Marković: Zakon o veroispovesti povod da se sruši Crna Gora
PODGORICA: Premijer Duško Marković izjavio je da Zakon o slobodi veroispovesti samo povod za pokušaj rušenja Crne Gore i dodao da se ta država sada nalazi pred, kako je rekao, "poslednjim izazovom da bi bila napredna, stabilna i večna".
Marković, koi je i zamenik predsednika vladajuće DPS je na sednici opštinskog odbora stranke u Budvi, rekao da će vlada prihvatiti dijalog sa Crkvom, jer, kako je kazao, iako zna šta stoji iza scene, cilj je bolje razumievanje, približavanje stavove i traganje za rešenjem zarad dobra Crne Gore i njenih građana.
“Ne bih dozvolio da nas bilo koji zakon, pa ni ovaj, sukobljava jedne sa drugima. Ali ovde nije problem Zakon o slobodi veroispovesti - on je samo povod da se pokuša srušiti Crna Gora”, rekao je Marković sinoć u Budvi, preneo je portal RTCG.
Negirao je da u Crnoj Gori postoji asimilacija srpskog naroda i da je srpska zajednica ugrožena, ocenivši takve tvrdnjim propagandom.
"Naprotiv, u Crnoj Gori na snazi je celovita demokratija gde su srpske stranke vlast u nekoliko velikih crnogorskih opština, i gde Srbija na naše tržište plasira i do milijardu evra robe", kazao je.
Komentarišući odnos Crkve i države, Marković je rekao da "Amfilohije tvrdi da je Crkva iznad države", poručujući nam, kako je kazao, da Crkva ne treba da poštuje našu suverenost, nezavisnost i slobodu našeg građanskog društva.
"Ako patrijarh cele Rusije utvrdi da je ruska crkva iznad ruske države, onda ćemo mi to pravo priznati Amfilohiju. Ali tome nema pomena!", rekao je Marković.
Osvrnuo se i na privilegije koje je, kako tvrdi, država omogućila Mitropoliji.
“Mi, ova vlast, koju su prokleli, omogućili smo na njihov zahtev, da crkvena imanja koja su im poklonile i zaveštale vaše porodice, pretvore u biznis zone. U pojedinim naseljima sa po 50.000 kvadrata u objektima za hotele, vile, turizam, trgovine i šoping centre. Pa ko je zapravo izvršio prenamenu crkvenoga imanja - vlast ili Crkva!", zapitao je premijer.
Marković je naglasio da danas u Crnoj Gori službuje najmanje 600 sveštenika, a da je Mitropolija državi prijavila njih dvadesetak, za koje takođe već deceniju ne plaća dažbine koje su po zakonu dužni da plaćaju svi drugi.
Inače, na sednici budvanskog odbora DSP je analizirana trenutna politička situacija u Crnoj Gori, a kako je saopšteno, iskazana je odlučnost da se istraje u utemeljenim politikama partijskog rukovodstva koje Crnu Goru vode putem napretka, prosperiteta, multietničkog i multikulturalnog sklada.