Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ZASEDA NARODNA SKUPŠTINA: Menja se Zakon o lokalnim izborima, Brnabić opomenula Ćutu

22.04.2024. 11:53 16:53
Piše:
Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

BEOGRAD: U Skupštini Srbije nešto posle 9 časova počeo je Kolegijum koji je zakazala predsednica parlamenta Ana Brnabić, a na kojem poslaničke grupe treba da se dogovore na koji način će se odvijati sednica.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić je sazvala sednicu na predlog 187 poslanika sa samo jednom tačkom dnevnog reda, kako bi taj zakon bio izmenjen da bi se omogućilo da lokalni izbori 2. juna, već raspisani za gradsku vlast Beograda, budu tog dana i u drugim lokalnim samoupravama gde izbori nisu bili 17. decembra 2023. godine.

U Skupštini Srbije nešto posle 11 sati počela je sednica na čijem su dnevnom redu izmene i dopune Zakona o lokalnim izborima kojima se menjaju rokovi za raspisivanje i glasanje na lokalnim izborima. Sednica je prva u prolećom zasedanju, pa je počela intoniranjem himne Bože pravde i uz Gardu Vojske Srbije.

Miroslav Aleksić, predsednik Narodnog pokreta Srbije, predstavio je u Skupštini Srbije organizacije koje su odlučile da izađu na izbore u Beogradu a i na lokalnim izborima.

- Ovih šest organizacija koje su donele tu odluku i napravile dogovor o zajedničkom nastupu na tim izborima sa sloganom "Biram borbu" - rekao je on i dodao da ono što su tražili na početku pregovora su bila tri uslova.

- Danas je sednica Skupštine na kojoj ćemo usvojiti Zakon koji smo mi inicirali. Dakle, uspeli smo da dođemo do toga - naveo je on i dodao da će ova koalicija u narednim danima da finišira razgovore vezano za njihov blok.

- Razgovaraćemo sa još nekim akterima koji su spremni da učestvuju u ovoj borbi. Žao mi je što neke naše kolege nisu prihvatile da se borimo zajedno. Ne razumem odluku da se bojkotuju izbori u Beogradu, a da se ne bojkotuju izbori u drugim opštinama i gradovima, ali svako ima pravo na svoje mišljenje - naveo je Aleksić. Konferenciji nije prisustvovao lider SSP Dragan Đilas, jer nije deo novoformirane koalicije, ali se pojavio kasnije uoči početka sednice Skupštine.

- Drugi važan zaključak koji može svako u Srbiji da izvede je da je sva ona priča o navodnoj izbornoj krađi, o navodno neregularnim izborima, o raznim spekulacijama za birački spisak i izborne uslove, sve je bila najobičnija farsa. Mi smo to govorili svo vreme - naveo je on.

Orlić je istakao i da mi sad u opoziciji imamo dve grupe, jedna kaže mi hoćemo da se borimo, a druga da neće da izlazi na izbore.

- Imaju pravo i jedni i drugi na takav stav. Činjenica da su svi uzeli mandate, I da su svi uzeli pripadajući novac I kancelarije jasno govori da su svi priznali sve. Šta oni zaista misle potvrđuje njihovo ponašanje - rekao je on.

Nova epizoda u drami opozicije odigrala se jutros u Narodnoj skupštini kada je Pavle Grbović jasno poručio Draganu Đilasu da su se oni odlučili za borbu.

"Imamo obavezu prema građanima i ne smemo da ih ostavimo na cedilu i zato smo odlučili da se borimo i zato ćemo se boriti do kraja", poručio je Grbović sa skupštinske govornice.

Nastavljena je sednica Skupštine nakon pauze.

Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas, posle jednosatne pauze, raspravu o izmenama i dopunama Zakona o lokalnim izborima.

Šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov odgovorio je šefu poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije Miroslavu Aleksiću, koji je isticao dobre rezultate opozicije 17. decembra na izborima u pet beogradskih opština, da opštine koje je pobrojao - Stari Grad, Vračar, Voždovac, Novi Beograd, Savski Venac, zapravo daju odgovor zašto su izgubili u Beogradu.

"Kada pogledate broj birača koji ima upravo ta Palilula koju ne spominjete, Obrenovac, Lazarevac, Mladenovac i tako dalje, i uporedite sa tim rezultatima koje ste pročitali, onda ćete videti zašto u Beogradu ne možete da pobedite", odgovorio je Jovanov Aleksiću.

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić upozorila je Aleksića, kako je rekla, samo zarad toga da ne ispadne da vređamo i diskriminišemo određene stanovnike Beograda, da ne zaboravi da su Beograd i Obrenovac, Mladenovac, Barajevo, Sopot, Lazarevac, Surčin.

Aleksić je naveo da je opozicija na izborima 17. decembra na Starom Gradu osvojila 54 odsto glasova, Vračaru 55 odsto, Savskom Vencu 51 odsto, Novom Beogradu 45 odsto, Zvezdari 46 odsto, Voždavcu 40.

Odgovarajući Aleksiću, Jovanović je takođe rekao da nije fer što optužuje vlast za odugovlačenje u pregovorima za izborne uslove.

"Trajalo je toliko zato što ste međusobno pokušavali da se izborite za što bolju poziciju pred građanima ili već u javnosti ili šta je već bila tema pa smo imali situaciju da nam se desetak ili petnaest puta dnevno čitaju jedan isti govor u nedogled sa sve istim naglašavanjem stvari", rekao je Jovanov.

On je dodao da ODIHR preporuke koje je dobila Srbija nisu dokaz da izbori nisu valjali, pošto ODIHR  preporuke ima Nemačka i SAD, pa im "ne pada im na pamet da ih realizuju".

Aleksić izjavio je da je prvi put u njegovoj poslaničkoj karijeri na dnevnom redu Skupštine Srbije zakon iza koga je stala i opozicija zapravo predlog zakona.

"Naravno da je to nešto što jesmo mi tražili u okviru izbornih uslova i naravno da smo to tražili mnogo ranije i naravno da ste nam pojeli vreme od 20. marta i niste to uradili nama. To ste uradili građanima Srbije, uradili ste svim onim ljudima koji su glasali u decembru za nas, preko milion glasača u Srbiji", rekao je Aleksić.

 On je ponovio tvrdnje da su izbori 17. decembra pokradeni.

Poslanik "Mi - glas iz naroda" Branko Pavlović ocenio je da je neustavan predlog da se menja ustavni zakon za sprovođenje Ustava iz 2006. godine koji je, kako je rekao, davno "odigrao svoju ulogu u pravnom sistemu".

On je naveo da je spajanje beogradskih i lokalnih izbora, po njegovom mišljenju, na granici ustavnosti, ali da su ga prihvatili, iako ta mera ne rešava problem migracije birača.

Govoreći o Komisiji za kontrolu biračkog spiska koja se formira na zahtev opozicije, Pavlović je kazao da radna tela nemaju izvršna ovlašćenja i da je to za tu poslaničku grupu prihvatljivo.

Smatra i da je u ovim procesima moguće popraviti izborne uslove.


Orlić: Taj govor je papazjanija

Poslanici Aleksandar Jovanović Ćuta (Ekološki ustanak) i Srđan Milivojević (Demokratska stranka) govorili su i o temama van dnevnog reda na šta je poslanik SNS Vladimir Orlić odgovorio rekavši da je Jovanovićev govor bio "papazjanija".

Jovanov: Zahtev je bio da izbori budu održani u isto vreme. Čitaćemo kasnije i stenograme ko je šta tražio

Jovanov je kazao da se izmene zakona donose kao posledica razgovora koji su vođeni u prethodnim nedeljama između predstavnika poslaničkih grupa u Narodnoj Skupštini zajedno sa predstavnicima iz nevladinog sektora.

"Zahtev je bio da izbori budu održani u isto vreme. Čitaćemo kasnije i stenograme ko je šta tražio. Traženo je da to bude 2. juna. Ovo nije naš predlog, formalno jeste naš, ali faktički ovo je predlog koji je predložen od strane opozicionih stranaka", rekao je Jovanov.

Jovanov je istakao da je ovo trebalo da bude kompromis koji će na neki način zatvoriti to pitanje kada će biti izbora i zahtevano je da budu, kako je ponovio, u istom danu - da budu 2. juna.

"Ovim izmenama i dopunama omogućićemo glasanje 2. juna u Gradu Beogradu i svim onim lokalnim samoupravama koje u decembru nisu imale izbore", zaključio je Jovanov.

Ćuta počeo da viče

Aleksandar Jovanović Ćuta počeo je da viče, upozorava predsednicu parlamenta i iznosi uvrede na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Ana Brnabić zamolila je narodne poslanike da se pridržavaju Kodeksa ponašanja poslanika, te da ne stavljaju lični i partijske interese iznad državnih i nacionalnih, pokazujući im kodeks.

Jovanov o izjavi Ponoša: Kad prihvatite sve zahteve onda kažu na izbore nećemo da izađemo

Šef poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" Milenko Jovanov citirao je Zdravka Ponoša, čija je stranka odlučila da ne izađe na beogradske i lokalne izbore 2. juna, rekavši da je predsednik stranke "Srbija centar" govorio o tome da je jedan od zahteva opozicije bio da se izbori spoje upravo tog datuma.

“Kad prihvatite sve zahteve onda kažu na izbore nećemo da izađemo", rekao je Jovanov i ocenio da se kod opozicije dešava proces "prestrojavanja".

Naveo je da je Ponoš 11. aprila ponovio da je predlog opozicije da se izbori spoje u junu, a da posle “opoziciji nije bilo dobro ni kada je vlast ispunila njihove zahteve“.

"Mi jesmo promenili stav, ali u cilju postizanja kompromisa", rekao je Jovanov i ocenio da je tom delu opozicije propao plan jer su se, kako kaže, nadali da vlast neće da prihvati njihove zahteve.

Orlić: Vladajuća koalicija pokazala dobru volju i suštinsku želju za dijalogom ispunivši zahteve opozicije da bi ona izašla na izbore

Vladimir Orlić, narodni poslanik i potpredsednik GO SNS, poručio je danas da je vladajuća koalicija pokazala dobru volju i suštinsku želju za dijalogom ispunivši zahteve opozicije da bi ona izašla na izbore.

On je na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije istakao da će danas biti održana sednica Skupštine Srbije na kojoj će biti usvojene vrlo jednostavne izmene Zakona koje će da omoguće da se lokalni izbori izbori održe 2. juna u skladu sa onim što su tražile, kako je istakao, partije bivšeg režima tokom prethodnih meseci.

- Svima je potpuno jasno da smo na ovaj način pokazali ne samo dobru volju i suštinsku spremnost na dijalog, nego da je priča o pruženoj ruci zaista bila iskrena i istinita - rekao je on i dodao:

- Predloga i ovog rešenja ne bi bilo bez jasnog i iskrenog stava, spremnosti da vodimo dijalog, spremnosti da rešenja tražimo - naveo je on i dodao da je ovo prvi važan zaključak.

 

Nestorovićevi neće glasati za izmene

Predsednik poslaničke grupe "Mi - snaga naroda" Branimir Nestorović najavio je danas da taj klub neće glasati za predložene izmene zakona o lokalnim izborima.

Koje su predložene izmene

Predloženim izmenama i dopunama Zakona o lokalnim izborima menjaju se rokovi za raspisivanje izbora i glasanje.

Izmenama Zakona, koje treba da budu usvojene po hitnom postupku, predviđeno je da se rok za najranije raspisivanje lokalnih izbora pomeri sa sadašnjih 120 na 150 dana pre isteka mandata odbornika, kao i da od dana raspisivanja izbora do dana glasanja ne može proći manje od 30 ni više od 60 dana.

Do sada se odluka o raspisivanju izbora donosila najranije 120 dana, a najkasnije 45 dana pre isteka mandata odbornika, dok od dana raspisivanja do dana glasanja nije moglo da prođe manje od 45 ni više od 60 dana.

Donošenje izmena po hitnom postupku predloženo kako bi se omogućilo da izbori za odbornike skupština opština i gradova, koji redovno predstoje u julu i avgustu ove godine, budu raspisani i održani istovremeno kada i izbori za odbornike Skupštine grada Beograda, 2. juna.

Kurir.rs/Dnevnik

Autor:
Pošaljite komentar
DANAS SEDNICA SKUPŠTINE SRBIJE Pred poslanicima Zakon o lokalnim izborima

DANAS SEDNICA SKUPŠTINE SRBIJE Pred poslanicima Zakon o lokalnim izborima

22.04.2024. 08:01 08:10