Nova politička većina na potezu
koji je Odbor za pitanje ustavnopravnog položaja u ponedeljak uputio pokrajinskom parlamentu dobije dvotrećinsku podršku poslanika, na institucijama čiji je osnivač AP Vojvodina ubrzo bi mogla, osim oficijalne zastave iz 2004. godine, da se zavijori i tradicionalna srpska trobojka iz 1849. godine.
– Na novoj političkoj većini u pokrajini je da učini ono što prethodna nije – da sprovede Statut i uvede u upotrebu tradicionalne simbole – za to je potrebno da glasa 80 pokrajinskih poslanika – kaže za „Dnevnik” profesor novosadskog Pravnog fakulteta dr Slobodan Orlović.
On je kao nestranačka ličnost član Odbora Skupštine Vojvodine za pitanja ustavnopravnog položaja, a pre dve godine bio je na čelu sedmočlanog stručnog tima pokrajinskog parlamenta za usklađivanje Statuta s odlukom Ustavnog suda. Orlović je i jedan od autora Nacrta pokrajinske skupštinske odluke o izgledu i načinu korišćenja simbola i tradicionalnih simbola Vojvodine. Na osnovu tog dokumenta je prošle godine utvrdio Predlog odluke Odbora za pitanja ustavnopravnog položaja o simbolima i uputio ga Skupštini Vojvodine na usvajanje, međutim, dokument tada nije dobio potrebnu podršku od 80 poslanika. Na osnovu tog dokumenta je utvrđen i novi Predlog Odbora o simbolima pa je Odbor jednoglasno ovlastio profesora za svog izvestioca na sednici parlamenta.
U Skupštini Vojvodine, za razliku od prethodnog saziva, postoje uslovi da se ta odluka usvoji jer nova skupštinska većina, koju čini Srpska napredna stranka sa svojim koalicionim partnerima, od samog početka podržava tradicionalne simbole. Taj stav od početka zastupaju i SPS, SVM i SRS, što bi trebalo da znači da će odluka ovaj put dobiti podršku dvotrećinske većine parlamenta.
Odluka o izgledu i načinu korišćenja simbola Vojvodine, kao što je poznato, u prethodnom sazivu parlamenta nije prošla zbog tradicionalnih simbola, koje su osporavale članice tadašnje vladajuće koalicije DS i LSV. Čankova stranka nije podržala ni Statut zbog tradicionalnih simbola. Ona i dalje zastupa isti stav. Za razliku od ligaša, demokrate su pre dve godine podržali Statut, a samim tim i simbole, međutim, uprkos tome, prošle godine nisu podržali odluku o simbolima.
Od tada su demokrate malo „omekšale” svoj stav. O tome svedoči diskusija predstavnika DS-a Gorana Paunovića na Odboru za pitanje ustavnopravnog položaja, koji je rekao da su predloženi simboli „najbliže simbolima srpskog vojvodstva iz 1848. godine i oni su prvi simboli koji su korišćeni uz naziv Vojvodine, i to je istorijska činjenica”.
– Novi Statut iz 2014. godine, držeći se terminologije ustavne norme, u članu 9 uvodi i opisuje simbole AP Vojvodine. To su zastava, tradicionalna zastava, grb i tradiconalni grb. Time se do tada neustavni zastava – nejednaka trobojka s tri zvezdice, i grb – štit na tri polja s lavom, jelenom i apostolom Pavlom, praktično prvi put legalizuju – navodi Orlović. – Osim njih, u istom članu Statuta utvrđuju se i tradicionalni simboli, zastava – srpska trobojka – i grb s krunom, krstom i ocilima. Dalje je propisano da se određena pitanja u vezi s izgledom i korišćenjem simbola i tradicionalnih simbola uređuju pokrajinskom skupštinskom odlukom.
On, međutim, podseća na to da je propisani rok za usvajanje te odluke, 30. avgust 2014. godine, odavno istekao i time je Skupština Vojvodine prekršila Statut, ali za to ne postoje pravne sankcije.– Postoji politička odgovornost i nju su, čini mi se, birači na pokrajinskim izborima 2016. jasno utvrdili. Do tada vladajuća Demokratska stranka postala je opoziciona.– zaključuje profesor Orlović.
Eržebet Marjanov
Korišćeni neustavni simboli
Vojvodina trenutno koristi grb iz 2002. i zastavu iz 2004. godine, koji su tada usvojeni na inicijativu LSV-a. Orlović, međutim, navodi da za donošenje tih odluka tada nije postojao ustavnopravni okvir.
– Tada važećim Ustavom iz 1990. nije bilo propisano da AP Vojvodina ima zastavu i grb. Od osnivanja Socijalističke Autonomne Pokrajine 1945. nisu postojali njeni simboli – ističe on. – AP Vojvodina dobija ustavno pravo na svoje simbole tek Ustavom iz 2006. Ali, kako objašnjava, bez obzira na to što je Ustavom iz 2006. godine dobila pravo na svoje simbole, Pokrajina ih nije uvela i nije ih opisala Satutom 2008. godine, nego je godinu kasnije „nekakvom alhemijom” pretvorila neustavne odluke o simbolima iz 2002. i 2004. godine u „pokrajinske skupštinske odluke”. Te neustavne simbole je praktično legalizovao novi Statut, koji je usvojen maja 2014. godine.