Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vučić: Nijednu više Oluju nikada srpski narod neće dozvoliti

04.08.2017. 20:15 22:01
Piše:
Foto: Dnevnik (Branko Lučić)

Veternik nije slučajno izabran kao lokacija obeležavanja godišnjice Oluje, jer ovde živi najveća izbeglička populacija proteranih Srba. Na stadionu u Veterniku obeležavanju godišnjice prisustvovalo je 30.000 ljudi, a sve ulice oko stadiona su i dalje zakrčene.

Na obeležavanju godišnjice bili su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, patrijarh srpski Irinej, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, zatim prvi potpredsednik Vlade Ivica Dačić, kao i predsednik Pokrajinske Vlade Igor Mirović, potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, ministar odbrane Aleksandar Vulin, predsednik Matice Srpske Dragan Stanić i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, kao i članovi stradalih porodica u Oluji, građani...

Obeležavanje je počelo parastosom, koje je služio patrijarh Irinej.

Patrijarh kaže da nam ništa drugo ne preostaje nego da im oprostimo, ne razmišljamo o osveti kao pravoslavni hrišćani i podnosimo ova stradanja kao hrišćani.

"Na Bogu je da presudi, a na nama da praštamo i ne zaboravljamo", rekao je patrijarh srpski Irinej večeras na obeležavanju 22 godine od "Oluje", u Novom Sadu.



Patrijarh je nakon parastosa u obraćanju pred više desetina hiljada prisutnih rekao da srpski narod zna za mnoge teške i tragične trenutke, ali da je od svih stradanja, od Kosova Polja do danas, događaj koji se desio 4. i 5. avgusta 1995. prevazišao sve prethodne tragične događaje.



Kako je rekao, toga dana je naš narod prognan sa vekovnih obitavališta i ognjišta i to od strane ljudi sa kojima su vekovima živeli zajedno. 



On je podsetio na događaje iz 1941. do 1945. godine i rekao da smo se nadali da se tako nešto ne može ponoviti, ali smo se prevarili. 



Patrtijarh je ukazao na ideologiju i "formulu" da se jedan deo srpskog naroda pokrsti, drugi protera i treći poubija. 



"Strašna odluka" rekao je patrijarh srpski. 



On je podvukao da bi, da je ta odluka došla od nekog nehrišćanskog naroda, to mogli i razumeti, ali je, nažalost, došla od naroda koji govori skoro istim jezikom i slične vere. 


Prema njegovim rečima, srpski narod je doživeo takvu tragediju da se ona može "izjednačiti samo sa tragedijom jevrejskog i još jednog naroda". 


"Moramo i ovoga puta da kažemo da je za sve što se dešavalo i što se nažalost velikim delom ponavlja kriva jedna crkva i najviši predstavnici te crkve", rekao je patrijarh Irinej. 



"Hoćemo li razmišljati o osveti?", zapitao je patrijarh i odgovorio da nećemo. 



"Ne. Ali, nikako ne smemo ni da zaboravimo, jer će se onda taj zločin ponoviti. Treba da im oprostimo i molimo boga da im da ono što im je najpotrebnije, pokajanje, kako bi i oni nama bili prijatelji, kao što mi njima jesmo", rekao je patrijarh SPC. 



Prema njegovim rečima, u godinama koje dolaze treba da živimo kao susedi i kao hrišćani po jevanđelju i hristovom učenju. 



"Braća naša rimokatolici moraju i treba da znaju da ako jedan narod bazira svoju istoriju na krvi i zločinu ne može da očekuje ništa dobro u budućnosti - to je zakon, moralni i božji" rekao je patrijarh. 

Vučić: Srbija danas ima snage da zaštiti svoj narod 



"Srbija danas ima snage da zaštiti svoj narod", poručio je večeras predsednik Srbije Aleksandar Vučić.



"Srbija nigde više na srpskom etničkom prostoru neće dozvoliti zločinačke akcije protiv srpskog naroda, kakva je bila operacija „Oluja", rekao je Vučić u obraćanju na obeležavanju Dana sećanja na sve stradale i prognane Srbe u oružanoj akciji Oluja. 

"Nijednu više ''Oluju'', nikada više srpski narod neće dozvoliti", rekao je Vučić.

 

„Nemamo više pravo da gubimo glave. Nikome ne pretimo, ali ne dajemo nikome da nekažnjeno ubija Srbe. To je politika Srbije". 


Vučić je ukazao da Srbija želi mir, saradnju sa svima o svim otvorenim pitanjima.



"Ne znam da li današnja Hrvatska ima snage da se suoči sa rezultatom ''Oluje'', ali zato Srbija ima snage da čitav svet svake godine podseća, kao što danas ima snage da zaštiti svoj narod i ne dozvoli progone", poručuje srpski predsednik. 


"Oluja" je, kaže, zločin "grozan i strašan", ali su danas Srbi digli glavu, Srbi žele budućnost i mir, ali nikada i nikome neće dozvoliti da ih ponižava. 



On je rekao da je danas, 22 godine od stradanja Srba iz Krajine, istovremeno i tužan i ponosan.



"Tužan sam i ponosan istovremeno, jer ne postoji čovek koji poseduje išta srpsko u sebi a da nije tužan 4. avgusta svake godine. Ali, kad vidim koliko nas večeras na miran način, dostojanstveno, bez želje za osvetom i odmazdom, bez ružnih reči, obeležava taj dan - ponosan sam na rod kojem pripadam, u nadi da ćemo moći da oprostimo, a da zaboravimo ne možemo, niti smemo, niti hoćemo", rekao je Vučić.



Srbi su, podseća, 1995. izgubili mnogo, kuće, sela, ljude koji su "ubijeni samo zbog toga jer su časno nosili srpsko ime i prezime", ali su Srbi iz tih krajeva doneli sa sobom i veliku ljubav, ne samo prema Krajini, nego i prema Srbiji.



"Dobrodošli još jednom i uvek u vašu Srbiju, dragi Krajšnici!", poručio im je on i primetio:



"Ni za koga Srbija na svetu nije bila toliko lepa kao njima, bila im je više od najskuplje reči, više od života. Ne zato što je bogatija i lepša ili što je toliko vole. Izmeriti tragediju srpskog naroda zapadno od Drine, a posebno Krajišnika u poslednjih 75 godina gotovo je nemoguće", naveo je on.



Vučić upozorava da je zločin "težak i grozan" od pre 22 godine meren različtim merama.



"Neki su lili suze radosnice i pevali pobedničke pesme kopirajući ih još iz perioda nacističkih uspeha s početka Drugog svetskog rata, dok su se drugi, a to smo mi Srbi, našli u čudu političkih poraza, ličnog i političkog sebičluka, u kojem nismo smeli ni da govorimo o patnji našeg naroda, strašnom stradanju, jer bi nam to neko spolja zamerio. Danas ponosan sam što smo ovde zajedno, svi iz Srpske, svi iz Srbije koji o nečemu odlučujemo i što ne damo da se bol Krajišnika zaboravi", rekao je on.

"Digli smo glavu, nećemo sukobe, hoćemo mir i budućnost ali ne damo niti ćemo ikome dati da nas bilo kad ponižava", poručio je Vučić.

 

Dodik: Srbija i RS će biti jedno, državno i teritorijalno

 

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je večeras da je akcija “Oluja” bila završni čin nečega što je davno planirano i što je postala zvanična politika Nezavisne države Hrvatske (NDH), a to je da Srbe pobije, protera i prekrsti.



Dodik je na obeležavanju 22. godišnjice stradanja Srba u toj akciji hrvatske vojske u Novom Sadu kazao da su Srbi napustili svoja ognjišta, jer je "pretio kompletan pomor".



“Pretilo je da nas pobiju sve do zadnjeg uz asistenciju međunarodne zajednice koja je godinama osmišljavala i realizovala projekte širom Jugoslavije, koji su mogli da se okrakterišu kao antisrspki", rekao je Dodik.



On je poručio da se moramo okrenuti životu i da verujemo u Srbiju i RS.



“Verujem da ćemo biti jedno. U teritorijalnom i državnom smislu”, rekao je Dodik.



On je porucio narodu da daju snagu predsedniku Vučiću, Vladi Srbije i RS da se izbore i da nastave da se bore da ne bismo nestali.



On je na manifestaciji u Novom Sadu istakao da je Srbija htela mir, a da je pod patronatom tadašnje međunarodne zajednice, koja se, kako kaže, ni danas nije promenila, dobila etničko čišćenje.



“Srbi su ostali okupljeni, ostali smo jaki, danas su Srbija i RS najstabilnije u regionu. Naše institucije funkcionisu, nase vlade i parlamenti nisu ugroženi”, rekao je Dodik i dodao da Srbija sa predsednikom Aleksandrom Vučićem dobija novu snagu.



Obraćajući se Vučiću, on je rekao da nije zaboravio njegovo obećanje da nikada neće dozvoliti da neko od Srba u regionu bude “počišćen” i da će Srbija stati iza svog naroda.



Srbiji kaže, želi sve najoblje, ali i drugima, dodavši da pruža ruku pomirenja i prihvata ih, ali naglašava da u tome ne treba biti ni naivan.



“Pokazite jedno mesto gde su Srbi masovno pobili Hrvate, zašto niste dozvolili da se u Glini obeleži stradanje Srba, a opet RS i Srbija daju sva prava nacionalnoj zajednici Hrvata”, rekao je Dodik.



Obeležavanju Oluje prisustvuju i Srbi iz regiona sa kojima je predsednik Vučić prethodno održao sastanak u Gradskoj kući u Novom Sadu.



Svoje sećanje na avgust 1995. prenela je Branka Maksimović, koja je te godine u izbegličkoj koloni stigla u Srbiju.

U operaciji "Oluja" ubijeno je 2.000, a proterano više od 200.000 Srba.

Piše:
Pošaljite komentar