Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mali Iđoš - mala opština u koju je ušao veliki kapital

02.12.2019. 13:34 13:40
Piše:
Foto: Dnevnik/Radivoj Hadžić

Izgradnja prečistača otpadnih voda, koja je počela ove godine, najveća je investicija u istoriji opštine Mali Iđoš, a ta opština je prva od četiri u Vojvodini u kojima se realizuje takav projekat koji finansira Pokrajinska vlada preko Uprave za kapitalna ulaganja.

Izgradnja prečistača košta 480 miliona dinara s PDV-om, a Toj opštini je već uplaćeno 202,8 miliona dinara za izgradnju, što će dalje omogućiti nova ulaganja. Rok za izgradnju prečistača je 540 dana.

Predsednik Opštine Mali Iđoš Marko Lazić kaže da budžet iznosi 1,1 milijardu dinara, zahvaljujući podsticajima viših nivoa vlasti, a s obzirom na to da po razvijenosti spadaju u treću kategoriju opština, investicije u poslednje tri godine su bile pozamašne da bi se za oko 12.000 stanovnika poboljšao kvalitet života. Uloženo je u zdravstvo, školstvo, infrastrukturu i druge oblasti, o čemu smo razgovarali s predsednikom te opštine, koja obuhvata tri mesne zajednice: Mali Iđoš, Lovćenac i Feketić, u koje je novac ravnomerno podeljen.

Opština Mali Iđoš trenutno nema nijedan metar kanalizacione mreže. Nameravamo da do 2024. godine, najkasnije 2025, pokrijemo opštinu Mali Iđoš kanalizacionom mrežom (Marko Lazić)

– Za 17. decembar zakazana je sednica Skupštine, kada ćemo usvojiti budžet za naredu godinu, koji će biti isti kao i ove, zahvaljujući velikim investicijama viših nivoa vlasti. Za gotovo polovinu prečistača nam je uplaćen novac, dok će ostatak biti finansiran u idućoj budžetskoj godini – navodi Lazić. – Lokacija na kojoj se gradi prečistač vidljiva je svima koji dolaze u našu opštinu iz pravca Novog Sada jer prvi put imamo i veliki kran na našoj teritoriji.

Ta investicija je važna, ali podrazumeva i izgradnju glavnog magistralnog kolektora, za koji će Opština konkurisati u januaru, kao i izgradnju kanalizacione mreže.

– Magistralni kolektor je posao vredan više od 400 miliona dinara. Imamo kompletnu projektnu dokumentaciju za sekundarnu i tercijalnu mrežu, izdatu građevinsku dozvolu i taj projekat će finansirati Kacelarija za javna ulaganja Republike Srbije i spremni smo da u naredne tri do četiri godine završimo kompletnu kanalizacionu mrežu – tvrdi Lazić.

Za sledeću godinu u planu je da se napravi i jezero od 36 hektara na delu koji meštani zovu Potok. Jezero će služiti za navodnjavanje 3.000 hektara poljoprivrednog zemljišta

Opština Mali Iđoš trenutno nema nijedan metar kanalizacione mreže, kako ističe njen predsednik, što je slučaj samo u tri opštine u Srbiji.

– To je veliki i ozbiljan posao, ali nameravamo da do 2024. godine, najkasnije 2025, pokrijemo opštinu Mali Iđoš kanalizacionom mrežom – kaže Lazić.

On podseća na to da opština ima velike probleme s privatnim kompanijama koje zagađuju Krivaju, što stanovnici navode kao jedan od najvećih problema, a zakonski rok za izgradnju prečistača u kompanijama je 2020. godina.

– Imam informaciju da su tri firme iz Bačke Topole koje zagađuju Krivaju počele izgradnju prečistača i rok za izgradnju im je kraj iduće godine – napominje Lazić. – I naša industrija je u obavezi da uradi isto jer se u našoj opštini smrad oseća već šest godina. Počelo je da se radi i moramo ići nabolje.

On ističe da su sugrađani zadovoljni, a kako ne bi bili, kad je u tako malu opštinu za dve godine ušao veliki kapital, kakav nisu videle ni mnogo veće opštine i gradovi, sve zahvaljujući pomoći Pokrajine i Republike.

Plan je da se pored svakog bunara stave prečistači

– Osim što nemamo kanalizaciju, vodovodna mreža nam je stara 50 godina i azbestne i betonske cevi često pucaju i prave ogromne štete. Mi to, naravno, odmah saniramo, ali velika je potrošnja vode mimo građana jer ona nađe neku žilu pa curi. I za tu investiciju imamo spremnu projektnu dokumentaciju, izdate građevinske dozvole i čekamo novac od Pokrajine. Potrebno nam je oko deset miliona evra za 100 kilometara vodovodne mreže – napominje predsednik opštine Mali Iđoš.

Plan je da se pored svakog bunara stave prečistači, navodi Lazić jer njihova voda nije zagađena arsenom, već imaju višak gvožđa, koji se, kao i mangan, lako otklanja.

– Ukoliko zamenimo vodovodnu mrežu i stavimo pored bunara prečistač, imaćemo kvalitetnu vodu u mreži i na taj način smo rešili problem. Projekat za fabriku vode imamo u planu da radimo sledeće godine jer se to i nalazi u investicionom planu Vlade Srbije, ali moramo još da utvrdimo koja bi to lokacija bila i kolika bi bila investicija – ističe Marko Lazić. – Opština Mali Iđoš dobila je i tri miliona evra iz „Abu Dabi fonda” za projekat izgradnje vodovodnog kanala Kula – Mali Iđoš s jezerom Potok i očekuje se da će voda poteći kanalom do kraja godine.


Parcele spremne za investitore

– Fabrike koje se otvaraju biće iz metalne industrije i prerade ulja i dobile su podsticaje od Pokrajinske vlade da naprave svoje objekte u opštinama treće kategorije. Imamo obećanje predsednika Pokrajinske vlade Igora Mirovića da ćemo dobiti novac za opremanje industrijske zone između Lovćenca i Malog Iđoša, što je odlična lokacija – tvrdi Lazić. – Zona se prostire na 14 hektara i imaće deset parcela, koje će imati malo više od hektara.

Ta opština ima i privatnu industrijsku zonu, u kojoj su takođe parcele spremne za investitore.


On dodaje da je za sledeću godinu u planu da se napravi i jezero od 36 hektara na delu koji meštani zovu Potok.

– Jezero će služiti za navodnjavanje 3.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, dok je kapacitet kanala za zalivanje oko 6.000 hektara površine. Firma PP „Feketić” već zaliva jer je kanal stigao do naše opštine – ističe predsednik opštine Mali Iđoš. – Jezero će, osim za navodnjavanje, biti namenjeno i kupačima. Imamo u planu i izgradnju vikend-naselja za naše stanovnike, a biće u njemu i ribe, te će biti odlično mesto i za pecaroše.

Maša Stakić

Piše:
Pošaljite komentar