Održana akademija povodom Dana sećanja na stradale u agresiji 1999, obratili se patrijarh, Dodik i Vučić
BEOGRAD: Svečanom akademijom u beogradskoj Kombank dvorani obeležen je Dan sećanja na stradale u NATO agresiji 1999. godine.
Obeležavanju su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Skupštine Ivica Dačić, premijerka Ana Brnabić, članovi Vlade Srbije, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, patrijarh SPC Porfirije.
Akademija je počela himnom Srbije "Bože pravde", a usledila su obraćanja patrijarha Porfirija, Milorada Dodika i Aleksandra Vučića, kao i umetnički program.
Na današnji dan, 24. marta 1999. godine, počela je NATO agresija na tadašnju SR Jugoslaviju, u kojoj je tokom neprekidnih 78 dana vazdušnih napada, prema podacima koji zvanično nisu usaglašeni, poginulo između 1.500 i 3.500 ljudi, a povređeno više od 12.000 ljudi. Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije, tokom vazdušne agresije Alijanse ubijeno je 2.500 civila, među njima 89 dece i 1.031 pripadnik Vojske i policije.
Prema istom izvoru teže i lakše je ranjeno oko 6.000 civila, od kojih 2.700 dece, kao i 5.173 vojnika i policajaca, a 25 osoba se i danas vodi kao nestalo.
Za 11 nedelja svakodnevnih vazdušnih napada NATO je izvršio 2.300 udara na tadašnju SR Jugoslaviju i bacio 22.000 tona projektila, među njima i 37.000 zabranjenih kasetnih bombi i bombi punjenih obogaćenim uranijumom.
Tokom intevencije teško au oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri.
Procene štete kreću se od 30 do 100 milijardi američkih dolara.
Srbiju je tog 24. marta napala koalicija 19 najmoćnijih zemalja sveta u nameri da joj otme Kosovo i Metohija, ali taj cilj do danas nije ostvaren.
Agresija NATO na Srbiju je izvedena pod nazivom "Milosrdni andeo", a neposredna povod za to je bio navodni masakr civila u Račku i odbijanje jugoslovenske delegacije da potpiše Sporazum iz Rambujea.
NATO agresija je okončana 9. juna 1999. potpisivanjem Kumanovskog sporazuma, koji je predviđao da će se jugoslovenske snage bezbednosti povući sa Kosova, a da će biti uspostavljen UNMIK, civilna misija Ujedinjenih nacija.
NATO je Srbiju napao bez odobrenja SB UN.
Patrijarh SPC Porfirije poručio je večeras, na obeležavanju Dana sećanja na stradale u NATO agresiji 1999. godine, da na ovaj dan treba da se setimo i pomolimo za sve nevino nastradale žrtava tokom 78 dana kada se naš narod branio od agresije.
Poručio je da ne treba da sudimo, ali da treba da se setimo i da možemo da kažemo šta je istina.
"Okupili smo se da bismo se saborno setili tih neserećnih dana pre 22 godina, da se sećamo i molimo za nevine žrtve, a naše su nevine jer se naš narod, to je jasno širom sveta, branio od agresije", rekao je patrijarh u Kombank dvorani, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Kaže da se danas sećamo vojnika i policajaca, heroja sa Košara i drugih bojišta, nevinih civila i žrtava od kasetnih bombi, stradalih na ulici, u vozu u Grdeličkoj klisuru, u televiziji i na drugim mestima.
Porfirije je rekao da bi svi stradali tokom NATO agresije trebalo da budu upisani u kalendar SPC.
Kaže da je pre nego što je pošao večeras na obeležavanje godišnjice NATO agresije otvorio Novi zavet i našao deo u jevanđenju po Mateju gde piše - Ne sudite da vam se ne sudi.
Patrijarh je istakao da zato ne treba da sudimo, ali da treba da se setimo i da možemo da kažemo šta je istina.
Dodao je da je tokom agresije na našu zemlju ponovo pojavila suštinska vrilna, a to je međusobna solidarnost, hrišćanska ljubav za bližnjeg, kada su ljudi delili sve što su imali.
Porfirije je dodao da se posle 1945. govorilo kako je sprski narod izgubio hrišćanske osobine, ali da upravo tih 78 dana 1999. svedoče o dubokooj hrišćanskoj ljubavi i solidarnosti.
Kako je rekao, sada u vreme pandemije vitezovi su lekari i svi medicinski radnici, kao i zaposleni u javnim službama, kasirke u prodavnicima...
Odgovor na pitanje šta nas je to održalo tokom tog neviđenog zla koje je nasrnulo na naš narod tokom bombardovanja 1999, ali i tokom stradanja u Prvom i Drugom svetskom ratu, patrijarh navodi hrišćanski odnos prema životu i ljubav kojom ga je naučio Sveti Sava.
Porfirije je istakao da je temelj opstanka države i naroda i prosveta i kultura, uz ekonomski razvoj, ali i najvažnije od svega - očuvanje identiteta.
"Samo kada znamo ko smo i šta smo, utemeljni u svom identitetu i kada govorimo svoj jezik i možemo da razgovaramo između sebe i gradimo mir. To će biti sigurni garant da ćemo znati da razgovramo sa drugima i gradimo istinske i prave odnose poštujući drugoga", naveo je patrijarh.
Zato ne treba da sudimo večeas već da se setimo nevino stradalih žrtava bombardovanja, da se molimo za te žrve i da se pomoglimo Bogu i za sve one koji su zle volje u odnosu na nas da postanu dobre volje.
BEOGRAD: Predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik poručio je večeras da jedino reč tišina može da iskaže tugu i bol za žrtvama NATO agresije da je to jedina adekvatna reč i zbog toga što postoje oni koji su postavili svog portparola koji je svakog dana saopštavao šta su srušili i koiko i koga su ubili, smatrajući to najvećim dostignućem tog vremena.
Dodik je istakao da iz te zajeničke tuge jedino "proizlazi naše jedinstvo i naša budućnost."
Poručio je da je pored osećaja tuge treba izvlači snagu i verovati u Srbiju, u ono što ona jeste, lider, koja zna svoj put, koja ima stabilne institucije i jako rukovodstvo, Srbiju koja želi mir...
Drugima, kazao je, želimo da poručimo da razumemo njihove patnje, ali i da naprosto imamo pavo na isto što imaju oni.
Kako je rekao NATO ima pravo da postoji, i da to niko to nije osporavao, ali je zapitao:
"Ali zašto su uzeli bas nas i naše ljude opredeljujući se prema jednom narodu na način da su nam isporučivali kasetne bombe sa osiromašenim uranijum od kojeg i danas mnogi oboljevaju".
I sve to su, istakao je, radili u ime nekog cilja koji su sami zacrtali - da menjaju vlast, šire demokratiju, da nam, gle ironije, šalju "milosrdne anđele" bombama.
"Ubijali su ženu i decu, rušili sve što su mogli, bombardovali Srbiju i Republiku Srpsku, a svojoj javosti su govorili da je to kolateralna štete, doprinos cinizmu koji nisam znao", kazao je Dodik.
Govoreći na Svečanoj Akademiji povodom 22. godišnjice NATO agresije na SR Jugoslaviju, Dodik je nabrojao koliko je tokom 78 dana bombardovanja srušeno bolnica, domova zdravlja, škola, objekat akulture, vozila spaljeni u pokretu i porušenih mostova.
Nisu, kazao je, prestajali i uvek su smatrali da je bilo malo ono što su nam isporučili.
Ali, kako je poručio Dodik, "Bog je dao stabilnu i jaku Srbiju i Republiku Srpsku koja se i danas bori za svoj subjetivitet, koja je zahvalna Srbiji, zagledana je u nju, željna njene snage. Jer samo takva Srbija može da bude naš snažan oslonac...".
Jedinstven smo narod, kazao je i istakao da je prirodna želja da budemo zajedno, jer imamo naše pismo, jezik, srpsku veru, krsnu slavu i volju da budemo zajedno.
"Hoću da kažem da ono što jedino proizlazi iz tuge što svi nosimo ješte jedinstvo, zajednički nastup i naša budućnost", naveo je.
Nisu nas, istakao je, pobile ni jasenovačke jame, ni bombe, ni fašisti ni njihovi preci, ali nismo, kazao je, računali da će i njihovi potomci doći da nas uništavaju.
Želimo, poručio je, mirnu budućnost i u miru ujedinjenu srpsku naciju koja može da bude ne samo faktor današnjih dostignuća, već i da doprinos svim civilizacijskim tokovima kao što je uvek davala.
"Neka živi Srbija i Republika Srpska i neka vezčno živi srpski narod", poruka je kojom je Dodik završio svoje obraćanje.
Tokom proleća 1999. godine dogodio se zločin, agresija, napad na suverenu zemlju, bez odluke UN, za koji niko nikada nije odgovarao, i to je nemoguće objasniti i danas, 22 godine kasnije, poručio je večeras predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Danas nećemo, kako je rekao, da licitiramo oko imenovanja svega što se, tokom proleća 1999. godine dogodilo.
"Zato što se dogodio zločin. I dogodila se agresija, ne bombardovanje, ne kampanja, intervencija ili operacija", poručio je on.
“Jedno dete dnevno i malo višse od toga. To je ona najteža, namučnija i najbolnija brojka NATO agresije iz 1999. godine. Ubijeno, zaustavljeno, bez ikakve svoje krivice. Nikakav greh nisu počinili, bez prava na odbranu, i bez prava na pravdu, na život”, istakao je Vučić obraćajući se na svečanoj akademiji kojom se obeležava 22. godišnjica od početka NATO agresije na SR Jugoslaviju.
Predsednik Srbije i naglasio i da niko nikada nije odgovarao za taj zločin - veći od zločina.
Niko za 2.500 ubijenih civila, ali i vojnika i policajaca, koji su krivi samo što su čuvali sebe i svoja ognjišta, za više od 6.000 ranjenih, naglasio je on.
“Objasniti to, ni danas, 22 godine posle agresije, nije moguće. Ne postoji, i pored sveg truda, univerzalno opravdanje, nema razloga, smisla, a ostala su samo, kao večni greh, imena”, rekao je Vučić.
I pročitao ih je: Miljana Milić, 15 godina, Vladimir Milić, 12 godina, Miomir Mladenović, 14 godina, Dragan Dimić, tri godine, Julijana Brudar, 10 godina, Olivera Maksimović, 12 godina, Miroslav Knežević, 13 godina, Dajana Pavlović, pet godina, Stevan Pavlović, osam godina, Marko Simić, dve godine, Milica Rakić, tri godine, Ivan Ivančić, sedam godina, Marko Ivanović, tri godine...
“I tako, 89 imena, i to ne samo srpskih. Besmisao pukog ubistva nije birao. Šesnaestoro dece, od dve do sedamnaest godina, iz porodica Ahmetaj i Hasani, ubijeno je u koloni koja se vraćala kući, u Prizren. To je, u jednom naslovu, na zapadu, jednostavno objašnjeno kao ''tragična greška''. Smrt koja je stigla Marka Roglića, Milana Ignjatovića, Gordanu Nikolić, Irenu Mitić, Milicu Stojanović, Bojanu Tošović, Branimira Stanijanovića, Sanju Milenković... nije mogla da računa ni da dobije čak i takvo objašnjenje”, rekao je Vučić.
Te smrti nisu, za one koji su ih posejali, bile ni tragične, a još manje greška, već bedni izgovor, namera, jasna odluka, preki sud nad jednom zemljom, nad njenim ljudima, nad njenom decom, ukazao je predsednik Srbije.
Dogodio se napad na suverenu zemlju, bez odluke UN, bez onog dovoljnog razloga koji bi predstavljao napad tadašnje Jugoslavije na neku susednu, ili NATO državu, dodao je.
"Nikoga mi tada nismo napali. Napali su nas, sa jasnim ciljem. Da nas poraze, da nas, ubijaju, i da nam na kraju oduzmu deo teritorije”, istakao je Vučić.
On je zahvalio svim predstavnicima srpskog naroda iz regiona koji večeras u Beogradu prisustvuju obeležavanju Dana sećanja.
"Hvala što smo zajedno, a srpski duh nesalomiv i nepobediv", rekao je Vučić.
Srbija je danas mnogo snažnija nego 1999. godine, sa neuporedivo jačom ekonomijom i vojskom i više nikada neće doći u situaciju da joj neko ubija decu, ruši zemlju i proteruje narod, poručio je večeras predsednik Aleksandar Vučić na svečanoj akademiji kojom se obeležava 22. godišnjica od početka NATO agresije na SR Jugoslaviju.
Hoćemo da ostanemo slobodni, da sami odlučujemo o svojoj sudbini, i da nam niko više ne oduzme sve, a da nam ne da ništa, poručio je Vučić.
"A ništa je danas ideja nekih velikih i moćnih, ali i onih koji im služe, da nas Kosovo prizna, ne bismo li mi priznali Kosovo. Nije nam potrebno to priznanje i nećete od Srbije dobiti gaženje po našim žrtvama, prošlosti i budućnosti. Dobićete odgovor razumnih i dogovronih ljudi, potreban nam je kompromis, treba nam ispunjavanje svih onih obaveza koje smo preuzeli i mi i Priština, a samo ih mi ispunili. I to nije naš kapric. Nije to ni fantazmagorija o nekom srpskom svetu koji hoćemo da stvorimo", poručio je on.
Vučić kaže da koliko god danas analizirali stvari i koliko god oštri i kritični bili prema sebi, našoj tadašnjoj politici, rukovodstvu, da je jasno da su SRJ i Srbija tada ostavljene gotovo bez izbora.
"Izbor je bio jeziv ili gubitak teritorije i ljudi sa jedne strane ili potpuni nestanak srpske države, morala, časti i srpskog duha imena i prezimena. I nismo mogli da ne izgubimo. Devetnaest velikih napala je jednu malu zemlju, SRJ, napali su Srbiju i Crnu Goru i čak i kada ne govore danas u jednoj od dve nezavisne zemlje o tome, to su činjenice. A, ta mala zemlja, i taj mali narod održali su im čas iz onog najvažnijeg, časti, morala i ljubavi prema slobodi koju jedan narod može da oseti. Da, pravdu da ne zaboravimo".
Ističe da će svih tih 19 velikih i danas nemušto govoriti o svom vojničkom uspehu, izbegavati odgovore na pitanja, a jedan mali, samo brojčano mali, ali veličanstveni, srpski narod, sa tugom i suzom u oku ponosno priseća svog otpora i borbe protiv 19 okrutnih i bahatih.
Kako je rekao, izgubili smo mnogo, ali obraz i srpsko srce još su tu, da čuvaju Srbiju koja je večna i neuništiva.
"I izgubili smo decu, izgubili smo ljude, izgubili smo kontrolu nad velikim delom teritorije, izgubili smo milijarde zbog uništene infrastrukture i privrede. I sve što nam je ostalo bilo je telo jedne izmučene, uništene zemlje u raspadanju, izmrcvarene, opljačkane, izranavljene, puste i krive, osuđene za sve što se ne samo devedesetih, nego i tokom čitave istorije, događalo", naveo je predsednik.
Dodao je da je Srbija bila zemlje bez snage da se uspravi, podigne i radi bilo šta drugo nego da ćuti ili da sagne glavu i pokorno se izvini, za sve, pa i za svoje mrtve, za svoju ubijenu decu.
Ali, danas to više nije ta propala zemlja, kaže Vučić i ističe da je Srbija sada ponovo pronašla i svoju snagu i svoj ponos.
"Srbija koja stvari naziva pravim imenom, koja je okrenula leđa ratu i porazima i krenula da radi, koja je ustala, stala na svoje noge i dobila svoj glas. Srbija koju čak i kada joj ne veruju, slušaju joj. Koja je sposobna, koja raste i više nije deo problema. Srbija koja jeste i biće, baš ono rešenje koje omogućava čitavom regionu život u miru i razumevanje.
Ta Srbija, danas, kada je u svetu i dalje mnogo više bombi, nego vakcina, u region šalje, ne bombe, nego vakcine. Danas je spremna i da ih proizvodi i za samo nekoliko meseci to će da učinimo, ali ne samo za sebe već i za druge, za ceo Balkan", naveo je predsednik.
Naglasio je da je Srbija spremna da pomogne, ali da nije spremna da ćuti niti da njeni građani budu ponovo poniženi.
Kako je naveo, pravo na to ne crpimo samo iz žrtava koje smo imali, nego i iz cinjenice da smo odavno prestali da gledamo druge i tražimo grešku i krivicu samo u njima, a ne ponekad i u sebi.
"Pogledali smo se i priznali. Svaki gubitak, svaki poraz, svaki zločin koji je neko u naše ime počinio, svaki promašaj i svaku pogrešnu politiku. I ne radimo više ništa što bilo koga moglo da ugrozi. Radimo i rastemo, jacamo sa samo jednim ciljem: da budemo najbolji u ekonomiji, obrazovanju, zdravstvu, kulturi, nauci, sportu...", istakao je Vučić.
Navodi da i danas kada nam prete formiranjem velike Albanije, kada kažu da nema ništa od Zajednice srpskih opština, da je naše da budemo mirni, da brinemo o našem narodu na KiM, ali i da velikim i moćnim jasno poručimo da nismo slabi kao što smo bili, da ćemo umeti da sačuvamo svoje, ne dirajući ni u šta tuđe.
"I one koji su iskoristili snagu i silu 19 bahatih i okrutnih samo molim da nam ne prete, da ne misle da je Srbija slomljena i da neće imati snage da odgovori. Molimo vas, samo vas molimo, naše albanske komšije, da nam ne pretite i sve druge da vam u tome ne pomažu. Samo to i ništa više, a odgovraćemo pozivima na mir i kompromis i uvek dobrom voljom, jer ne želimo da imamo ponov ubijanu decu i da tuđa deca ponovo stradaju".
Naglasio je da je Srbija danas mnogo snažnija, jedinstvena i ima sve neuoporedivo snažnije nego 1999, od ekonomije do vojske.
Nikome nećemo da pretimo već samo tražimo da nas poštujete, poručio je Vučić.
Napominje da bi samo lud čovek bi to menjao za rat, za mrtvu decu, za rušenje i novi gubitak.
"Hoćemo da imamo najbliže odnose sa svima koji su u agresiji na lepu Srbiju učestvovali, oprostili smo odavno, ali ne, nećemo zaboraviti nikada i ne tražite to od nas. Tog jednog dana, svake godine, podsecaćemo i sebe i vas 19 najmoćnijih po sili i znasi,ali ne baš po časti i moralu. Da se nikada ne bi ponovilo. Ne nama, već ni jednom drugom slobodoljubivom narodu na svetu", poručio je Vučić.
Dodaje da je Srbija spremna i nudi da od celog Balkana napravi pobednika. "Da svako na njemu dobije, sve dok niko ne pokušava da samo mi budemo gubitnici".
Vučić kaže da je potrebno samo da se poštujemo, razumemo i ne pokušavamo da jedni druge ponizimo, kao i da ne diramo u ono što je svako najteže i najkrvavije platio - slobodu.
"U pravo da je imamo, da je čuvamo i da se setimo svih žrtava koje su nju ugrađene. A u našu su ugrađena i naši porazi, životi i naša deca. Prevelika je to cena da bismo o njoj ćutali. Zato što bi to značilo da smo spremni na još jedan totalni poraz, na još jedno poniženje, a nismo. I kada svi budu ćutali, mi ćemo da ponavljamo. Jedno dete dnevno. Toliko ste nam ubijali. Tokom agresije".
Vučić navodi da zato sa posebnim pijetetom ispunjavamo našu obavezu da odamo počast svim nevinim srpskim žrtvama koje su položile svoj život na oltar otadžbine, kako civilima, tako i našim junacima, vojnicima i policajcima, herojima Košara, Prizrena, Mitrovice.
Danas za nas Srbe, dodaje, život na Kosovu liči na "Put suza" (Via Dolorosa), na uspinjanje poslednjim snagama na Golgotu.
"Ali, mi ne bismo ni bili Srbi da nismo kadri i ''na strašnom mestu postojati''''. Na tlu Evrope postojala je a danas snažnija nego ikada postoji nesalomiva, nepokolebljiva, nepokoriva i nikada pokorena Srbija. Neka je večna slava svim žrtvama NATO agresije, živela slobodna i ponosna Srbija, poručio je predsednik.