Milić: Vašington velika diplomatska pobeda Srbije
BEOGRAD: Direktorka Centra za evroatlantske studije (CEAS) Jelena Milić istakla je da je potpisivanje sporazuma u Vašingtonu velika diplomatska pobeda za Srbiju i naglasila da to svakako mora dobro da se odrazi i na dijalog koji se vodi pod okriljem Evropske unije.
"To što se dogodilo u Vašingtonu je dokaz da je Srbija priznat međunarodni faktor i međunarodni subjekt", istakla je Milić za Tanjug i dodala da su veoma ružni i neumesni komentari na društvenim mrežama, kao i poređenja sa Titom iz vremena kada su, kako je navela, Amerikanci imali drugačiji odnos prema SSSR-u, a ne u vezi sa Jugoslavijom i Srbijom.
"Potsetite se kako je bilo u Rambujeju i u Dejtonu i šta je ustvari bio Ahtisarijev plan. To su bili diktati, a sada je bila ponuđena serija opcija od kojih su predsednik Vučić i naša delegacija odbili ono što im ne odogovara i prihvatili ono što im odgovara", naglasila je Milić.
Takođe dodala je da je srpska delegacija u Vašingtonu prihvatila ono što eventualno odgovara Sjedinjenim Američkim Državama, ali, kako kaže, ona ne vidi šta je loše u tome da se učini usluga SAD.
"Dobro se dobrim pamti. Ne bi bilo prvi put u istoriji međunarodnih odnosa da jedna država zapamti kada je druga država nekim opcijama pomogla pa da nam se to dobrom vrati", kazala je Milić.
Govoreći u uticaju vašingtonskih sporazuma na dijalog pod okriljem EU, Milić je kazala da to mora da utiče dobro jer, kako je navela, Brisel nema mehanizme koje imaju SAD, a kojim bi taj dijalog, koji mora da ima i bezbednosnu, političku i ekonomsku kompnentu, doveli do sveobuvatne normalizacije odnosa.
"Očito je da SAD imaju veću težinu da to poguraju", naglašava Milić i podseća da su se Beograd i Priština obavezale da će međusobno sarađivati u oblastima i elementima bezbednosti, u širem aranžmanu koji podržavaju SAD.
"Ta tačka je skoro najmanje komentarisana, a koliko je meni poznato to je prvi put da su se Beograd i Priština usaglasaile da sarađuju u oblasti bezbednosti", kaže Milić i dodaje da je to bitno i za vanredne situacije, a i za pandemiju kovida i migrantske krize koje nas teraju da što pre realizujemo odnose na način da i u oblasti bezbednosti sarađujemo.
To je, dodaje ona, u interesu Beograda, Prištine, Balkana, EU i SAD.
Ocenjuje da je dobro to što su danas na razgovorima u Briselu i srpski predsednik Aleksandar Vučić i premijer privremenih prištinskih institucija Avdulah Hoti naglasili značaj evropskih integracija za svoje administracije.
"Mi imamo, nažalost mnogo malicioznih komentara koji ovu istorijsku stvar komentarišu na način koji izgleda kao da smo potpisali sporazum sa Pjongjanom, a ne u sred Bele kuće u Vašingtonu, takav utisak imam", ocenjuje ona.
Dodaje da je upravo zato jako dobro što je sada fokus na zaista teškim temama, poput Zajednice srpskih opština, pitanja nestalih i što su posvećenost napretku u dijalogu i postizanja sveobuhvatnog sporazuma i posvećenost evropskim integracijama danas naglašene.
Ona je podsetila da "mini Šengen" nije bio u idejama EU, da se u nekim okvirima se pojavio u Berlinskom procesu, koji je maltene zamro, a da je pojava ove američke administacije i Ričarda Grenela doprineli na to da se ukinu takse,da se stvore uslovi za mnogo značajnije ekonomske integracione, infrastrukturne procese, energetske...
Na pitanje kako vidi ulogu Metjua Palmera na današnjim razgovorima u Briselu, Milić smatra da je bilo normalno da predstavnik Stejt departmenta, koji je zadužen za ceo Zapadni Balkan, a ne samo za dijalog Beograda i Prištine biti na ovako važnom sastanku.
"Nemojmo zaboraviti da je Filip Riker uvek bio tu prisutan kada su se prošli sporazumi dogovarali za vreme potpisavanja čuvenog Briselskog sporazuma", kazala je Milić i dodala da je bitno i to što će Palmer ovih dana posetiti BiH.
Naglašava da je Srbija i danas, u sred Brisela, rekla da su evropske integracije njen strateški interes i pokazala je na razne načine, čak i Rusiji i Kini, koliko je spremna da žrtvuje zarad evropskih integracija koje, prema njenim rečima, donose mnogo toga dobrog, mira i prosperiteta budućih generacija.