Nobilo: Srbija ima strašan argument za zločin na Petrovačkoj cesti
ZAGREB: Hrvatski advokat Anto Nobilo kaže da na osnovu zakona o univerzalnoj jurisdikciji Srbija ima nadležnost za podizanje optužnica protiv hrvatskih pilota, da Hrvatska teško zbog toga može da prigovara Srbiji jer i sama u svom krivičnom zakonu ima univerzalnu jurisdikciju, ali i da, kako ističe, zvanični Beograd ima "strašan argument'', jer ovaj zločin niko nije istražio 27 godina.
Nobilo kaže da je nedopustivo i neodgovorno govoriti da je ovde reč o političkim optužnicama i ističe da Hrvatska ne može da preti Srbiji vetom na članstvo u EU, zbog toga što je kao kandidat pokrenula postupak za zločin koji se evidentno dogodio.
" Kad se to tako otvoreno govori, mislim da se pravi šteta Hrvatskoj. Ne sme se zloupotrebljavati pravo u političke svrhe. To je temelj funkcionisanja pravne države", rekao je Nobilo.
Ističe da je jedini način da Hrvatska pomogne svojim pilotima da se uključu u proces.
"Dakle, celi niz radnji koje predstavljaju klasičnu advokatsku odbranu treba napraviti u Hrvatskoj, povezati se s kolegama u Beogradu, tamo jednostavno angažovati advokate koji će biti profesionalno plaćeni, država može snositi taj trošak i obezbediti najbolju moguću odbranu tim pilotima. To je pomoć pilotima, a ove floskule neka se pogledaju u ogledalo i neka pogledaju u istoriju - to neće pomoći našim pilotima u tom postupku", rekao je Nobilon gostujući na zagrebačkoj N1 tv.
Hrvatska, kaže, može da kaže da je nekorektno što Srbija u odnosu na Hrvatsku koristi univerzalnu jurisdikciju.
"Ali Srbija ima strašan argument, da 27 godina niko nije istražio ovaj zločin i utvrdio činjenice, pa ako ima elemenata, i procesuiranja. Ne samo to, na zahteve bosanskog tužilaštva, na čijoj teritoriji se sve dogodilo, Hrvatska nije odgovarala. Teško možemo prigovarati Srbima za univerzalnu jurisdikciju, kad 27 godina nismo reagovali", rekao je Nobilo.
Napomenuo je da se o optužnici Srbije još ništa ne zna i dodao da se tek kada ona bude pročitana može videti za šta tačno Beograd tereti hrvatske pilote.
Hrvatski N1 objavio celokupnu optužnicu protiv četiri pilota HRV
Televizija N1 Zagreb objavila je celokupnu optužnicu koju je sprsko Tužilaštvo za ratne zločine podiglo protiv četvorice visokih oficira Hrvatskog ratnog vazduhoplovstva (HRV) za zločine nad srpskim civilima tokom akcije hrvatske vojske i policije ''Oluja'' 1995. godine.
Četvorica hrvatskih pilota Vladimir Mikac, Zdenko Radulj, Željko Jelenić i Danijel Borović u optužnici koju je protiv njih podiglo srpsko Tužilaštvo za ratne zločine terete se za zločine počinjene u akciji "Oluja", dogovorenoj na sastanku vojnog i političkog rukovodstva Hrvatske na Brionima 31. jula 1995. godine.
Apelacioni sud u Beogradu je u petak potvrdio rešenje Višeg suda u Beogradu, koji je prethodno potvrdio optužnicu protiv četvorice pilota HRV.
Mikac, Radulj, Jelenić i Borović terete se da su 7. i 8. avgusta 1995. naredili raketiranje kolone izbeglica na Petrovačkoj cesti kod Bosanskog Petrovca i u mestu Svodna kod Novog Grada, koji se tada zvao Bosanski Novi, podseća hrvatski N1.
Oni se, prema optužnici, smatraju odgovornim za krivično delo ratnog zločina u saučesništvu.
Cilj ''Oluje'' bio je, prema optužnici, da se srpsko civilno stanovništvo prinudi da trajno napusti teritoriju na kojoj je do tada živelo u Hrvatskoj, s tim da im se ostave dva putna pravca za izlazak.
Tadašnji hrvatski predsednik Franjo Tuđman je tada, navodi se, rekao da Srbima treba tobože jemčiti građanska prava i javno ih pozvati da se ne iseljavaju, ali istovremeno im, preko radija i televizije, odnosno putem letaka, saopštavati kojim se putnim pravcima stanovništvo kreće, odnosno napušta Hrvatsku.
Optuženi su potom, navodi se, pored ostalog u optužnici, sproveli pomenutu brionsku odluku i naredili avionske napade na civilno stanovništvo, što je za posledicu imalo smrtno stradanje i ranjavanje vise civila srpske nacionalnosti i panično bežanje civila prema Srbiji, uz učvršćivanje njihove odluke da napuste teritoriju na kojoj su do tada živeli i više se ne vraćaju, što je dovelo i do promene etničkog sastava Hrvatske.
“Problem je što svi političari znaju da je politička optužnica, da je neosnovana, da nema dokaza, ali niko nema saznanja o njoj, nismo je primili ni videli. Mislim da se celoj priči u Hrvatskoj prišlo s pogrešne strane", kaže Nobilo.
Mora se, ističe, definisati o čemu se radi.
"A radi se o krivično-pravnom postupku pa, ako je takav, makar imao snažne političke implikacije, moramo instrumentima krivičnog postupka tretirati taj slučaj”, jasan je Nobilo.
Upitnim je ocenio izjavu da će se pomoći pilotima.
“Ako politika kaže da će pomoći pilotima, meni je to upitno, oni mogu pomoći samo metodama krivičnog postupka. Ako ne priznate taj postupak, onda Hrvatska ni direktno ni indirektno ne želi da se umeša u taj postupak i pomogne pilotima", naveo je Nobilo.
Smatra da hrvatskim pilotima treba pomoći i pojašnjava da, ako postoje dokazi da oni nisu počinili zločin, neko mora otići u arhive, napraviti istragu, saslušati ljude koji su radili u vazduhoplovnim bazama.
"Bilo bi najbolje da Hrvatska preuzme taj predmet i da napravimo kvalitetno suđenje, to bi sigurno bilo objektivno kvalitetnije, međutim, Hrvatska tu nije adekvatno reagovala i bojim se da je sad kasno i da bi se to sad protumačilo kao opstruisanje procesa i Hrvatska je propustila da reaguje kako je trebala”, rekao je Nobilo.
A, ako se, kaže, dogodi presuda hrvatskim pilotima u Srbiji, radi se o jednom od najstrašnijih zločina i onda će to biti velika ljaga na Hrvatsku.
"Ako nismo 27 godina to hteli da procesuiramo, onda je to veliki problem za Hrvatsku i za njeno pravosuđe”, rekao je Nobilo.