Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Partije sloganima pokušavaju da privuku birače

18.03.2016. 22:15 13:33
Piše:

„Srbija pobeđuje!“ slogan je pod kojim koalicija okupljena oko Srpske napredne stranke izlazi na predstojeće parlamentarne izbore 24. aprila. Ni druge političke partije ne sede skrštenih ruku, već porukama

sa što manje reči pokušavaju da dopru do glasača. Koalicija okupljena oko SDS-a tvrdi da je „Savez za bolju Srbiju“, a jedna od članica – LSV – apeluje: „Digni glavu!“ SPS kaže da je „Snaga naroda“, a JS da radi „Domaćinski“.

„Dveri“ i DSS tvrde da su oni „Sreća za Srbiju“, Levica kratko zove glasače: „Idemo!“

SRS tvrdi da, glasajući za njih, dovode „Srbiju u sigurne ruke“, a DS da se bori „Za pravdenu Srbiju – živeti normalno“. Slogan partije vojvođanskih Mađara je „SVM – tačka poverenja“.



Do izbora će sigurno biti još slogana različitih lista, ali i u zavisnosti od nivoa vlasti za koje se glasa, tako da će partije imati posebne poruke za svoje lokalne i pokrajinske liste. Od uvođenja višestranačja u Srbiji slogani su sredstvo borbe kojim se građani zasipaju uoči svakih izbora, a cilj je da budu što prepoznatljiviji, upečatljiviji i da se što lakše pamte. Neki od njih spominju se čak i posle više decenija, poput onog koji je 1990. plasirao SPS: „Srbija se saginjati neće“, ili 1993. „Tako treba“. Jedan od zanimljivijih imao je Koštuničin DSS 1993: „Zrelo je“, a DS je tri godine ranije lansirao „Vreme je“. SRS je 2003. izašao sa sloganom „Radikalno bolje“, 2007. G-17 plus je tvrdio: „Stručnost ispred politike“, Koalicija LDP–GSS–SDU–LSV-a „Od nas zavisi“, a Karićev PSS „Srbija ima snage“, dok su PUPS–SDP saopštavali „Iskustvo i energija“ Koalicija „Vojvođanske partije – mr Igor Kurjački“ imala je slogan: „Neke nove Lale“.



Na poslednjim izborima SNS je nastupio sa sloganom „Budućnost u koju verujemo“, DSS – „Znam kome verujem“, a DS – „S demokratskom strankom za demokratsku Srbiju“...

Da li su glasači već opredeljeni, ili i „bombardovanje“ sloganima ima nekog značaja za izbor na glasačkom listiću? Politički analitičar Branko Radun kaže da slogani koji se lansiraju u predizbornim kampanjama imaju određeni uticaj, nekad pozitivan, a nekada negativan. Ako je slogan loš, čak može oslabiti poziciju stranke koja ga lansira, zbuniti glasače, a može biti neutralno bezličan pa da od njega nema nikakve vajde.



– Šta znači loš slogan? Ne znači samo da je besmislen, nejasan, komplikovan već i da nije u skladu s imiyom stranke i njenom kampanjom – objašnjava Radun za „Dnevnik“, ističući da „ne stoji svakome svaki slogan“. – Svaki političar ili stranka imaju neki svoj imiy. Taj slogan u stvari treba da pojača i da istakne pozitivnu stranu. I on negde znači, možda ne toliko da pridobije nove birače, nego da motiviše postojeće da izađu i da glasaju baš za tu političku opciju. Slogan treba da bude u najkraćoj mogućoj formi, dakle u jednoj, dve, najviše nekoliko reči, da sažme suštinu kampanje i prednosti koju ta politička opcija nosi. Znači, poruka treba da bude kratka, jasna i pozitivna i da potencira snagu neke političke partije i njen kvalitet. On primećuje da slogan „Dveri“ – „Sreća“ nije jasan i ne deluje da je u skladu s tom strankom i njenim političkim imidžom.



– Bolje bi bilo da su istakli nešto u vezi s porodicom, da nastave tu tradiciju, ali moderno i jasno – smatra naš sagovornik.

Radun navodi da ima dosta loših slogana, uzimajući za primer da je DS na prošlim izborima saopštavao da je „Demokratija na staroj adresi“. Taj slogan, po njegovoj oceni, ne motiviše, nejasan je, te stoga nije imao nekakvog efekta, a „neki su se čak ironično odnosili prema njemu“.



Na opasku da su na ranijim izborima dva slogana bila posebno upečatljiva i najkomentarisaniji: DSS-a „Različak“ i „JUL je kul“, analitičar Branko Radun podvlači da su te parole bile više ironično primljene u javnosti.

– „Različak“ spada u tu kategoriju, kao i „sreća“, za koje ne znamo šta je pisac hteo da kaže. Trebalo bi čitavo objašnjenje da bi se znalo zašto „Različak“. Možda je duhovito, ali ne radi posao – kaže Radun.



Dodaje da je JUL svojim sloganom hteo da dopre do mlađih glasača, ali je ispalo pomalo kič zbog imiya te stranke kao režimske, u kojoj je Mira Marković i u kojoj baš nije bilo mnogo mladih. Delovalo je kao tinejyerska reklama, a JUL je bio sve samo ne tinejyerska partija.



S. Stanković



Zanimljiv pobednik



Po Radunovoj oceni, zanimljiv je slogan koji vidimo na bilbordima radikala „Šešelj–Pobednik“.

– To možete da shvatite na različite načine, kao pobednik nad Hagom, ili kao neko ko se vraća u politiku kao pobednik – dodaje ovaj  politički analitičar.

Slogani i Vučićev imidž



Na pitanje da li bi neke slogane iz prethodnih kampanja posebno istakao, Radun kaže da onaj ko je izborni pobednik uglavnom ima dobre slogane.

– Slogani Srpske napredne stranke uglavnom su u skladu s imiyom i aktivizmom Aleksandra Vučića. Slažu se uz percepciju javnosti i tog biračkog tela o njemu. I takvi slogani znače pojačavanje poruke i potenciranje bitnih elemenata u njegovom imiyu – konstatuje Radun.

 

Piše:
Pošaljite komentar