Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mihajlović: Nismo pričali o promeni Ustava

08.11.2016. 21:29 21:52
Piše:

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je da se već neko vreme priča o eventualnoj promeni Ustava Srbije,

ali da konkretnih razgovora o tome u SNS-u ili na sednicama Vlade do sada nije bilo.

– Kada budemo seli svi zajedno i počeli razgovore o tome, nijedna stvar neće biti tajna. O tome ćemo razgovarati transparentno, jer je potreban širok konsenzus za bilo kakvu promenu tako važnog dokumenta kao što je Ustav – rekla je Zorana Mihajlović, odgovarajući na pitanje povodom deset godina od donošenja Ustava Republike Srbije, da li bi on trebalo da se menja.

– Srbiji je potreban moderan ustav evropske Srbije – izjavio je  predsednik LDP-a Čedomir Jovanović, i dodao da je za reformu Ustava potreban dogovor.

– Za nas reforma Ustava ne sme biti svedena na korigovanje postojećeg Ustava da bi se on približio kriterijumima koje propisuje, recimo naša ambicija da budemo deo EU. Ono što je za nas veoma važno, to je građanska zemlja, decentralizacija, ozbiljno rešeno pitanje autonomije Vojvodine i pošten odnos prema Kosovu – rekao je on, odgovarajući na pitanje novinara kada bi ta partija podržala promenu Ustava.

Povodom deset godina od usvajanja Ustava, Jovanović je kazao da se i danas u velikoj meri plaća cena za političko licemerje i podvalu za koju su odgovorni svi koji su zloupotrebili potrebu društva da se modernizuje i međunarodne okolnosti u kojima je ona bila, „zbog čega su Koštunici, Tadiću i Šešelju i svima koji su taj ustav usvajali, gledali kroz prste”.

– Da kažemo pošteno da je taj ustav donet da bi Koštunica i nacionalisti u Srbiji trajno cementirali Kosovo kao izvor nestabilnosti i problema koji uništavaju našu svakodnevicu i sužavaju našu perspektivu. Kada smo ostali bez svih argumenata, onda smo Ustavom i preambulom oduzeli Srbiji pravo na normalan život kroz sužavanje prostora za suočavanje s kosovskim problemom – rekao je Jovanović.

Predsednik LDP-a je ocenio da je osnovni problem zapravo činjenica da je Ustav usvojen da bi konzervirao stanje u društvu, a ne otvorio prostor za sve unutrašnje promene i reformu države, što su bili preduslovi normalnog života za kojim tragamo i danas.

Pred nama je, kaže Jovanović, rešavanje problema koji su proistekli iz haosa koji je stvorio takav ustav, a potom i traganje za energijom koja je potrebna da bi se zaista stvorio ustav za budućnost, a ne onaj koji će pokušati da vrati prošlost u stvarnost.

Poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski izjavio je  da je promena Ustava Srbije kompleksno pitanje i da ozbiljne procedure za njegovu promenu za sada nisu pokrenute.

– Da li će Ustav biti promenjen tokom 2017. godine, ne mogu da kažem – ozbiljna procedura u tom pravcu još nije pokrenuta – rekao je Komlenski novinarima u parlamentu.

On je kazao da je Srbija na putu ka Evropskoj uniji, ali da to nije jedini i neprikosnoveni cilj, već da je važnije da se obezbedi stabilnost, napredak i bolji život građana.

– EU jeste značajan partner, ali ne po svaku cenu i uz svaki ustupak koji bi se tražio – rekao je poslanik PS-a.

On je dodao da će otvaranje pojedinih poglavlja u pregovorima s EU zahtevati prilagođavanje Ustava. Po njegovim rečima, aktuelni Ustav nije bio barijera dosadašnjem napretku Srbije, iako ima manjkavosti i propusta.

– Niko nije nepogrešiv, da može unapred da predvidi šta može napraviti problem posle pet ili deset godina – rekao je Komlenski.

S. Stanković

 

SPS: Što širi konsenzus

– Za eventualnu promenu Ustava važno je da se postigne što širi konsenzus svih političkih činilaca, stručne javnosti i nevladinog sektora – rekao je šef poslaničke grupe SPS-a Đorđe Milićević novinarima u parlamentu. – Ukoliko neko smatra da razlog za promenu Ustava mora i treba da bude preambula, u kojoj će biti definisano da Kosovo ne bude sastavni deo Srbije, to je za nas apsolutno neprihvatljivo.

Podsetivši na to da je Ustav najviši pravni akt neke države, Milićević je kazao da je reč o složenom i kompleksnom pitanju i da ne sme doći do parcijalnih promena u Ustavu, već u celini.

Piše:
Pošaljite komentar