Još nema dogovora o zakonu o finansiranju Vojvodine
NOVI SAD: Nakon što je ministar finansija Dušan Vujović u petak, odgovarajući na pitanje poslanika i lidera LSV-a Nenada Čanka rekao da je spreman da razgovara o zakonu o finansiranju nadležnosti Vojvodine da se on brzo usvoji, LSV je juče pozvao predsednike Pokrajinske vlade i Skupštine Vojvodine Igora Mirovića i Ištvana Pastora da pokrenu razgovor na tu temu i ubrzaju donošenje tog zakona.
„Budući, dakle, da sada spremnost za donošenje tog zakona postoji, potrebno je da čelni ljudi pokrajinske vlasti pokažu svojim autoritetom i komunikacijom sa svojim stranačkim i koalicionim partnerima, ne samo da to jeste relevantna tema nego i da se odlaganjem donošenja tog zakona Vojvodini nanosi finansijska šteta, a njene institucije omalovažavaju”, navedeno je u saopštenju Lige.
Čankova stranka dodaje i da brzom donošenju tog zakona svakako pogoduje činjenica da je vojvođanski parlament pre četiri godine usvojio Platformu za izradu zakona o finansiranju Vojvodine, kojom su predviđeni, kako izvorni prihodi, tako i decentralizacija Poreske uprave Srbije kao način da se uredi prikupljanje poreza u AP Vojvodini i finansiranje nadležnosti u skladu s Ustavom.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je na nedavno postavljeno pitanje „Dnevnika” o sudbini tog zakona odgovorio da to jeste važno, strateško pitanje za Vojvodinu, koje se nedeljno pojavljuje u konsultacijama s Republičkom vladom, o tome je bilo razgovora i na zajedničkoj sednici Vlade Srbije i Pokrajinske vlade, ali još nije postignut dogovor.
– Predvidljivost modela finansiranja je osnov ukupne stabilnosti – naveo je Mirović. – Predvidljivost modela i izdašnost finansiranja za neke segmente znači goli život. Ti segmenti su socijalna politika, razvoj, zdravstvo... Mi smo sad u situaciji – i time nismo zadovoljni – da zdravstveni sistem u centralnoj i južnoj Srbiji nešto brže napreduje nego u Vojvodini.
On je naveo da su dva razloga za takvo stanje. Najpre višegodišnja praksa neulaganja i neobnavljanja zdravstvenog sistema u Vojvodini, kao i to što u ovom trenutku Pokrajinski fond za zdravstvo ne raspolaže s dovoljno novca da može pratititi takav obim investiranja kao što radi Vlada Srbije, koja upravlja zdravstvenim sistemom u Beogradu i centralnoj i južnoj Srbiji.
– To je samo jedan primer. Sva ta pitanja moraju biti deo sistemskog rešavanja odnosa nadležnosti i budućeg zakona o finansiranju. Na nedeljnom nivou se o tome razgovara, ali još nije postignut dogovor – rekao je Mirović.
– Platforma za izradu zakona o finansiranju Vojvodine, koju je usvojila prehodna pokrajinska većina, ne može biti osnov za bilo kakav razgovor o zakonu o finansiranju, a kamoli nešto više od toga – smatra Milenko Jovanov. – To je politički pamflet kako je bivša pokrajinska vlast želela da vidi uređenje Srbije. Dakle, ne samo finaniranje Vojvodine nego i to kako treba da funkcionišu i fiskalni i poreski sistem u Srbiji. Mi se zalažemo za to da Srbija funkcioniše kao jedinstvena država, a ne da u njoj vladaju zaokruženi feudi u kojima će posle neko pare poreskih obveznika da troši po svom nahođenju za poslastičarnice i kozmetičke salone, kao što je to bio slučaj u prethodnom periodu.
S ruge strane, potpredsednik vladajuće Srpske napredne stranke Milenko Jovanov, koji je i šef koalicije okupljene oko naprednjaka u Skupštini Vojvodine, odgovarajući na pitanje „Dnevnika” da li postoji politička volja SNS-a da se zakon o finansiranju ubrzo usvoji, rekao da tu nema nikakve prepreke.
– Nema nikakve prepreke od SNS-a i Vlade Srbije da se zakon o finansiranju usvoji – istakao je Jovanov. – I ministar Vujović je rekao da je otvoren za razgovor na tu temu. Mi smo i od predsednika Pokrajinske vlade i od predsednika Skupštine Vojvodine imali javno uveravanje da se radi na tome.
E. Marjanov