LSV: Banat se trese, ima li to veze s NIS-om?
NOVI SAD: Liga socijaldemokrata Vojvodine poziva nadležne u Naftnoj industriji Srbije da saopšte javnosti da li jučerašnji zemljotres u okolini Kikinde ima veze sa metodama bušenja nafte koje primenjuju.
U saopštenju koje je dostavila medijima LSV navodi da NIS u procesu bušenja koristi hidrauličko frakturiranje, koje je nedozvoljeno u većini država Evropske unije.
"To je postupak drobljenja stene uz pomoć hidrauličke tečnosti pod visokim pritiskom. Voda, pomešana sa peskom i hemikalijama, ubrizgava se u bušotinu i dovodi do pojava malih pukotina kroz koje teku nafta, gas i druge materije. Stručnjaci tvrde da ova metoda bušenja često dovodi do pojave indukovanih zemljotresa", navodi LSV.
Tvrde da je Gaspromnjeft nakon privatizacije NIS-a počeo sa primenjivanjem ove metode, kako bi izvukli što veću količinu nafte, a ta se metoda, prema LSV, pretežno primenjuje pri kraju eksploatacije, kako bi se kapacitet bušotine maksimalno iskoristio.
"Ova masovna eksploatacija nafte obavlja se i zato što je na snazi Uredba Vlade Srbije, kojom je Rusima dozvoljeno da rudnu rentu plaćaju tri, umesto sedam procenata, koliko je predviđeno zakonom", podsećaju u saopštenju, te kažu da je moguće i da su zemljotresi u Banatu posledica načina rada ruske kompanije.
Jer, kako objašnjavaju, kada se pogleda mapa zemljotresa, jasno se uočava podudarnost mesta na kojima se vrše bušenja pomenutom metodom.