Klačar: Manji cenzus, veće šanse za pluralizam u parlamentu
BEOGRAD: „Spuštanje cenzusa sa pet na tri odsto znatno bi povećalo šanse za ulazak različitih stranaka u nacionalni parlament, kaže Bojan Klačar, izvršni direktor CeSID-a, povodom informacija o promeni cenzusa za ulazak u parlament.
Klačar kaže da je taj predlog, o kojem piše današnja Politika, iznenađujući, pa i dosta radikalan, imajući u vidu da je do izbora ostalo malo više od tri meseca.
"Iznenađujuće je da se to veliko pitanje otvara toliko brzo uoči dana za glasanje. Zato verovatno treba staviti jedan veliki znak pitanja da li će se na kraju doći do tog rešenja ili će, eventualno, biti neko rešenje koje će taj cenzus da definiše na drugačiji način", rekao je Klačar za Tanjug.
Ukoliko bi se ipak implemenitralo takvo rešenje od tri odsto, to bi, ističe, znatno povećalo šanse za ulazak različitih stranaka u nacionalni parlament, posebno ukoliko te stranke budu spremne na neku vrsta koalicionog aranžmana.
"Veliki je broj stranaka u igri za prelazak cenzusa u slučaju tri odsto. Najpre Srpska radikalna stranka, SPAS Aleksandra Šapića, možda neka koalicija oko Srpske desnice, Metla 2020", ocenjuje Klačar.
Teško je, napominje on, i da se predvidi koji sve akteri mogu da pređu cenzus u slučaju tako niskog cenzusa i sa verovatno nižom izlaznošću, imajući u vidu da Savez za Srbiju namerava da bojkotuje izbore.
Po njegovim rečima, nije praksa da se izborni zakoni menaju u izbornoj godini, posebno kada je reč o tako značajnom segmentu izbornog sistema, te ovaj predlog razume pre svega u kontekstu najavljenog bojkota.
Kada je reč o PSG, koji još nije doneo odluku o bojkotu, Klačar veruje da bi ih ovo rešenje više podstaklo na bojkot, nego na izlazak na izbore.
"Iz ugla PSG, njima je ovakva vrsta predloženog rešenja adut više za bojkot, a ne za izlazak na izbore, jer na neki način pokazuje da vlast nije spremna da se suštinski bavi problemima koje su oni naveli, poput (slobode) medija", ocenio je Klačar.
Smatra da bi i vladajućoj stranci takvo rešenje napravilo mnogo više problema, nego što bi joj donelo koristi, te je i dalje skeptičan da li će cenzus zaista da se promeni.
Bilo bi dobro, kaže, da se ta tema pojavi posle izbora i da se na neki način kompletno izborno zakonodavstvo, pa i cenzus "pretrese", te da se rešenje donese na sistemski način.
"Ovako se jedna veoma važna tema otvara na parcijalni i ad hok način, a to nije dobro kada razmišljamo o izbornom sistemu u Srbiji", rekao je Klačar.