Mejer: Realno da oblast severno od Ibra (p)ostane deo Srbije
BEOGRAD: Bivši zamenik direktora američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) za Balkan Stiven Mejer rekao je da bi, u kontekstu konačnog rešavanja pitanja Kosova, bilo neophodno da predstavnici beogradske i prištinske vlasti sednu za sto, na konferenciji bez učešća velikih sila, i da postignu dogovor i rešenje o Kosovu.
Mejer smatra da dosadašnja strategija Brisela da se razgovara o manjim stvarima, uz izbegavanje većih, statusnih, kao i pitanja suvereniteta - nije dobra.
"Priština napredak čini jako teškim, zbog carinskih tarifa, ali i jer odbijaju da osnuju zajednicu srpskih opština, što je veoma važan korak po Briselskom sporazumu", rekao je Mejer za "Danas".
Kada je reč o konačnom rešenju, Mejer smatra da je realno da severni deo Kosova i Metohije ostane u sastavu Srbije.
"Mislim da je realno da oblast severno od Ibra postane deo Srbije. Zato sam i hteo da razgovaramo o teritorijalnom problemu severno od reke Ibar, a o tome vredi diskutovati", istakao je Mejer.
Kako kaže, problem Srba u enklavama u južnom delu i svetih istorijskih mesta mogao bi biti rešen uz zaštitu Ujedinjenih nacija, i na način da svakih šest meseci delegacija UN posećuje ta mesta da bi se uverili da je sve u redu.
Upitan šta misli o teritorijalnoj razmeni o kojoj se dosta govori u poslednje vreme, Mejer kaže da to pitanje nikad nije u potpunosti ispunjeno bez obzira što neki političari o tome govore.
"Za ljude na jugu, koji ne bi voleli razmenu, treba omogućiti ostajanje i zaštitu UN ili da se prebace na sever ili u Srbiju i da im UN plati, da ih finansira. To bi moglo da počne relativno brzo. Jedan od glavnih uslova je da velike sile ostanu po strani i da se ne mešaju, jer svaki put kada se SAD i Rusija umešaju, stvari postaju mnogo komplikovanije", naglasio je Mejer.
Kao pitanje o kojem bi Beograd i Priština trebalo da raspravljaju Mejer predlaže i ekonomsku saradnju, ocenjujući da ministar za inovacije i tehnološki razvoj u Vladi Srbije Nenad Popović ima jako dobre ideje "kako ojačati prekogranične ekonomske veze, posebno sa centralnom Srbijom".
To bi, smatra, mogao da bude početak ekonomskog dogovora