Održani 39. Oktobarski susreti u čast Mihajlu Pupinu
IDVOR: Oktobarskim susretima, koji su u Idvoru priređeni 39. put, obeležena je 164. godišnjica rođenja velikog naučnika i lobiste srpskog naroda Mihajla Pupina u njegovom rodnom selu.
Susreti u Spomen-domu, zadužbini svetski poznatog naučnika, ovog puta održani su u čast stogodišnjice prisajedinjenja današnje Vojvodine Kraljevini Srbiji, i ulozi Mihajla Pupina u tome.
Svečanost je otvorio Dragiša Matić-Uča, prosvetni radnik u penziji iz Idvora, čitanjem proglasa američkog predsednika Vudroa Vilsona, a potom je intonirana himna “Bože pravde”.
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost AP Vojvodine profesor dr Zoran Milošević, pozdravljajući učesnike Oktobarskih susreta, naglasio je da je potrebno istaći važnost Mihajla Pupina, ne samo zbog Banata, nego i u njegovom doprinosu izgrađivanju srpskog društva nakon Velikog rata.
- Vera da se jedna nacija može obnoviti ne samo kroz dela vojskovođa, nego i kroz stvaralaštvo mladih, kroz znanje i kroz njegovo implementiranje u privredni razvoj, i dalje su žive lekcije koje čine Mihajla Pupina besmrtnim - rekao je Milošević.
Mihajlo Pupin imao je jednu od najvažnijih uloga u stvaranju Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, ali i u formiranju današnje Vojvodine u ovim granicama. Tome su doprineli njegovo lično prijateljstvo s tadašnjim američkim predsednikom Vudroom Vilsonom i neizmeran patriotizam.
Na svečanosti u Idvoru pročitan je telegram koji je uputila premijerka Ana Brnabić, koja je izrazla žaljenje zbog nemogućnosti da prisustvuje svečanosti, ali je i veliko zadovoljstvo i reči pohvale povodom afirmacije mladih talenata i promociji nauke, u okviru delatnosti Fondacije i Doma kulture “Mihajlo Pupin”.
Diplomatska aktivnost Mihajla Pupina bila je presudna u borbi srpskog naroda za ujedinjenje nakon Velikog rata, o čemu je govorio Milan Božić, predsednik Fondacije “Mladen Selak”, koja je uz pokroviteljstvo Pokrajinske vlade i trud domaćina iz Idvora obeležila ovaj značajan datum.
Ataše za kulturu ambasade SAD u Beogradu Majkl Bruk rekao je da je jedan od najvećih Pupinovih izuma prijateljstvo, ono koje je gradio između srpskog i američkog naroda.
Na Oktobarskim susretima u Pupinovom rodnom mestu dodeljen je veći broj nagrada i priznanja za naučni rad, pronalazaštvo i doprinos očuvanju sećanja na velikog naučnika. Među nagrađenima su akademik Zoran Kovačević i Kajl Skatu ambasador SAD u Srbiji za pomoć koju ambasada pružila Spomen domu Mihajla Pupina u Idvoru za objavljivanje 10.000 primeraka knjige „S pašnjaka do naučenjaka” za koju je Pupin dobio Pulicerovu nagradu. Nagrađen je i veći broj darovitih učenika osnovnih i srednjih škola iz čitavog Banata koji su na državnim i međunarodnim takmičenjima postigli zapažene uspehe.
Na Oktobarskom susretu predstavljeno je treće dopunjeno izdanje monografije o životu Mihajla Pupina “Naučnik, profesor, izumitelj i patriota Mihajlo Pupin Idvorski”, autora Dragoljuba Cucića i Dragoljuba Martinovića, koji su takođe dobili priznanje Fondacije “Mladen Selak”.
M. Mitrović
Projekat “Kovačica danas“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.