Joksimović: Mađarska želi jaku EU, Sijarto: Nema jake EU bez Srbije
BUDIMPEŠTA: Ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović istakla je danas da Mađarska želi jaku EU i da je to veoma bitna poruka, jer je Mađarska Srbiji važan partner i iskreni prijatelj.
Joksimović je to rekla na konferenciji za novinare posle sastanka Petera Sijarta sa ambasadorima Mađarske u stranim zemljama i njenog tet/a/tet razgovora sa mađarskim šefom diplomatije.
Joksimović je istakla da je politika proširenja u stvari politika dovršavanja projekta integrisanja Evrope, kako je predviđeno i Pariskom poveljom, kao i da nema gotovog projekta EU dok sve zemlje ne budu integrisane.
“Taj proces je ušao u jednu sporu fazu i ne toliko popularnu, ali i u zemljama kandidatima. Srbija teži EU sa puno elana i spremnosti, ne fingirajući reforme i sprovodeći ozbiljne reforme u skladu sa novom metodologijom i prihvatila je nove onaveze”, rekla je Joksimović.
On je naglasila da je Srbija u ovom trenutku spremna da otvori 12 Poglavlja, raspoređenih u dva klastera.
Kako je precizirala, u jednom klasteru je osam poglavlja, u drugom, broj 4, četiri Poglavlja.
“Preduslov je da bude napretka u vladavini prava. Do kraja godine proces ćemo privesti kraju. Mi zaista radimo. Ima problema i u EU”, rekla je ministar.
Ona je dodala da politika proširenja mora da bude kredibilna i u interesu svih.
“Mnoge zemlje članice smatraju da EU funkcioniše u ovom obimu, a da je svaka druga nova zemlja problem. Ja ne vidim da je Srbija u bilo čemu problem u svim sferma u kojima možemo da doprinesemo. Nije nam interes da budemo drugorazredna članica, već ravnopravna i to smo pokazali u toku migracione i kovid krize, kada smo delili vakcine i ostalo, u trenutku kada EU ništa nije mogla da ponudi zemljama regiona”, rekla je Joksimović.
Prema njenim rečima, Srbija ne beži od sprovođenja reformi, ali bi i EU trebalo da govori jednim glasom o politici proširenja.
"Očekujem napredak do kraja godine da otvorimo bar jedan klaster jer bi u suprotnom region ostao bez pozitivnog signala. Mi ne fingiramo zainteresovanost za članstvo, ali voleli bi da čujemo da jednim glasom EU govori o prosirenju”, rekla je Joksimović.
Govoreći o današnjem skupu, Joksimović je rekla da je po drugi put imala čast da se obrati mađarskim ambasadorima, koji su mogli da čuju o proširenju Srbije i regionalnoj saradnji.
“Tu je bio i kolega iz Hrvatske, sa kojom imamo otvorena pitanja, ali dobro je to da pokažemo koliko je važan dijalog, čak i kada nemate idealne odnose, ali želite da ih unapredite. To je i za nas bilo korisno”, rekla je Joksimović.
Ona je kazala i da ekonomska saradnja sa Mađarskom stalno napreduje, a da je u poslednje vreme Srbija privukla najviše investicija od svih država Zapadnog Balkana.
“Pokazujemo političko i svako drugo poverenje. Znamo da Mađarska to podržava. Nastavili smo ono na čemu smo temeljili odnose, a to je poštovanje prava nacionalnih manjina. Mislim da smo tu uspostavili iskren i fer tretman i to može da bude primer svima drugima u Evropi.
Nesuglasice od pre smo rešili zahvaljujući premijeru Viktoru Orbanu i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću”, zaključila je Joksimović.
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je da je dobro što se ponovo pokrenula rasprava o proširenju EU i njenom jačanju, da je Mađarskoj bitno da EU bude jaka, ali da to ne može ako se u dogledno vreme ne završi proceš proširenja.
“EU kada govori o proširenju misli na zemlje Zapadnog Balkana, a u tom region Srbija je ključna zemlja. Dakle, bez procesa proširenja nema jake EU, odnosno bez Srbije nema jake EU i molimo partnere da ne blokiraju proices”, rekao je Sijarto.
On je kazao da pojedine zemlje članice govore da podržavaju proceš proširenja, ali kada treba i zvanično da podrže, tu odluku nikako da donesu, navodeći da se tu pre svega radi o Skandinavskim i zemljama Beneluksa.
“Sa jednim ponosnim narodom kao što je Srbija to ne bi smelo da se čini, da se verbalno jedno radi, a u delima drugo, to je nepoštovanje prema jednom narodu”, rekao je Sijarto.
On je istakao da Mađarska podržava otvaranje svih poglava Srbije i zamolio je ostale članice EU da isto to podrže.
“Značaj Zapadnog Balkna dobija poseban naglasak usled događana u Avganistanu, jer je to dalji problem za Evropu, jer ako ljudi iz Avganistana krenu, neće se zaustaviti. Turska je prva destinacija, a zatim Zapadni Balkna, gde možemo da zaustavimo migraciju”, rekao je on.
Joksimović i Sijarto su najavili zajedničku sednicu vlada dve zemlje 7. i 8. septembra u Budimpešti.
Ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović danas je u Budimpešti sa mađarskom ministarkom pravde i EU Judit Vargom, razgovarala o novoj metodologiji proširenja i načinu na koji se Srbija pripremala.
Tokom razgovora Joksimović je rekla da je Srbija u potpunosti spremna za dva nova klastera - broj tri koji se odnosi na inkluzivni rast i konkurentnost i klaster 4, koji se odnosi na zelenu agendu, digitaliztaciju i povezanost .
„U ta dva klastera je ukupno 12 poglavlja za koje je Srbija u potpunosti spremna. Više ne govorrimo o pojedinačnim poglavljima, radi se o značajnom radu koji smo imali i koji nas očekuje. Planiramo da do kraja godine finalizujemo reforme u oblasti pravosuđa, odnosno ustavne amndmane koji će izmeniti način izbora nosilaca pravosudnih funkcija čime će se ojačati nezaviosnost sudstva“, rekla je ministar.
„Verujem da ćemo do kraja godine i to moći da sprovedemo, što će biti jasan signal svim zemljama članicama da Srbija ne fingira reforme, da je ozbiljno posvećena i tim ključnim reformama, posebno onim vezanim za reformu pravosuđa, botrbu protiv korupcije i org kriminala“, rekla je Joksimović.
Kako je istakla, to su važne stvari nakon kojih bi trebalo da uslede pomaci na evropskom putu Srbije.
„Mi stvarno lobiramo i predstavljamo sve što radimo, značajna nam je svaka podrška, savet i neko ko zna da kaže lepe reči o Srbiji, a to svakako jeste Mađarska“, zaključila je Jomsimović.
Ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je da je današnja poseta Mađarskoj i prisustvo na godišnjoj konferenciji šefa mađarske diplomatije Petera Sijarta sa mađarskim ambasadorima u svetu, bilo značajno, jer je mogla da ih upozna o reformama Srbije na evropskom putu, situaciji u regionu, ali i novoj metodologiji i inicijativi „Otvoreni Balkan“.
Joksimović je za agenciju Tanjug rekla da je Sijarto pozivom na konferenciji želeo da učini čast njoj i Srbiji, gde je nedavno primio odlikovanje predsednika Aleksandra Vučića za doprios evrointegracijama Srbije i dobrosusedskim odnosima.
„Imala sam priliku da prenesem ambasadorima neka naša viđenja i politike proširenja i u kojoj je fazi Srbija u procesu evrointegracija i o novoj metodologiji. Bili su vrlo zainteresovani da čuju i zanimali su se na koji način kao iskreni podržavaoci politike proširenja, a posebno Srbije mogu na neki načiun da pomognu i da se još više založe zajedno sa još nekim prijateljskim zemljama za ubrzanje procesa“, rekla je Joksimović.
Ona je kazala da je pre nekoliko dana u srpskim medijima bila prisutna teza da je premijer Mađarske Viktor Orban izjavio da je vreme da Mađarska napusti EU, ali da je na osnovu razgovora sa Sijartom videla da to nije tačno, jer je Mađarska izuzetno zainteresovana za snažnu i funkcionalnu EU.
„Pošto postoje problemi u funkcionisanju, Mađarska je zaintereseovana za dijalog i tu nastaje debata na liniji Brisel - Budompešta, pored onoga što Brisel ima na dnevnom redu sa Mađarskom već neko vreme. Nama je vrlo važna ta poruka, da je EU značajna i za Mađarsku i da oni žele da ona bude što funkcionalnija i snažnija da bi bila na korost svima i da bi bolje funkcionisala“, rekla je Joksimović.
Prema njenim rečima, to je važna poruka i za Srbiju i da njihova podrška evropskim integracijama nesumnjivo ostaje i da će biti snažna kao i do sada, zajedno sa podrškom zemalja iz formata Višegradske grupe sa kojima Srbija takođe jako dobro sarađuje.
Mađarskim ambasadorima Joksimović je, kako kaže, govorila i o inicijativi „Otvoreni Balkan“, za koju su bili veoma zainteresovani, pre svega kao je došlo do nje i šta se od nje očekuje.
„Rekla sam da je Otvoreni Balkan autentična inicijativa ponikla u regionu i da je otvorena za sve iako su mnogi skepttični, ali da je zapravo utemeljena na unapređenom političkom poverenju i onome što je važno za građane, a to je i ekonomska saradnja i mnoge povoljnosti za građane u regionu“, objasnila je Joksimović.
Kako je rekla, jedan od gostiju skupa bio je i hrvatski miunistar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman, sa kojim je razmenila mišljenja o pojedinim pitanjima, sa fokusom na politiku proširenja i EU.
„Srbija i Hrvatska imaju dosta otvorenih pitanja, ali sam smatrala da je dobra ideja da se pokaže sa su dijalog i stalna komunikacija, čak i kada se ne slažemo oko nekih pitanja, najdelotvorniji način da praktikujemo članstvo u EU. Mislim da je to uvek dobra ideja da se ratzgovara“, rekla je ministar.
Joksimović je podvukla da je sa Sijartom razgovarala i o predstojećoj sednici vlada Srbije i Mađarske, koje će šesti put biti održana 7. i 8. septemba u Budimpešti i gde će biti potpisan strateški važan dokument u raznim oblastima.
"Mi ćemo, ministar Sijarto i ja, potpisati godišnji plan saradnje u oblasti evropskih integracija, od toga da imamo i tehničku i ekspertsku pomoć Mađarske u određenim oblastima, tako da mislim da je važna poseta i da je pokazala koliko su naši odnosi unapređeni, da to nije samo neka priča koja lepo zvuči već da na konkretnim primerima sarađujemo, ekonosmkim i brojnim drugim stvarima“, rekla je Joksimović.
Mađarska i Srbija pokreću zajednički program za jačanje kapaciteta Zapadnog Balkana, a u toku su i pregovori o pridruživanju Srbije Međunarodnoj investicionoj banci, međunarodnoj banci sa sedištem u Budimpešti, izjavio je danas mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.
On je to rekao na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ministrom za evropske integracije Jadrankom Joksimović u Budimpešti.
"Evropska unija ne može biti jaka bez proširenja i nema proširenja bez Srbije", poručio je šef mađarske diplomatije nakon sastanka sa Joksimović.
Dodao je da je pandemija korona virusa "preokrenula naše živote" i intenzivirala debatu o budućnosti EU. "Integracija Zapadnog Balkana je ključna za jaku EU", poručio je Sijarto.
Prema njegovim rečima, Srbija je jedan od najvažnijih igrača u regionu i mora biti uključena u dalje proširenje EU.
"Evropske integracije su imperativ za očuvanje mira u regionu", rekao je mađarski ministar.
Apelovao je na zapadne partnere da prestanu sa blokiranjem procesa proširenja, navodeći da prazna obećanja ukazuju na neprihvatljiv nedostatak poštovanja.
Sijarto je naglasio da je Srbija spremna da otvori 11 poglavlja u procesu pristupanja Uniji, i da ima podršku Mađarske za njihovo pokretanje.
Govoreći o situaciji u Avganistanu, Sijarto je rekao da će Zapadni Balkan imati još veću ulogu posle "potpunog neuspeha u Avganistanu", jer, kako napominje, povlačenje trupa stvara veliki rizik od migracija za Evropu, pošto migranti mogu doći do Turske bez poteškoća, "a region (EU) je samo na korak odatle".