 2009. godine", rekla je Žarić Kovačević.
Ona je dodala da se u Nacrtu akta o promeni Ustava, koji je takođe, i dalje podložan promeni, stoji da je skupština spremna da više ne bira sudije koji se prvi put biraju na sudijsku funkciju, kao ni predsednike sudova.
"Razgovarali smo i o sastavu Visokog saveta sudstva koji će imati 11 članova, kao što i sada ima, ali bi trebalo da ga čine i šest sudija koje biraju sudije, odnosno sudije se same biraju između sebe za VSS i pet istaknutih pravnika koje bira skupština", istakla je ona.
Kako je dodala, u Radnoj grupi su se trudili da se sve uskladi sa odredbama Ustava koje važe i sada, ali i koje će važiti posle promena.
Ministarka pravde Maja Popović izjavila je danas da je cilj izmena i dopuna Zakona o sprečavanju korupcije preduzimanje koraka u ispunjavanju preuzetih obaveza iz preporuka grupe država Saveta Evrope za borbu protiv korupcije - GREKO.
Popović je kazala da se predlogom zakona precizira pojam ”korupcija” tako što se određuje kao odnos korišćenja službenog ili društvenog položaja ili uticaja radi sticanja nedozvoljene koristi za sebe ili za drugoga, a preciziraju se i uslovi za izbor direktora Agencije za sprečavanje korupcije.
Prema njenim rečima, precizirane su i nadležnosti Agencije za sprečavanje korupcije za davanje saglasnosti javnom funkcioneru za obavljanje drugog posla ili delatnosti, kao i ovlašćenja Agencije da odredi rok funkcioneru da prestane da obavlja određeni posao ako se time ugrožava nepristrasno vršenje funkcije.
Ona je dodala da se dopunjuje sadržaj o imovini koji podnosi javni funkcioner tako što se propisuje obavezna prijava gotovog novca, digitalne imovine ili dragocenosti, kao i druge pokretne imovine čija vrednosti prelazi 5.000 evra.
Predlogom zakona, kaže Popović, precizirana su pravila za izricanje mera protiv javnih funkcionera koji povrede zakon.
“Izmenjeno je i krivično delo neprijavljivanja imovine ili davanje lažnih podataka o prihodima, u skladu sa primedbama GREKO, povećavaju se minimalne novčane kazne za prekršaje propisane zakonom.
Popović je pozvala poslanike da glasaju za zakon posebno imajući u vidu njegov značaj za ispunjavanje međunarodnih obaveza Srbije.
Odbor za pravosuđe ranije danas nije dao pozivino mišljenje o zakonu, odnosno nije ga usvojio u načelu.