ROĐAKA AMBASADORA MARKA ĐURIĆA OTEO HAMAS: Jako nam nedostaje i želimo da se vrati odmah
Ambasador Srbije u SAD otkrio je detalje otmice svog rođaka Alona Ohela.
Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić istakao je, u intervjuu za medije, da je Kosovo kolevka državnosti, duhovnosti, kulture i identiteta Srbije i da je priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Izraela bio ozbiljan udarac po srpsko-izraelske odnose.
- Priznanje takozvanog Kosova od strane izraelske vlade bio je, van svake sumnje, najznačajniji udarac srpsko-izraelskim odnosima u poslednjih 75 godina - rekao je Đurić.
On je napomenuo da je Kosovo za Srbe sveta zemlja, ne samo 13 odsto suverene teritorije, već kolevka državnosti, duhovnosti, kulture i identiteta Srbije.
Podseća da je Kosovo priznato kao deo Srbije od strane Ujedinjenih nacija i 110 zemalja sveta, sa ukupno 79,8 odsto stanovništva koje podržava stav Srbije o statusu Kosova.
- U protekle tri godine, 27 zemalja je opozvalo ili zamrznulo priznanje Kosova, da bi omogućilo rešenje kroz dijalog. Izrael je bio jedini novi priznalac. Bilateralni odnosi su pretrpeli ozbiljan udarac. Ali odnosi između Srba i Jevreja su toliko jaki i utemeljeni, da sa ponosom mogu da kažem da ponovo nastavljamo da razvijamo naše odnose u mnogim sferama i uveren sam da ćemo to činiti još većim tempom - naglasio je Đurić.
Ambasador je istakao da Srbija na Izrael gleda kao na jednog od svojih bliskih prijatelja.
Na pitanje na koji način je Hamasov napad na Izrael 7. oktobra njega lično pogodio, Đurić je rekao da stravičan napad na Izrael i jevrejski narod koji se dogodio na praznik Simhat Tore ima globalne implikacije.
- Sada, više nego ikad, svet treba da bude ujedinjen u zaustavljanju bilo kakvog oblika nasilja, bilo gde - ukazao je on.
Navodi da je napad na Izrael i veoma lična stvar za njegovu porodicu.
- Imam mnogo rođaka i dragih prijatelja u Izraelu. Tog dana teroristi su kidnapovali mog rođaka Alona Ohela, 23-ogodišnjeg mladića, dvojnog izraelsko-srpskog državljanina sa kojim delim istog pradedu Jevrejina iz Novog Sada, u Srbiji, po majčinoj strani. Od tada, zajedno sa celom porodicom i dobrim ljudima koji su spremni da pomognu, uključujući i vlade Srbije i Izraela, radimo neprestano da pokušamo da ga vratimo. Alon je nadaren mladi pijanista velikog talenta i čiste duše, nadaleko poznat po tome što pomaže drugima. Prema iskazima svedoka, on je pokušavao da pomogne prijateljima na muzičkom festivalu rizikujući svoj život tokom napada. On je takođe hrabar čovek, a verujemo da radi isto i sada - pomaže drugima, gde god da je. Jako nam nedostaje i želimo da se vrati odmah - podvukao je Đurić.
Na konstataciju da odnosi Jevreja i Srba sežu više od 1.000 godina, a možda i duže, te pitanja da li bi rekao da na neki način njegova i priča njegovog izraelskog rođaka simbolizuju kako su jevrejsko-srpski odnosi međusobno povezani, Đurić je ukazao da Alonov pradeda Zeev Aškenazi potiče iz Novog Sada, u Srbiji, ge je bio aktivan kao član Hašomer Hacaira i drugih jevrejskih organizacija.
- Kao mladić vođen cionističkim idealima, otišao je iz Novog Sada u Svetu zemlju marta 1941. Ostatak porodice, uključujući i moju baku Miru Šonbeger, je ostao. To se dogodilo samo mesec dana pre invazije nacističke Nemačke na Jugoslaviju. Došao je u Svetu zemlju i među hiljadama ljudi koji su došli iz Srbije učestvovao u formiranju države Izrael - objasnio je on.
(Srbija Danas/Jerusalem Post/Kosovo Online)
-