Mitić: Kurtijeva odluka nije iznenađenje, želi da profitira
BEOGRAD: Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti želi da nametne svoju tezu da svaki dalji korak u normalizaciji odnosa zavisi od priznavanja kosovske državnosti od strane Srbije, ocenio je danas naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu Aleksandar Mitić povodom najnovijih jednostranih odluka Prištine.
Mitić za Tanjug kaže da Kurti, odlukom da se prilikom ulaska na tzv. Kosovo državljanima Srbije izdaje dokument koji privremeno zamenjuje korišćenje lične karte i da se posle 30. septembra ukine važenje registarskih oznaka sa imenima srpskih gradova, želi da profitira od činjenice da postoji saglasnost Zapada kada je reč o konfrontaciji sa Rusijom, kao i to što Srbija nije uvela sankcije Rusiji.
Mitić navodi da takav potez Prištine ne iznenađuje, jer želi da iskoristi nerešeno pitanje tablica kako bi Srbija i njeni građani priznali tzv. Kosovo kao nezavisni identitet.
"Sa njegovog aspekta to izgleda potpuno logično, jer ima podršku koja dolazi od zemalja Kvinte, i jasno je da nikada ne bi mogao ovakvu odluku da donese sam. Ta želja Prištine da iskoristi pritisak na Srbiju i želja Zapada da pritisne Srbiju, u ovom trenutku se ujedinila i dobili smo situaciju koja je potencijalna eksplozija", kazao je Mitić.
On navodi da je specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajcak, koji je proteklih dana posetio Prištinu, bio upoznat sa namerama Kurtija, jer bi u suprotnom, kao ističe, usledila neka reakcija zemalja Kvinte.
"Zemlje Kvinte unazad već četvrt veka svaku odluku koju donose po pitanju KiM donose na uštrb interesa Srbije i srpskog naroda na KiM", kazao je Mitić.
Komentarišući jučerašnju izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da dijalog više nema nikakvog smisla posle takve odluke Prištine, Mitić kaže da je odavno tako i da naša država treba da ostane pri tom stavu.
"Srbija mora da istraje čvrsto na tome, a ne da se daju izjave o zamrzavanju i besmislu pregovora, a posle da se postižu neki drugi sporazumi i da se posle nekoliko meseci vraćamo u normalu, kao da se ništa nije dogodilo", naveo je Mitić.
On smatra da je Srbija odavno trebalo da zauzme stav da prekine pregovore sa Prištinom i da se tako, kako je rekao, suprostavi zahtevima zemalja Kvinte.
"Sve dok Zapad vidi da kod nas postoji određeni prostor da još više popustimo po pitanju njihovih ucena, oni će to iskorišćavati. Ali kada vide da nema pregovora i da Beograd to više ne može da trpi, onda će pokušati da donesu drugačiji pristup", tvrdi Mitić.
Mitić smatra da bi Srbija trebalo da se vrati politici otpriznavanja Kosova i podsećanja na Rezoluciju UN 1244, dokumentu koji reguliše pitanje KiM, zbog, kako je rekao, "dvoličnosti država Zapada", koje ponavljaju da je važan teritorijalni integritet Ukrajine, dok sa druge strane rade na razaranju teritorijalnog integriteta Srbije.
"Ovo je sve deo jednog hibridnog rata koji politički zapad, zajedno sa svojim proksi režimima u Prištini, Sarajavu, delimično i u Podgorici, vodi protiv Srbije i srpskog naroda. Jasno je da je njima želja da se Srbija u ovom aktuelnom slučaju pridruži Zapadu u sankcionisanju Rusije, proterivanju ruskih interesa, ruskog uticaja sa Balkana", naveo je Mitić.