Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MMF: Srbija postala bolje mesto za poslovanje

01.02.2019. 12:48 13:17
Piše:
Foto: Tanjug

BEOGRAD: Srbija je postala bolje mesto za poslovanje, izjavio je danas šef Misije MMF-a za Srbiju Džejms Ruf i istakao da bi se u narednom periodu trebalo fokusirati na reforme u pravosuđu kako bi sudski sistem bio efikasniji za privrednike.

Ruf je izjavio na predstaljvanju 11. izdanja Sive knjige 2019 da se u Srbiji vide dobri rezultati i da postoji rast privrede i investicija, zaposlenosti itd.



"Srbija je dokaz koliko je bitno da se uspostavi markoekonomska stabilnost. Sada smo u dobroj situaciji što se tiče toga, ali smo u prethodne tri godine bili najviše fokusirani na strukturne reforme, pošto je markoekonomska stabilnost samo jedan deo priče", naveo je Ruf.



Istakao je da je promenjena uloga države koja je ranije predstavljala teret za privredu, dok sada pomaže njenom razvoju, a što je učinjeno kroz smanjenje učešća javnog sektora u zapošljavanju u odnosu na privredu.



"U Srbija je dosta urađeno, ali je još na početku i dosta treba tek da se uradi, što se vidi i po preporukama iz Sive knjige. Kada se Srbija pridruži EU možemo da imamo i mnogo veći rast i uspeh" , naveo je Ruf.



On je istakao da treba ubrzati reforme u pravosuđu pošto su mnoge ankete privrednika pokazale da oni traže unapređenje u toj oblasti.



"To je oblast koja je prilično problematična - sudski sistem, sprovođenje ugovora, pravovremenost, veća predvidivost, troškovi sudskih postupaka i slično".



Ruf je kazao da u MMF-u nisu stručnjaci za pravo, ali da vide da pravosudni sistem predstvlja problem za efikasnije poslovanje i da ta oblast treba da požuri i sustigne ostvareni napredak u drugim oblastima.



Naveo je da je po njemu, takođe, ključna preporuka, da se poradi na politici u okviru prvog poglavlja što se odnosi na umanjenje poreskog optrećenja za angažovanje radne snage, a posebno za niže nivoe obrazovanja i stručnosti.



On je kazao i da je MMF bio angažovan i na važnoj oblasti restruktiriranju javnih preduzeća i privatizaciji.



"Ovo je moja poslednja poseta posle 3,5 godine na čelu misije MMF-a", kazao je Ruf i dodao da je tužan što napušta tu poziciju.



Naveo je da je izuzetno uživao tokom mandata pošto je bio deo priče o uspehu koji je ostvaren u Srbiji.



"Imamo odličnu saradnju sa ljudima iz vlade. Isto sam srećan što je situacija mnogo bolja nego kada sma počeo. MMF će nastaviti da podržava Srbiju i obezbediće podršku koliko god ona da bude potrebna", poručio je Ruf.

Fabrici: Ova godina je dobra za kvalitetne reforme

Svesni smo da su reforme složene i teške, ali ova godina je dobra za sprovođenje kvalitetnih reformi koje su potrebne Srbiji, kaže šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici i poručuje da je ekonomska agenda bliska političkoj agendi jer je deo istog paketa, i trebalo bi da idu ruku pod ruku. 

Na godišnjoj konferenciji NALED-a na kojoj je predstavljeno 11. izdanje “Sive knjige 2019”, Fabrici je ocenio da je 2018. bila dobra godina za Srbiju i refome, te naglasio da treba iskoristi momenat i u 2019. ostati angažovan na unapređenju reformi. 

“To ne treba da čini na štetu vremena i kvaliteta”, ocenio je Fabrici. 

Za “Sivu knjigu” je rekao da je impresivan proizvod rada NALED-a i snažan doprinos razumevanju poslovanja na terenu i toga šta je to potrebno firmama da bi privredni ambijent bio bolji.

EU, navodi on, kroz tri prozora gleda na to kakvo je stanje privredne agende koja se tiče postojećeg funkcionisanje tržišne privrede, kapaciteta Srbije da se nosi na kompetitivnim pritiscima EU i sposobnosti da preuzme obaveze u skladu sa tekovinama EU.

“Imamo godišnji izveštaj EK koji vodi reforme u Srbiji i on kaže da je Srbija učinila dobar napredak i da je umereno pripremljemljena za funkcinosnanje tržsišne privrede, rešila je deficit, pritisak cena je smanjen”, kaže Fabrici. 

Naglaiso je da javni dug mora da se smanji, budžetski okvir ojača, reforme završe, a nezaposlenost žena i mladih mora da se reši. 

“Drugi prozor je kapacitet privrede Srbije da se nosi sa nadmetanjem na tržištu EU. U izveštaju za 2018. navodi se da je Srbija umereno spremna i da ima dobre osnove za ekonomske integarcije Srbije u EU”, kaže Fabrici. 

Naveo je i da kvalitet obrazovanja mora da se unapredi, te da je to izazov za mala i srednja preduzeća, kao i rešiti parafiksalne namete.

Treći prozor su poglavlja, kaže Fabrici i navodi da je Srbija otvorila više poglavlja koja se odnose na ekonomsku agendu, uključujući i javne nabavke i da su ut oj oblasti najbitinije prepruke iz “Sive knjige” 

“Imamo poglavlje o janvim nabavkama. Srbija se priprema za to poglavlje. Da bi poslovno okruženje učinili transparentijim preko IPA fondova EU sa 2,5 miliona evra podržavamo projekat čiji će cilj biti novih 750 regulativa koje će biti optimizovane koje su prepoznali sami privrednici”, rekao je Fabrici.

U Biselu se, navodi, razgovara o ekonomskoj agendi za period do 2021. godine, a ekonomska agenda je bliska politikoj koja podrazumava reformu državne uprave koja treba da bude efikasna i transparentna, nezavisno i efikasno pravosuđe, koje je potrebno i građanima i poslodavcima i firmama, kao i sloboda govora i medija. 

“EU je prirodni i prvi pokrovitelj privrede u Srbiji. Srbija napreduje ka sistemu EU”, kaže Fabrici i dodaje da je 67 odsto srpskog izvoza usmeren ka EU, te da se približavamo cilju od 11 milijardi evra, a da 72,3 odsto stranih investicija dolazi iz EU. 

Ružić: Ojačaćemo inspekciju, posao za mlade inspektore

U borbi protiv sive ekonomije važno je ojačati ljudske i materijalne kapacitete inspekcije i njenu efikasnost, izjavio je danas ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Branko Ružić i najavio da će uskoro biti usvojen trogodišni plan zapošljavanja mladih inspektora i predstavljen novi model opremanja inspekcije. 

Na godišnjoj konefrenciji NALED-a, na kojoj je predstavljeno 11. izdanje "Sive knjige 2019", Ružić je rekao da ova godina treba da donese vraćanje službeničkog zvanja "inspektor" u službenički sistem Srbije, a radiće se na tome da inspektori uživaju i punu pravnu zaštitu države u sudskim procesima. 

Jedan od ciljeva u 2019. godini, kaže ministar, biće novi model vrednovanja rada inspektora.

"Želimo da merilo uspeha rada jedne inspekcije ne bude broj ostvarenih nadzora ili količina oduzete robe, već mera ostvarenja javnog interesa u sektoru u kom radi", poručio je Ružić. 

Ministar kaže da će ovu godinu obeležiti početak rada softvera e-Inspektor, a prve četiri - inspekcija rada, sanitarna, tržišna i upravna inspekcija počcele su već da rade u ovoj platformi, a do kraja godine očekuje se i da preostalih 38 inspekcija počcnu rad koristeći ovaj softver.

Taj softver je, naglasio je Ružić, ne donosi samo velike direktne uštede kroz digitalizaciju već se u njemu prvi put kreira i kartoteka kompletne privrede Srbije koja će omogućiti da se prepozna onaj njen deo koji je svesno u sivoj zoni i prema kojem će se usmeriti svi represivni resursi kako inspekcija, tako i državnih organa. 

Takođe, kaže ministar, softver će omogućiti i ujednačavanje inspekcijske prakse pa se, dodaje, više neće dešavat da dva inspektora zbog istog prekršaja pišu bitno različita rešenja ili kazne. 

"To će uticati na bolju sudsku praksu i ukupno bolji efekat inspekcije", rekao je Ružić.

Minitarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, kaže ministar, vidi NALED kao vrednog i pouzdanog partnera u ispunjavanju tih ciljeva. 

"Verujem da ćemo smanjiti nijansu sive u našoj ekonomiji , kao što se nadam da će NALED-ova Siva knjiga za sledeću godinu biti značajno tanja kao posledica rada cele Vlade na rešavanju problema na koje je ne samo ukazano u ovoj knjizi, već je ponuđen i način kako ove probleme rešiti", rekao je Ružić. 

Mihajlović: Hrabrost za reforme od početka do kraja

Potpredsednica vlade i ministarka građevine Zorana Mihajlović je izjavila danas da je za sprovođenje reformi najvažnije da donosioci odluka budu hrabri od početka do kraja, kako bi se omogućio bolji život građanima i olakšalo privrednicima.

Mihajlović je na predstaljvanju 11. izdanja Sive knjige 2019 je rekla da je Siva knjiga je svake godine za nijansu deblja, ali ne zato što vlada ne radi dobro već baš zato što pravi rezultate i želi da reforme budu još brže i bolje.

"Naši zahtevi se u tom smislu menjaju, u odnosu na pre 10 godina i 2014. kada smo krenuli u najveću reformu - uvođenje elektronskih građevinskih dozvola", navela je Mihajlović i dodala da su sve preporuke NALED-a proizašle iz saradnji sa vladom.

Naglasila je da je važno da imamo hrabrost, ne samo političku volju, da donesemo najvažnije odluke koje možda nisu na prvi pogled lepe i popularne.

"Ali i hrabrost da trajemo dok ih sprovodimo, da nas ne uplaše i ne zaustave, da budemo brzi do kraja u sprovođenju reformi. To je odrednica svih velikih promena i reformi - hrabrost od početka do kraja".

Mihajlović je rekla da je njena preporuka da se kao država moramo više pozabaviti ljudskim resursima i doneti potrebne zakone da bi državna uprava mogla da sprovede reforme.

Ona ističe da su timovi ljudi najvažniji za bilo koju reformu, ali i da je potrebna još bolja koordinacija kada imamo nadležnost više ministarstava.

"Bez zajedničkog rada je nemoguće sprovesti reforme i videti kako funkcionišu u praksi. Državna uprava mora da bude efikasnija, manja i bolje plaćena. Moramo da imamo državnu upravu koja mora da iznese sve ovo što radimo", poručila je Mihajlović.

Ona je dodala da zajedno sa NALED-om radi i na projektu Etno mreža, koji ima za cilj da zaposli 1.000 žena sa sela koje čuvaju našu tradiciju, kao i da je dosada zaposleno njih 600.

Piše:
Pošaljite komentar
Brnabić sa Rufom: Ostvareno dosta iz aranžmana sa MMF

Brnabić sa Rufom: Ostvareno dosta iz aranžmana sa MMF

31.01.2019. 18:57 19:00