Komemoracija bez srpskih funkcionera, po želji Srebrenice
U Potočarima kod Srebrenice će u ponedeljak biti održan komemorativni skup žrtvama zločina koji se odigrao na taj dan 1995. godine. Osim što će biti
obeležena 21. godišnjica stradanja, biće pokopani i posmrtni ostaci još 127 bošnjačkih žrtava. Nasuprot 2015, skup u Potočarima proteći će bez predstavnika državnog vrha Srbije, jer im je pre petnaestak dana poručeno da nisu dobrodošli u Srebrenici. Mandatar Aleksandar Vučić, koji je prošle godine kamenovan odlazeći sa komemoracije, rekao je da su predstavnici Srbije razumeli poruke iz Srebrenice i da ne žele da prave problem na komemoraciji u Potočarima.
„Prihvatamo ideju da smo višak u Srebrenici. Razumem sve što kažu i oni imaju pravo da nekoga ne žele tamo”, rekao je Vučić.
Reči srpskog premijera usledile su nakon što je prvi čovek opštine Srebrenica Ćamil Duraković izjavio da su se porodice žrtava žalile zbog toga što je u „ memorijalnom centru šetao neko ko negira genocid „ i da je to uvaženo, a pozvao je i Srbiju da iskaže jasan stav o genocidu.
Iako je lane napadnut na komemoraciji u Potočarima, Vučić kaže da o Srebrenici misli isto što i prošle godine.
- Oni su kod nas uvek dobrodošli, a i mi smo bili dobrodošli kod njih pre nekoliko meseci. Ne bih da ulazim u njihove razloge, ne znam da li je kampanja ili nešto drugo. Durakovića doživljavam kao prijatelja Srbije, svog dobrog poznanika, on je ovde uvek dobrodošao- rekao je Vučić.
Na pitanje da li niko iz Srbije nije dobrodošao, Duraković je odgovorio da “ Nataša Kandić i Čedomir Jovanović ne negiraju genocid ”. - Nije ovo stav prema Srbiji, nego prema svima, ima ljudi i u Banjaluci koji negiraju genocid , pojasnio je Duraković, koji je i predsednik organizacionog odbora srebereničke komemoracije.
Lider LDP – a Čedomir Jovanović u intervju za portal “ Kliks. Ba ” poručuje da će danas doći u Srebrenicu.
- Osećam duboku ljudsku potrebu da budem tamo 11. Jula, jer se danas ne smemo sklanjati pred onima koji bi želeli opet da nas vrate mržnji i ludilu koje nas je sve tako skupo koštalo, kazao je predsednik LDP – a.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da je predlagao predsedniku predsedništva BiH Bakiru Izetbegoviću da zajedno odu na stratišta i Srba i Bošnjaka, ali Izetbegović to nije prihvatio.
- Petrovdan je. Mogli smo zajedno da odemo na stratišta srpskog naroda i Bošnjaka, da se pokaže da saučestvujemo u bolu i prema i jednima i prema drugima. Ne možete da učestvujete samo u bolu svog naroda. Onda ste jednostran čovek- zaključio je Nikolić. Podsetio i da je svoj stav o rezolucijama o Srebrenici iskazao i u Savetu bezbednosti UN, prilikom pokušaja usvajanja rezolucije o Srebrenici.
- Zamolio sam da se stavi veto u Savetu bezbednosti UN u vezi jedne od rezolucija koja nije bila potpuno utemljena na istini i koja osuđuje samo srpski narod... i veliki deo čovečanstva je to shvatio i zaustavio- poručio je Nikolić.
Donositi rezolucije kojima bi se samo neki zločinac osudio i samo jedan narod istakao kao žrtva ne ide i svi mi moramo da pokažemo da odbacujemo zločince iz svojih redova, primetio je Nikolić. On je naveo da poštuje srpske žrtve i da su i drugi narod imali zločince tokom ratnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije.
Spreman sam za takav opšti stav, a lično ne predlažem ništa što bi istaklo da su samo Srbi bili žrtve , rekao je predsednik Srbije.
U zgradi Opštine Srebrenica juče pre podne održana je komemorativna sednica povodom 11. jula. Nakon minuta ćutanja, predsednik Skupštine opštine Srebrenica Miloš Milovanović pozvao je sve građane Srebrenice da 11. juli obeleže na civilizovan način.
Komemorativnoj sednici prisustvovale su i članice Udruženja „ Majke enklava Srebrenica i Žepa „, poslanik Stranke demokratske akcije Parlamentarne skupštine BiH Sadik Ahmetović, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice u Srebrenici Damir efendija Peštalić, kao i nekadašnja portparolka bivše glavne haške tužiteljke karle del Ponte, novinarka Florens Artman.
Državni parlament BiH proglasio je 11. jul danom sećanja u Federaciji BiH, ali ne i na teritoriji cele države, zbog protivljenja poslanika RS. Odlukom tog parlamenta 11. jul je i ove godine proglašen za dan žalosti na celoj teritoriji BiH.
Napad na Srebrenicu počeo je 6. jula 1995. i završio se pet dana kasnije ulaskom VRS pod komandom generala Ratka Mladića u grad.
S. Stanković
Svakog drugog dana...
Prvi čovek Srebrenice Ćamil Duraković je nedavno rekao da ne može nikome ko negira genocid, da garantuje da ga neko neće gađati kamenom u Potočarima na dan komemoracije, ali ističe da su vrata Srebrenice za sve otvorena „ svakog drugog dana, osim 11. jula „.
- Pozivam premijera Vučića da dođe u Srebrenicu bilo koji dan posle 11. jula - rekao je Duraković.