Popa: Rumunija snažno podržava evropski put Srbije
BEOGRAD: Srbija igra ključnu ulogu u regionu Zapadnog Balkana i jedan je od glavnih kandidata za članstvo u EU, poručila je danas ambasadorka Rumunije u Beogradu Oana Kristina Popa i istakla da ta zemlja, trenutno predsedavajuća Evropskog saveta, snažno podržava evropski put Srbije.
"Rumunija definitivno podržava Srbiju, ne samo kao prijateljsku susednu zemlju, već je za nas od strateške važnosti da Srbija i ceo region napreduju", rekla je Popa na skupu o značaju rumunskog predsedavanja Evropskom unijom za Srbiju i Zapadni Balkan.Ona je istakla da se napredak u evropskim integracijama tiče stabilnosti celog regiona.
Evropska unija se u 2018. godini, tokom koje su Unijom predsedavale Bugarska i Austrija, ponovo posvetila Balkanu, rekla je Popa i istakla da će i Rumunija učiniti sve što je u njenoj moći da pomogne svim partnerima u regionu.
"Vreme je i da kandidati pokažu napredak i sprovedu i ubrzaju reforme", rekla je Popa i dodala da su iskustva Rumunije u pogledu procesa pristupanja veoma značajna i da ih Srbija može iskoristiti.Popa je dodala i da je jedan od ciljeva rumunskog predsedavanja i da Makedonija počne razgovore o pristupanju što je pre moguće, možda i za vreme njihovog predsedavanja.
Šefica pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević istakla je da je Srbija državama članicama i Evropskoj komisiji prosledila pet pregovaračkih pozicija, koje se tiču slobode kretanja radne snage, slobode kretanja kapitala, finansijskih usluga, transportne politike, te transevropskih mreža.
"Rumunsko predsedavanje mozemo zamoliti da neprekidno otvaraju temu rasprave ovih pregovaračkih poglavlja i njihovo usvajanje, što ostavlja prostor za ubrzanje njihovog otvaranja", rekla je Miščević.Miščević je rekla i da će godišnji izveštaji o napretku Srbije po svemu sudeći biti objavljeni tek posle izbora za Evropski parlament, koji se održavaju od 23. do 26. maja.
To otvara veliki izazov za Rumuniju, kao predsedavajuću Evropskim savetom, da do juna budu usvojeni zaključci o proširenju i ocena o otvaranju pregovora za države kandidate, među kojima je i Srbija.
"Doći ćemo u ozbiljnu stisku sa vremenom ako tek krajem maja izveštaj bude objavljen. Napredak u poglavljima se meri kroz godišnji izveštaj, ako on dođe tako kasno, kako će države članice uspeti da kvalitetno ocene da li je došlo do napretka i da mi pokažemo da je do napretka došlo", rekla je Miščević.
Predsednik Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović rekao je da je Evropska unija suočena sa brojnim izazovima, poput neizvesnosti u vezi sa Bregzitom, izbora za evropski parlament, te da postoje i naznake da bi novi talas ekonomske krize mogao svet vratiti u stanje globalne ekonomske krize iz 2008. godine.
Đukanović je rekao i da je za mesec i po dana rumunskog predsedavanja ta država demantovala određena strahovanja u Briselu da neće moći uspešno da predsedava EU.
Na skupu se obratio i regionalni direktor Fondacije "Hajns Zajdel" Klaus Fizingel, koji je istakao da je stabilnost regiona najvažnija za evropske integracije svih država regiona, te da je potrebna saradnja svih subjekata kako bi se postigli zajednički ciljevi i ideje.