Liberija povukla odluku o priznanju kosovske nezavisnosti
BEOGRAD: Ministar inostranih poslova Liberije Gbezongar Milton Findlej predao je danas prvom potpredsedniku vlade i ministru spoljnih poslova Ivici Dačiću notu o povlačenju priznanja kosovske nezavisnosti, dok traje dijalog Beograda i Prištine.
Republika Liberija poništila je svoju raniju odluku o priznavanju nezavisnosti Kosova i o tome obavestila srpsku diplomatiju. Notu o povlačenju priznanja ministru inostranih poslova Ivici Dačiću predao je juče njegov liberijski kolega Gbezongar Milton Findlej.
– Za nas je ta odluka veoma važna, dobra i pozitivna i pokazuje da dijalog dalje traje – poručio je Dačić. – To je naš doprinos nastavku dijaloga u Briselu, koji se nastavlja u nedelju.
Naglasio je da je „to dokaz da je proces povlačenja priznavanja Kosova u punom zamahu. Nastavićemo da radimo na tome zato što želimo da se dijalogom dođe do kompromisnog rešenja”.
U noti upućenoj srpskom MSP-u navodi se da je Liberija kosovsku nezavisnost ranije priznala „na osnovu saznanja da Beograd nije spreman da pregovara o rešenju za južnu pokrajinu Kosovo”. Budući da su se okolnosti dijalogom u Briselu bitno izmenile, Liberija je poništila priznavanje Kosova do okončanja dijaloga i dogovora Prištine i Beograda.
„Danas se vodi dijalog između Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU. Imajući to u vidu, bilo je samo prikladno da Liberija zauzme stav koji omogućava odgovarajuće rešenje za građane Srbije i pokrajine Kosovo, što se čini putem aktuelnih pregovora. U skladu s tim, Liberija poništava svoje priznavanje Kosova. Ta odluka ostaje na snazi sve do okončanja razgovora i pregovora pod pokroviteljstvom EU”, navodi se u noti. Dodaje se i da će Liberija poštovati pravične rezultate pregovora koji budu ostvareni između Beograda i Prištine i da će ta država u potpunosti podržati dve strane tako što će glasati u korist dogovorenog rešenja u Generalnoj skupštini UN.
Liberija, koja je država u zapadnoj Africi na obali Atlantskog okeana, nije prva zemlja koja je povukla prizananje Kosova. Prva država koja je to učinila bio je Surinam, koji je tu odluku doneo 27. oktobra 2017. godine. Predomislio se i Sao Tome i Prinsipe, a krajem prošle godine prizanje je povukla i Gvineja Bisao.
Na konferenciji za novinare kazao da ne zna da li će biti u delegaciji naše zemlje u nastavku dijaloga u Briselu, mada je predsednik Aleksandar Vučić nagovestio takvu mogućnost, ali da zna da je pre pet godina potpisao Briselski sporazum, koji Albanci nisu realizovali.
– Šta će sada da izmisle još da potpišemo, pa da čekamo još pet godina? Prvo da se vidi hoće li da završe šta su potpisali. Ubacivanje drugih tema, kao ranije, nije više moguće. To je bilo moguće pre desetak ili dvadesetak godina. Neko da danas Srbiji postavlja ultimatume je potpuno neprihvatljivo i nemoguće – predočio je Dačić.
Naveo je da prvo treba da se vidi da li postoje granice između Kosova i Albanije, a „pošto vidimo da nema kontrole, to je velika Albanija”.
Mala, slatka, fudbalska osveta
Dačić je poželeo reprezentaciji Srbije da pobedi Švajcarsku, dodajući da, zbog raznih komentara, ne znamo da li ćemo igrati protiv švajcarskih reprezentativaca ili fudbalera Albanije ili Prištine. Navodi da je „pobeda protiv Kostarike bila mala slatka osveta za njihovo priznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova”.
- Kostarika je bila prva zemlja koja je, ničim izazvana, priznala Kosovo. Kakve veze ima Kostarika s Kosovom ? Ni ne znaju gde je Kosovo. Neko im je rekao da to urade – objasnio je Dačić.
Dačić je primetio da ideja takozvane Zelene transverzale nije ništa novo jer postoji više vekova.
– To je poznata želja još iz doba Austrougarske i Turske da se Srbija i Crna Gora odvoje linijom koja bi išla preko Kosova, Sanyaka i BiH. Prepreka tome je severno Kosovo i u tome je stvar – pojasnio je Dačić.
Očigledno je, kazao je, da bi neko voleo da se to pitanje reši na takav način da Srba tamo više nema.
– Mislim da su to fantazije opasne po region – upozorio je on.
Kakve granice?
Dačić je povodom tvrdnji Hašima Tačija da će se u Briselu pričati i o granicama, naglasio da „granice između Kosova i Srbije ne postoje i da zato nisu utvrđene”. Napomenuo je i da je odluka koju je donela Liberija, „nešto što Prištinu izuzetno nervira jer pokazuje da nije sve rešeno”.
– A to što oni pričaju… prvo treba da završe ono što su potpisali, pa da se ubacuju druge teme – poručio je Dačić.
Ne brinu ga, kazao je, Albanci i velikoalbanske teorije, već njihovi mentori koji se prave da to ne čuju i ne znaju, a kada ta vrsta ekstremizma i terorizma zakuca na njihova vrata, ispadne da su i oni zabrinuti zbog toga.
– Mnoge od tih zemalja podržavale su razne oslobodilačke pokrete koji su postali glavna teroristočka pretnja. Iza ideje „Zelene tranzverzale” je islamski ekstremizam – poručio je Dačić.
S. Stanković