Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vučić: Najvažnije to što mi danas imamo mir i stabilnost 

06.03.2018. 14:23 16:27
Piše:
Foto: Tanjug

MOSTAR: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas u Mostaru, nakon trilateralnog sastanka BiH, Hrvatske i Srbije na vrhu, da je za njega najvažnije to što, kako je rekao, mi danas imamo mir i stabilnost i jačamo trgovinske i ekonomske odnose i veze.

Predsednik je na zajedničoj konferenciji za medije sa članovima Predsedništva BiH, predsedavajućim Draganom Čovićem i Mladenom Ivanićem i Bakirom Izetbegović, te hrvatskom koleginiciom Kolindom Grabar Kitarović, rekao da je okosnica današnjeg "mini samita" bila Strategija za proširenje EU na zemlje Zapadnog Balkana.



Konstatovao je povećanu trgovinsku razmenu sa Hrvatskom i BiH u odnosu na 2016. godinu, te dodao da "ozbiljno rastu i uvoz i izvoz", što je, kako je rekao, dobro za privede svih naših zemalja.



" To je dobra posledica svih naših političkih razgovora. Mi pravimo okvire gde će se ljudi osećati sigurno, da posluju dobro, da otvaraju nova radna mešta...", rekao je predsednik Srbije.



To je, kazao je, osnovni razlog što se bavimo ovim poslom iako, konstatovao je Vučić, naši razgovori nisu nimalo slatki i prijatni jer imamo probleme koje pokušavamo da ublažimo i da ih rešavamo.



Najavio je da će za devet dana u Srbiju doći hrvatski ministar saobraćaja sa kojim će se razgovarati o rekonstrukciji pruge Beograd - Zagreb za šta je, kako je rekao, Beograda spreman.



"Ta infrastruktura jedna je od šest inicijativa za nas od ključnog značaja", rekao je Vučić i dodao da se to odnosi i na BiH, kada je reč o gradnji autoputa.



Vučić je konstatovao da je CEFTA mnogo toga dobrog donela, kao i političku stabilnost, ali je, kazao je, dostigla i nešto što je vrh naše saradnje, da pronađemo i dodatne mehanizme.


Vučić: Rešimo otvaranje mosta Ljubovija - Bratunac



Predsednik Srbije pozvao je danas članove Predsedništva BiH da pomognu u rešavanju pitanja otvaranja mosta Ljubovija-Bratunac u korist građana obe zemlje.



Vučić je, na konferenciji za štampu posle trilateralnog sastanka BiH, Hrvatska, Srbija u Mostaru, kazao da se nada skorom rešenju.



„Oni su u pravu da to nije u nadležnosti Predsedništva BiH, ali sam ih zamolio da autoritetom i političkim uticajem pomognu u rešavanju ovog pitanja“, rekao je Vučić osvrnuvši se na tvrdnju bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića da to nije u nadležnosti ovog tela.



Predsednik je podsetio da je most završen i da stoji, a njegovim otvaranjem bi, kaže, put građanima sa obe strane Drine bio skraćen za 300 kilometara.



Učesnici trilaterale u Mostaru: Sastanak bio koristan

Predsednik je izrazio nadu da će naredni "mini samit" biti održan u Srbiji, odnosno Novom Sadu.



Zajedničku konferenciju za novinare otvorio je prededavajući Predsedništva BiH Dragan Čović, koji je zahvalio predsednicima Srbije i Hrvatske.



Čović je rekao da je ovo bila prilika za gradnju mogućnosti da BiH intenzivnije svojim snagama krene evropskim putem, te da je Strategija Evropske komisije za proširenje EU državama Zapadnog Balkana bila osnova današnjih razgovora u Mostaru. 



Zahvalivši Grabar Kitarović i Vučiću na dolasku u Mostar i na šansi za otvaranje pitanja koja mogu da stabilizuje odnose triju država.



"Suština sastanka je bila strategija EU što se tiče proširenja i tražile su se tačke na kojima možemo unaprediti odnose", kazao je Čović nakon sastanka te dodao da žele graditi regionalni ekonomski ambijent koji može biti "bolji nego što je danas". 



"Ekonomski su trendovi dobri, ali možemo napraviti iskorak", rekao je Čović.



Bošnjački član Predsedništva Bakir Izetbegović je ocenio da je strategija dokument u kojem BiH vidi šansu da počne da rešava ono što je njen, ali i problem svake zemlje pojedinačno.



Posebno je istakao problem iseljavanja mladih, te dodao da Strategija sadrži šest principa - pomirenje, prestank zapaljive retorike među susedima, reforme, izgradnja infrastrukture, bezbednost..., a to jesu, rekao je, problemi BiH.



"Mi ta pitanja ne možemo rešiti za dva sata. Mi samo možemo napraviti listu tih pitanja", rekao je Izetbegović i kao urgentni problem Sarajeva i Zagreba naveo najavljenu gradnju Pelješkog mosta.



Što se Srbije tiče, lider Bošnjaka je naveo potrebu direktnijih kontakata vezanh za infrastrukturu i gradnju autoputa Beograd-Sarajevo-Beograd.



Član Predsedništva BiH iz Republike Srpske, Mladen Ivanić ocenio je da je današnji sastanak, koji podrazumeva učešće predstavnika tri zemlje, za BiH od izuzetnog značaja.



Ono na čemu treba raditi je, kaže, zajednička infrastruktura, međusobni odnosi, međusobna razmena.



"Snažno verujem da je potreba, posebno onim zmeljama koje nisu članice EU, iizijativa zajedničkog tržišta i tu inicijativu Vučića smatram korektnom, kao i da neke praktične i korektne stvari treba brzo rešavati", rekao je Ivanić koji je kao primere pomenuo most na Savi, konačno, kaže, i most u Bratuncu.



Ivanić je zaključio rečima da "vidljivi pozitivni dokazi su posledica naše saradnje".



Hrvatska predsednica Grabar Kitarović je konstatovala da je šet godina prošlo od održavanja poslenje trilaterale na predsedničkom nivou i ocenila da je današnji sastanak bio "izuzetno koristan", posebno razgovor o bilateralnim pitanjima, a dotakli su se, rekla je, i ukupne saradnje koja "mora biti produktivna i pozitivna".



Uz napomenu da je osnov ove trilaterale bila Strategija EK o Zapadnom Balkanu, Grabar Kitarović je potvrdila da Hrvatska u potpunosti podržava suverenitet, teritorijalni integritet i evropski put BiH i, dodala je, ostalih država na prostoru Jugoistoka Evrope.



"Naravno šest ključnh područja u okviru Strategije - vladavina prava, bezbednost, integracije, pomirenje, dobrošusedski odnosi, infrastruktura - sve su to teme kojih smo se dotakli, ali smo razgovarali i o mogućnostima sradnje", rekla je.



Mogućnost saradnje Grabar Kitarović vidi u energetskom i infrastrukturnom povezivanju, rešenu pitanja "prstena" između BiH, Srbije i Hrvatske i, kako je rekla, naravno izgradnji i rekonstrukcije železnice, razvoju Luke Ploče...



"Vidim i mnoge prilike zajedničkom nastupu BiH, Srbije i Hrvatske na trećim tržištima i razne projekte energetike, industrije, IT tehnologijama, prehrambenoj industriji..." , kazala je Grabar Kitarović, uz napomenu da je neophodna svaka vrsta stabilnosti, politička i energetska i ekonomska..



Zaključila je i da je demografsko kretanje jedno od pitanja koje prate zabrinjavajući trendovi, posebno u BiH, te da zajednička saradnja triju država može doprineti opstanku i ostanku sva tri naroda u toj državi.

Piše:
Pošaljite komentar
Ozvaničena Jadranska trilaterala Hrvatske, Albanije i CG

Ozvaničena Jadranska trilaterala Hrvatske, Albanije i CG

10.02.2017. 18:36 13:52
Ivanić: Što pre trilateralni sastanak SRB, HR, BiH

Ivanić: Što pre trilateralni sastanak SRB, HR, BiH

18.11.2016. 13:34 21:52