Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Marković, Popović, Basara, SPC ...o unutrašnjem dijalogu o KiM

29.07.2017. 10:40 16:59
Piše:
Foto: Predrag Marković, foto: Youtube printscreen

BEOGRAD: Potpredsednik SPS i istoričar Predrag Marković izjavio je danas da bi pokretanje unutrašnjeg dijaloga o KiM trebalo da bude početak zauzimanja iskrenog stava ili više stavova o tom pitanju i poručio da je prvo potrebno objasniti šta je moguće i dozvoljeno uraditi, a šta ne.

Govoreći za RTS o rešenju za Kosovo iz ugla istoričara, Marković je rekao da je to "jedinstvena situacija", koja zahteva "neobično rešenje" i rešavanje pojedinih pitanja na fleksibilan i drugačiji način od "svega što smo do sada videli".

"Do sada smo izbegavali da se suočimo sa tom najvećom traumom naše nove istorije, pretnjom gubitka Kosova. Moramo da objasnimo prvo u okviru političkih i intelektualnih elita, a onda i sisire, šta je na stolu, koje su mogućnosti, šta je realno, šta može da se uradi, šta moramo, a šta ne smemo da uradimo. To je jedna tanka linija oko koje moraju da se dogovore političari, naučnici, privrednici itd", rekao je on.

Prema njegovim rečima, Srbija nikada nije pokušala da "racionalno poređa po stolu mogućnosti" koje su pred njom, od kojih su neke vrlo gorke, a neke su bolje.

Marković je ocenio i da je "interesantan" stav lidera Socijaldemokratske partije Srbije Rasima Ljajića da Srbija treba da uradi sve sem da formalno prizna stolicu Kosova u UN, ali upozorava da problem sa Uneskom ne može da se reši jednostavnim uključivanjem Kosova u tu organizaciju jer kosovske vlasti nisu u stanju da čuvaju srpske crkve.

Poslednji put kad su kosovske vlasti imali dodir sa srpskim crkavama, oni su ih palili 2004. godine, podsetio je Marković.

Prema njegovim rečima, problem Kosova ne može da se reši jednostavno i jednim potezom.

"Mi nastavljamo da živimo pored njih, sa njima, to je kao komplikovan razvod sa teškim imovinskim isprepletenim interesima u zemlji. Šsta god da uradimo, mi ćemo godinama sa Albancima imati razne nevolje i muke", rekao je Marković.

Komentarišući to što je Srbija izgubila po pitanju statusa Kosova podršku saveznika iz dva svetska rata, Marković smatra da će ih to skupi koštati.

"To što su nas izdali na kraju će im se obiti o glavu", ocenio je Marković.

Upitan kako se to pitanje može rešiti i da li je bilo sličnih situacija u istoriji, Marković je rekao da nije.

"To je jedinstvena situacija i rešenje će morati da bude neko neobično rešenje. Znači pitanje suvereniteta, granica, briga o kulturnim ustabovama, moraće da se rešavaju na neke načine koji će biti fleksibilni, drugačiji od svega što smo do sada videli", rekao je on.

Podsetio je i da je književnik Dobrica Ćosić prvi pokrenuo pitanje pravednog rešenja u odnosu Srba i Albanaca, ali da ga tada niko nije slušao.

"U međuvremnu su stvari eskalirale. Ono što bi Albanci pevajući prihvatili 1989. godine, sada je njima premalo", zaključio je Marković.

Popović: Voditi dijalog u okviru Ustava i Rezolucije 1244

"Srpska narodna partija spremna je da iznese svoju platformu za dijalog o temi Kosova koja je zasnovana na dva suštinska principa, a to su poštovanje Ustava Srbije, po kojem je Kosovo neotuđivi deo Srbije i ima položaj suštinske autonomije, i poštovanje Rezolucije 1244 UN koja garantuje očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta naše države", rekao je ministar za inovacije i tehnološki razvoj, Nenad Popović. u jutarnjem Dnevniku RTS-a.

On je, gostujući u jutarnjem Dnevnik RTS-a, istakao da kao ministar i kao predsednik Srpske narodne partije najsnažnije podržava inicijativu o unutrašnjem dijalogu o Kosovu koju je pokrenuo predsednik Aleksandar Vučić.

"Mislim da je o ovom najvažnijem pitanju Srbije važno čuti sve stavove i konačno uspostaviti nacionalno jedinstvo o politici prema Kosovu. O tome treba da se izjasne politicke partije, nevladine organizacije, SANU, Srpska pravoslavna crkva. Postizanje nacionalnog jedinstva po ovom pitanju ima kljucni znacaj za osnaživanje naših pozicija u daljim pregovorima sa Albancima", rekao je Popović.

On je naglasio da je pored unutrašnjeg, veoma važno pokrenuti i "širi međunarodni dijalog o temi Kosova".

"Pored dijaloga sa političkim partnerima iz EU, potrebno je započeti dijalog i sa prijateljskim zemljama poput Rusije i Kine koje principijelno štite nas suverenitet i teritorijalni integritet po pitanju Kosova, i koje sigurno mogu puno da nam pomognu ", istakao je Popović.

Basara: Prvi put u istoriji svi da preuzmemo odgovornost

BEOGRAD: Cilj najavljenog dijaloga, ako do njega uopšte dođe i ako uopšte da neke rezultate, u šta, inače, sumnjam, trebalo bi da bude postizanje konsenzusa o tome da smo svi, ne samo političke partije, odgovorni za sve što nam se događa, kaže za Tanjug književnik Svetislav Basara povodom inicijative predsednika Aleksandra Vučića za široki društveni dijalog o Kosovu i Metohiji.

Nagrađivani pisac napominje da nikada u Srbiji nije bilo konsenzusa da celo društvo preuzima odgovornost za bilo koju odluku ili događaj.

"Odgovornost za loše situacije u koje neprestano zapadamo, a koje se neprestano pogoršavaju, ovde se oduvek svaljivala ili na zle metafizičke entitete iz belog sveta ili na prethodne vlasti iz kojih, gle paradoksa, nikada niko nije pozvan na odgovornost", tvrdi Basara.

Prema njegovim rečima, nevolja sa srpskom politikom je to što je ona po tradiciji vrlo nefunkcionalna mešavina orijentalnog lukavstva i infantilne naivnosti.

"Ta nevolja zahvata srpsku politiku u svim vremenima. Otuda naši voždovi, ali i njihovi protivnici, žive u uverenju da ovaj ili onaj njihov potez ima isti efekat na međunarodnu zajednicu, kakav ima u našoj javnosti. Bilo kakve ''crvene linije'' do kojih bi eventualno stigli u dijalogu o Kosovu ograničavaju samo nas, nikoga drugog", kaže Basara.

Neki u tome vide srpsku principijelnost i čvrstinu, a on u tome vidi slabost i nespremnost da se problemi rešavaju u stvarnosti, a ne u mitologiji ili, što je gore, u mitomaniji.

On ne očekujete da iz dijaloga proisteknu konkretni, a merodavni saveti, gde i na koji način je još moguće tražiti rešenja za rešavanje konflikta između Srba i Albanaca:

"Nije mi drago što ću ovo reći, ali sam gotovo siguran da će taj dijalog - ukoliko do njega uopšte dođe - biti još jedno od bezbroj ''mlaćenja prazne slame'' i prebacivanja odgovornosti sa jedne na drugu stranu".

Za Basaru nema dileme da bi se, pre nego što se postigne bilo kakav sporazum i kakva-takva normalizacija sa Prištinom, morao postići sporazum o normalizaciju odnosa unutar Srbije.

"To mi se čini kao nemoguća misija, jer su naše politike, ovakve kakve su, održive samo u nenormalnim situacijama i poluvanrednim stanjima", kazao je Basara.

Zvaničan stav SPC o dijalogu utvrdiće Sinod, kad dobije poziv

BEOGRAD: Zvaničan stav Srpske pravoslavne crkve povodom javnog poziva predsednika Aleksandra Vučića na unutrašnji dijalog o buducnosti Kosova i Metohije odrediće Sveti arhijerejski sinod, rečeno je danas Tanjugu u kabinetu Patrijarha srpskog Irinineja.

Sinod je jedino merodavno telo koje taj stav može doneti, kažu u Kabinetu, ali tek kada u sedište SPC bude stigao zvanični poziv za učesće u dijalogu.

Tek tada bi se o tome izjašnjavale vladike i utvrdio zvanični stav Srpske pravoslavne crkve.

Patrijarh Irinej je pre par dana apelovao na "državnike Srbije" da nikada ne daju saglasnost na otuđenje Kosova i Metohije.

"Apelujemo na naše državnike da ne smeju nikada da daju svoju saglasnost na otuđenje Kosova i Metohije, jer ono što se silom uzme, to se i vrati, ono što se pokloni nekome, to je za svagda izgubljeno, a to Srbi i Srbija ne smeju dozvoliti", rekao je Patrijarh za Radio-televiziju Srbije.

Antić: Kosovo smo već izgubili, do 2011.

BEOGRAD: Srbija je u vreme međunarodne ekonomske krize, u periodu od 2009. do 2011. pod pritiskom spolja bila prinuđena da se odrekne realnog suvereniteta, uticaja i ustanova na Kosovu, kaže istoričar Čedomir Antić i dodaje da ne vidi šta još imamo da izgubimo na Kosovu.



"Srbija je imala neke argumente za postizanje istorijskog kompromisa sa Albancima, ali mi smo te argumente izgubili, pre svega zbog slepila Demokratske stranke, nejasne politike i pseudo-konzervativizma Demokratske Stranke Srbije a i nezainteresovanosti ostalih partija i socijalnog radikalizma Srpske radikalne stranke", rekao je Antić za Tanjug. 



Posle 2001. godine, međunarodna zajednica je, ističe, tretirala Kosovo kao i sve ostale jugoslovenske republike. 



"Prihvatili smo da Srbi ne budu nacionalna manjina i da imaju ona prava na Kosovu koja im je dao Ahtisarijev plan. Srbi imaju Zajednicu opština na Kosovu koja nema nikakva ovlasćenja. Imamo, slično, Zajedničko veće opština u Slavoniji, po Erdustskom sporazumu, koje je na nivou nevladine organizacije", objašnjava Antić.



Stoga je, za njega, sasvim jasno da danas zapravo ni nemamo "crvene linije" u vezi sa rešavanjem statusa Kosova i Metohije. 

Piše:
Pošaljite komentar