JOVANOV: Važno je da sve bude u skladu s Ustavom
Samostalni poslanik u Skupštini Vojvodine Milenko Jovanov smatra da je dobro što je konačno krenulo pisanje zakona o finansiranju Vojvodine.
U razgovoru za „Dnevnik” podseća na to da donošenje tog pravnog akta veoma važnog za Vojvodinu previše kasni jer je trebalo da bude usvojen do kraja 2008. godine. Jovanov navodi i da će donošenjem tog zakona biti izbegnut više puta ponavljani scenario prilikom svakog usvajanja pokrajinskog ili republičkog budžeta da Vojvodina ne dobije iz budžeta Republike tih sedam odsto koliko joj Ustav garantuje.
– Dobro je što će finansiranje Vojvodine konačno biti rešeno na zakonski način i zbog toga što je bilo različitih tumačenja i u vezi s tim na šta se tih sedam odsto odnosi: da li na budžetske prihode ili rashode, kao što je bilo i različitih tumačenja toga kako tih sedam odsto treba da se potroši i drugih stvari.
Kako po vama taj zakon treba da izgleda?
– Bez prejudiciranja kako će finansiranje izgledati, jeste, važno je da se Vojvodina finansira u skladu s Ustavom. Ni na koji način se ne sme dozvoliti to što je zamislila Pokrajinska vlada – da se rasturi kompletan fiskalni sistem države Srbije da bi se Pokrajinskoj vladi omogućilo ubiranje poreza, akciza i nekih drugih prihoda. Ne treba omogućiti formiranje poreske uprave Vojvodine, dakle potpuno institucionalno razdvajanje poreskih uprava Srbije na ono što pripada Vojvodini i na ono što pripada ostatku Srbije, koja bi pre i kasnije dovelo da tenzije.
Ranije je bilo dosta reči o tome da će Skupština Vojvodine predložiti zakon o finansiranju jer ovdašnji ljudi bolje znaju šta su realne potrebe pokrajine, da bi na kraju Ministarstvo finansija preuzelo obavezu da izradi zakon. Da li je to dobro?
– Jednostavno, drugačije se nije moglo rešiti. Ako neko krene s platformom, kako je Pokrajinska vlada krenula, drugog rešenja nema. Platforma Pokrajinske vlade je u startu neprihvatljiva. Napisana je tako da ne bude prihvaćena i da bude politička podloga za ponovno talambasanje o zaštiti Vojvodine, ne znam već od koga. Vojvodina jedino treba da bude zaštićena od ove pokrajinske vlasti. Dakle, pošto je pokrajinska vlast krenula s apsolutno neprihvatljivom inicijativom, drugog rešenja nije ni bilo nego da Ministarstvo samo krene u izradu zakona o finansiranju jer pitanje mora da se reši.
Da li predstavnici Pokrajinske vlade treba da učestvuju u pisanju zakona?
– Ne postoji obaveza da ona bude uključena u proces donošenja zakona, to je važno podvući. Dakle, ako ne bude uključena u proces donošenja zakona to će biti posledica toga što je u prethodnom periodu od 2008. do danas pokazala, prvo, apsolutno odsustvo želje da se to pitanje reši, pod dva –stranke vladajuće u pokrajini su pokazale veliko licemerje tako što su kritikovale ono što su same uradile, a kasnije branile Vojvodinu od dugova koje su same pravile neisplaćivanjem tih sedam odsto iz republičkog budžeta! Na kraju, stranke vladajuće u Pokrajini pokazale su i da, kada donesu nekakav predlog zakona o finansiranju, on nije pisan da bi se pitanje rešilo, nego da bi problem bio još veći.
Šta tačno podrazumevate u konkretnom slučaju pod licemerjem pokrajinske vladajuće koalicije?
– Činjenica je da je stranka koja trenutno upravlja Pokrajinskom vladom, dakle Demokratska stranka, imala apsolutni period vlasti od 2008. do 2012. godine. Za to vreme čak ni prednacrt nikakvog zakona o finansiranju Vojvodine nije bio u opticaju, niti se o tome na bilo koji način razgovaralo. Tada se faktički finansiranje Vojvodine dogovaralo unutar jedne stranke, kao da je to stranačko pitanje, a ne pitanje državnog uređenja. Kad je došlo do promena u republičkoj vlasti, tada se DS u pokrajini krajnje licemerno setio da Vojvodini pripada sedam odsto iz republičkog budžeta pa je tražio da se računa na način koji više odgovara pokrajinskoj vlasti, a ne kako je to rađeno u prethodnom periodu kada je DS imao apsolutni period vlasti. Najinteresantnije je da se demokrate faktički nijednom nisu osvrnule na to kako su rešile to pitanje. A nisu ga rešile ni za period kada su upravljale državom i kada Vojvodini nije bilo isplaćivano tih čuvenih sedam odsto.
Eržebet Marjanov
Foto: F. Bakić
Liga licemernija od DS-a
Milenko Jovanov smatra da Liga socijaldemokrata Vojvodine ima još licemerniju poziciju nego DS.
– LSV se predstavlja tobožnjim zaštitnikom Vojvodine, zaštitnikom građana, zaštitnikom svega i svačega u Vojvodini. Pa, Liga je glasala za sve budžete kojima se Vojvodini uskraćuju novci! Danas izigrava ponovo nekakvog branitelja Vojvodine, napada Republičku vladu i državu Srbiju zahtevima da se Vojvodini isplate nekakva tobožnja dugovanja, koja su nastala upravo tako što su predstavnici LSV-a glasali za budžete Vlade Mirka Cvetkovića kojima se Vojvodini nije predviđalo sedam odsto.