Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nulta tolerancija na sve oblike korupcije u Vojvodina

19.09.2018. 09:12 09:19
Piše:
Foto: Dnevnik/Slobodan Šušnjević

Skupština Vojvodina je na jučerašnjoj sednici većinom glasova usvojila Predlog pokrajinske skupštinske odluke o antikorupcijskom planu i Izveštaj o izvršenju Pokrajinske skupštinske odluke o budžetu AP Vojvodine za 2018. godinu u prvom polugodištu.  

Pokrajinski antikorupcijski plan se odnosi na više od 300 institucija u Vojvodini. Njegovo donošenje je proizašlo iz Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, koja je usvojena 2013. godine. Ta strategija se zasniva na nekoliko temeljnih načela, od kojih je najvažnije načelo nulta tolerancija na korupciju. Znači da nijedan oblik korupcije, makar bio i najsitniji – za društvo nije prihvatljiv.

Taj važan dokument je od prisutnih 94 poslanika podržalo samo 76, i to iz vladajuće koalicije (SNS, SPS–JS, SVM), uprkos tome što svi poslanici smatraju da je borba protiv korupcije veoma važna.   

– Smatramo da je veoma važno da Autonomna Pokrajina ima takav dokument koji će na vrlo jasan i precizan način utvrditi mere i aktivnosti na suzbijanju eventualne korupcije i koruptivno ponašanje u pokrajinskim organima – rekao je šef poslaničke grupe vladajuće Srpske napredne stranke Milenko Jovanov.  

Ovaj dokument je tim važniji što je AP Vojvodina od 2000. do 2016. godine faktički bila leglo i sinonim za korupciju, s brojnim  aferama, na koje su ukazivali kako nezavisni državni organi, kao što su državne revizorske institucije, tako i građani i mediji (Milenko Jovanov)

On je naveo da je taj dokument tim važniji što je AP Vojvodina od 2000. do 2016. godine faktički bila leglo i sinonim za korupciju, s brojnim  aferama, na koje su ukazivali kako nezavisni državni organi, kao što su državne revizorske institucije, tako i građani i mediji.

– Podsetiću vas na to da smo imali fondove koji su dodeljivali novac po nahođenju; da smo imali sukobe interesa, da su 53 poslanika 2010. godine bila u sukobu interesa, da smo imali prosto neverovatna trošenja novca iz budžeta, koji je dodeljivan bez ikakvog konkursa, mimo procedura,  po želji i nahođenju pokrajinskih sekretara. Dakle, sve to je dovoljan povod da donesemo dokument kojim će bilo kakvo ponašanje u takvom smislu i tom stilu biti unapred osuđeno na propast i da unapred omogućimo građanima i medijama da kroz transparentnost funkcionisanja mnogo lakše dopru do svega do čega smo svi mi dolazili kopanjem, istraživanjem i nekim insajderskim informacijama u prošlosti.   


Odgovorna budžetska politika

– Očekujemo da, kada budemo razmatrali godišnji izveštaj za 2018. godinu, imamo realan prikaz šta je potrošeno i kako su sprovedene javne nabavke, a kada projekti budu završeni – i finansijsku realizaciju. Dakle, ova pokrajinska vlada vodi odgovornu politiku, svaki pokrajinski dinar se troši na osnovu toga šta se uradilo na terenu, a finansijsku realizaciju ćemo pratiti kad budemo završili januar–decembar, dakle u sledećoj, 2019. godini – istakao je Jovan Lazarov govoreći o Izveštaju o izvršenju pokrajinskog budžeta za prvo polugodište o čemu su se poslanici juče izjašnjavali.


I opoziciona Demokratska stranka smatra da je dokument važan, ali, kako rekao je šef poslaničke grupe DS-a Goran Paunović, s donošenjem dokumenta se kasni dve godine. On je podsetio na Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije koja je doneta 1. jula 2013. godine, potom je 25. avgusta iste godine usvojen i petogodišnji Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije, po kojem je Pokrajinski antikorupcijski plan trabalo da bude usvojen do juna 2016. godine.

– Važno je, međutim, da ga sada konačno imamo na dnevnom redu jer će pomoći u borbi protiv korupcije na sistemski način koji do sada nismo imali, nego je to bilo ad hok, vrlo često obojeno političkim potrebama, gde se prava borba protiv korupcije nije vodila – naveo je on.    

Srpska radikalna stranka je glasala protiv usvajanja dokumenta pošto, kako je to naveo šef poslaničke grupe radikala Đurađ Jakšić, dokument predstavlja puko zadovoljavanje forme, bez konkretne sadržine i suštine. Jakšić je rekao da je pokrajinska vlast probila sve rokove za usvajanje Antikorupcijskog plana i da je poslednja u Srbiji koja usvaja antikorupcijski plan.

Na sednici je usvojen i Izveštaj o izvršenju pokrajinskog budžeta za prvo polugodište. „Za” je glasalo 64 poslanika, protiv 15, a nije glasalo sedam. Budžet za ovu godinu iznosi 73,11 milijarde dinara, dok je izvršenje u proteklih šest meseci bilo 38,4 odsto. Opozicija je kritikovala izvršenje budžeta jer smatra da je 38,4 odsto malo. S druge strane, predsednik Odbora za budžet i finansije Jovan Lazarov smatra da stanje budžeta od šest meseci nikako ne može pokazati realno stanje, pre svega kod Uprave za kapitalna ulaganja, koja sprovodi kapitalne projekte u Vojvodini.


LSV podržava, ali ne da glas

Liga socijaldemokrata Vojvodine, kako je to rekao Aleksandar Jovanović, podržava borbu protiv korupcije, ali LSV ipak nije učestvovao u glasanju. Dakle, poslanici LSV-a nisu glasali ni za, ni protiv, niti su bili uzdržani prilikom glasanja jer, kako je to naveo Jovanović, LSV smatra da je predlog ishitren i sumnja u volju da plan bude sproveden.


– Radi se o jednogodišnjim, dvogodišnjim pa čak trogodišnjim projektima, tako da ima nezavršenih projekata od prošle godine koji su prešli u ovu – istakao je Lazarov. – Dakle, Uprava za kapitalna ulaganja sprovodi krupne kapitalne projekte u AP Vojvodini i nikako se u šest meseci ne može prikazati finansijska realizacija. Moglo bi, ako bi se prikazao neki mali projekat, poput krečenja škole ili učionice, što je bio slučaj u vreme prethodne vlade, pa da se kaže da je to kapitalni projekat i finansijski realizovana 100 odsto.

On je kao primer naveo period januar–jun 2016, kad smo imali 100 odsto izvršenja rashodne strane budžeta kod turizma i nevladinog sektora, gde je bilo, kako je istakao, klasično izvlačenje para od strane prethodne vlade, a s druge strane nije bio obezbeđen novac za učenički prevoz i podsticaj za treće dete.

Poslanica SPS-a Aleksandra Đanković, koja je i jedna od potpredsednika Skupštine Vojvodine, rekla je da je budžetom za 2018. godinu ukupno bilo predviđeno oko 73,1 milijarde dinara i kada pogledamo prihodnu stranu, vidimo da ostvareni prihod za prvih šest meseci prelazi 50 odsto.

– S rashodne strane imamo izvršenje od 38 odsto, što je sasvim prihvatljivo za taj period godine jer znamo da je uvek u drugoj polovini godine taj stepen veći – napomenula je ona. – Sada su u postupku neke javne nabavke i konkursi po sekretarijatima, tako da s rashodne strane veći procenat izvršenja možemo očekivati u sledećoj polovini godine.

E. Marjanov

Piše:
Pošaljite komentar