Najveće kapitalne investicije u Inđiji: Za 76 ulica 476 miliona dinara
Predsednik opštine Inđija Vladimir Gak kaže za „Dnevnik“ da se u Inđiji u svakom trenutku nešto radi, a da je buyet morao biti još veći nego lane, zbog preostalih dugovanja.
Za dve godine uspeli smo da vratimo oko pet miliona evra, od 20 miliona evra dugovanja, a da nismo imali problem s funkcionisanjem opštine – ističe Gak. – Nema pitanja da li ćemo izaći iz te situacije, jer smo do sada već potpisali devet novih investicija, koje će za dve godine dati pun kapacitet, kao i porez na imovinu i zarade, koji je gotovo 80 odsto prihoda lokalne samouprave, popuniće praznine i omogućiće vraćanje dugova. Pri tom ćemo moći da radimo sve što smo zamislili, ali i da građanima ispunimo predizborna obećanja.
Gak kaže da je uveren u to da će, osim pomenutih devet investicija, do kraja godine potpisati minimum još dve.
– Prošle nedelje sam potpisao rešenje za još jednu investiciju, a u pitanju je fabrika i prozvodnja medicinskih preparata na bazi zeolita, što će biti deseta investicija, kada istekne zakonski rok od trideset dana za otuđenje zemljišta iz javne svojine – ističe Gak. – Ušli smo u završne razgovore s još tri investitora, verujem da će minimum još jedan biti potpisan do kraja godine, te računamo na ukupno 11 investicija za dve godine, što, verujem, nijedna opština u Srbiji nije imala, a što ide u prilog činjenici koliko je rada, truda i energije uloženo u samo taj deo.
Sve investicije nalaze se na Lokaciji 15 Severoistočne radne zone i svi investitori kupili su zemljište od Opštine Inđija, od čega su se pare slile u opštinski buyet.
– To je jedini razlog zašto smo uspeli da za dve godine vratimo toliki iznos duga koji je neko drugi napravio i za koji nismo odgovorni, ali nam je posao i da ispravljamo tuđe greške, i na taj način smo pokazali da smo odgovorniji i, može se reći, sposobniji – istakao je Gak.
Po njegovim rečima, veliki deo duga napravila je i izgradnja Sportske hale, izvršna presuda je doneta, uspeli su da odlože naplatu dugovanja izvođaču radova i banci i naprave model plaćanja.
– U pitanju je 261 milion dinara, što je 2,2 miliona evra, a isplata čitavog duga napravila bi veliki problem u funkcionisanju čitave opštine. Postigli smo dogovor o tome kako dug da platimo, a što je najvažnije, građani to neće ni na koji način osetiti i bićemo bez posledica u javnom sektoru, sportu, kulturi, umetnosti – kaže predsednik opštine Inđija.
Glavnica duga iznosi 161 milion dinara, od čega je Opština uspela da plati 100 miliona dinara, tvrdi Gak, dok će 61 milion pokušati da odlože na tri godine kroz mesečne rate.
– Ostaje nam najproblematičniji deo, a to je 100 miliona dinara kamate, što je čista neodgovornost pojedinaca, nepoštovanje građana i funkcije na koju su vas građani izabrali. To nije samo brojka već čitav novi vrtić, pola nove pijace, novi trg, 25 kompletno asfaltiranih ulica. To treba prevesti da građani znaju za šta su uskraćeni samo zbog nečije neodgovornosti kada govorimo o kamati – kazao je Gak.
Tokom nedavne posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Inđija je dobila obećanje da će dobiti nedostajućih 250 miliona dinara za završetak Sportske hale.
– Hala se gradi punih 11 godina i još nije završena, u startu nam nije bila ni potrebna, ali, s druge strane, moramo je završiti jer iz dana u dan sve više propada, prave se još veći problemi nezavršavanjem, a biće troškova i po završetku jer moraju da se plaćaju struja, gas, 15 radnika da to održava – tvrdi Gak.
On dodaje da je najveći projekat u istoriji Inđije, asfaltiranje 76 neasflatiranih ulica, otvorio baš predsednik, što im i te kako znači, a u pitanju je ukupno 44 kilometra puta.
– Ne govorimo o putu, već svaki metar od ta 44 kilometra pokriva neku porodicu, decu, penzionere, ljude koji rade, i više nijedan stanovnik Inđije neće gaziti po blatu kada je kiša ili po prašini, koja se leti podiže i po dva metra uvis. Ponosni smo na taj projekat i smatram da je prava reč kada kažem da se radi o istorijskom projektu. I pored svih problema koje imamo, uspevamo da radimo tako velike stvari – istakao je Vladimir Gak.
Istorijski planovi u Inđiji ove godine
Gak ističe da su planovi za ovu godinu možda najveći u poslednjih 50 godina kada je reč o Inđiji.
- Izgrađeno je već oko 70 odsto poveznog cevovoda Inđija–Beška, koji je ključan za snabdevanje vodom Beške i Čortanovaca. Građani će pre videti uređenje jedne pešačke staze u svojoj ulici nego kapitalne investicije – napominje Gak. – S druge strane, danas ne postoji selo u kojem se nešto ne gradi ili se za 15 dana neće graditi. Uređeni su tako parking-prostor i pešačke staze u centru Ljukova ispred crkve i ambulante, asfaltiraju se ulice....
U Novim Karlovcima radimo pešačke staze duž centralne ulice, kompletnu rekonstrukciju ambulante, kao i u Beški, s dogradnjom za Hitnu službu, u Novom Slankamenu sređuje se behaton od crkve do crkve, obe strane Ulice cara Dušana, ali i rekonstruiše ambulanta. Nadamo se i da ćemo uspeti da nađemo novac za rekonstrukciju puta od Novih Karlovaca do Novog Slankamena, kao i raskrsnice Zmaj Jovine i Vojvođanske u Inđiji, pa skroz do izlaza iz Ljukova, odnosno put Inđija–Ruma, pa Sremska Mitrovica. Svakog trenutka se u Inđiji nešto radi.
Projekat asfaltiranja ulica vredan je 476 miliona dinara, a završetak svih radova očekuje se kroz tri do četiri meseca.
Svi računi se plaćaju
Poslednjim rebalansom buyet opštine Inđija, po Gakovim rečima, iznosi 5,5 milijardi dinara.
– U buyet ulaze i državne stvari koje je lokalna samouprava preuzela na sebe, kao što je, na primer, put Banstol–Norcev, za koji je izdvojeno 360 miliona dinara, a koji prolazi kroz našu opštinu, ali i buyet, a koji finansira Uprava za kapitalna ulaganja – kaže predsednik opštine Inđija, i tvrdi da će iz svih problema izaći i, kada dođu naslednici, zateći će opštinsku kasu bez dugovanja. – Od 1. juna 2016. godine, kada sam preuzeo dužnost predsednika opštine, ne postoji nijedan račun koji nije plaćen, i to uvek podvlačim, bilo koja suma da je u pitanju.
– Kada je u pitanju Inđija, oko 60 odsto ulica je već pripremljeno za asflat, koji se radi kvalitetno i ozbiljno, i u to se svi građani mogu uveriti. Paralelno s asfaltiranjem imamo odranije sproveden postupak javne nabavke, te Institut ispituje kvalitet i asfalta i tampona, da ne bismo došli u situaciju da je asfalt loše urađen. Uradićemo dodatno projektovanje za sve krake koji su nam ostali, kada nam je tu već mehanizacija, raspisaćemo projektovanje po hitnom postupku da bi svako imao asfalt pred kućom.
Maša Stakić
Foto: Jelena Ivanović