Jevtić: Sednica parlamenta još jedan "prst u oko" u odnosima
PRIŠTINA: Trenutna dešavanja na kosovskoj političkoj sceni ostavljaju negativan utisak, jer je u trenutku kada nema dijaloga odnos je sveden na oštru retoriku, izjavio je ministar za zajednice i povratak u ostavci Dalibor Jevtić, koji je za današnju sednicu parlamenta rekao da je još jedan "prst u oko" odnosima Srba i Albanaca.
Na konferenciji srpskih nevladinih organizacija akreditovanih u Savetodavnom veću za zajednice u Gračanici, Jevtić je rekao da se ta dešavanja odražavaju na odnose većinskih i nevećinskih naroda na Kosovu, posebno srpskog i albanskog, što, kako ocenjuje, nije dobro.
“Oduvek sam bio za to da se razgovara i da se kroz dijalog rešavaju problemi", istakao je Jevtić i naveo da zbog ovakve situacije nije srećan, prenela je RTK2.
Nije, kazao je, srećan ni zbog situacije da su predstavnici Srpske liste primorani da budu u bojkotu i dodao da nije mišljenja da je to nešto dobro.
"Ali, primorani smo na to zbog određenih političkih odluka", dodao je ministar Srpske liste u ostavci i naveo da nije srećan ni zbog današnjih dešavanja u Skupštini, jer je to, kako je naglasio, još jedan "prst u oko" odnosima Srba i Alabanaca.
„Takva retorika i takav odnos ne doprinosi rešavanju problema, posebno kada govorimo o nečemu što bi trebalo da bude krajnji cilj, a to je trajni mir i situacija dobre saradnje, komunikacije, tolerancije i uzajamnog poštovanja“, zaključio je Jevtić.
PRIŠTINA: U kosovskom parlamentu je nakon višesatnog odlaganja počela plenarna sednica na čijem dnevnom redu je nacrt rezolucije o navodnom genocidu koji su počinile srpske snage tokom poslednjeg sukoba na Kosovu i Metohiji i predlog za osnivanje tzv. "državne komisije" za formiranje tribunala za Srbe, za koje se očekuje da će biti izglasane danas.
U dnevni red uvršten je i zahtev zamenice predsednika Alijanse za budućnost Kosova, Donike Kadaj Bujupi o dodeli prostora za izlaganje eksponata kao dokaze da su Srbi činili navodne zločine na kosovskoj teritoriji.
Poslanik Inicijative, Biljalj Šerifi, rekao je da je rezolucija tek prvi korak u dokazivanju navodnih srpskih zločina.
"Namerno smo ga nazvali rezolucijom za srpski genocid na Kosovu", rekao je on, prenela je KTV.
Parlamentarne stranke podržale su taj nacrt rezolucije o navodnom genocidu.
Poslanik opozicionog Demkratskog saeza Kosova, Armend Zemaj, je izjavio da njegova stranka jednoglasno podržava usvajanje predložene rezolucije.
On je, međutim, primetio da privremene prištinske institucije nisu bile u stanju da dođu do takve rezolucije tokom 20 godina od sukoba.
Beograd je optužio da je njegov, kako tvrdi, jedini cij da uništi političke i društvene institucije u Prištini.
On smatra da svi koji, kako kaže, negiraju i minimizuju navodne zločine iz 90-tih zaslužuju da budu kažnjeni.
Poslanik vladajuće Demokratske partije Kosova, Egzil Luštaku, rekao je da predložena rezolucija, za koju se očekuje da će biti usvojena danas, predstavlja zahvalnost za one koji su se, kako je rekao, "žrtvovali za Kosovo".
"Ovom rezolucijom Srbija će dobiti zasluženu kaznu. Zahtevamo da Srbija prizna genocid koji je počinila na Kosovu", rekao je on.
Sami Kurteš poslanik opozicionog pokreta Samoopredeljenje kaže da predložena rezolucija sadrži sve postojeće međunarodne izveštaje koji se odnose na navodni zločin genocida, te dodao da je „prikupljanje činjenica najproblematičniji deo".
Rekao je i da je pokušao da pregleda kompletnu dokumentaciju koja je uključena u rezoluciju, ali da, kako je rekao, "nažalost, sva istraživanja nisu iscrpljena".
Imamo, kazao je, podatke koji se ponavljaju.
Poslanik Inicijative, Zafir Berisha, je rekao da je predložena rezolucija "tek mal korak ka leženju velikih rana:
Smatra da je, kako tvrdi, nemoguće sažeti na malo stranica sve ono šsto se dogodilo na Kosovu tokom poslednjih sukoba.
Inače, u parlamentu su i članovi porodica žrtava i nestalih osoba.
ZVEČAN: Kandidat Srpske liste za gradonačelnika opštine Zvečan Vučina Janković i zamenik direktora Kancelarije za KiM Željko Jović pozvali su večeras Srbe na severu pokrajine da što masovnije u nedelju izađu na izbore za gradonačelnike četiri opštine, i na taj način pokažu i Prištini i njenim mentorima koliko je srpki narod odlučan da se bori za svoj opstanak.
Janković je, gostujući na Televiziji Most, žiteljima opštine Zvečan poručio da u nedelju ne smeju da budu letargični, već da moraju da manifestuju slogu i snagu.
"Građani su svesni značaja ovih izbora. Ovo nisu obični izbori kada birate između ove i one opcije. Ovde se građani opredeljuju da li su za Republiku Srbiju i institucije Srbije, i da li su za to da im na čelu opštine bude Srbin ili Albanac", rekao je Janković.
Prema njegovim rečima, opstanak Srba na KiM zavisi od pomoći Republike Srbije, kako zbog brojnih infrastrukturnih projekata koji se realizuju, tako i zbog otvaranja novih radnih mesta za mlade ljude.
On je podsetio da se na teritoriji opštine Zvečan realizuju brojni projekti sredstvima Republike Srbije, kao što su povratničko naselje Sunčana dolina, fabrika akumulatora, regionalni vodovod, banjski kompleks u Banjskoj...
"Pozvao bih zato sve građane opštine Zvečan da u nedelju što masovnije izađu na birališta, povedu sve članove porodice i pokažu Prištini koliko smo jaki i složni, jer odavde nema nazad", kazao je Janković.
Zamenik direktora Kancelarije za KiM Željko Jović upozorio je da Priština i njeni strani mentori svakoga dana predano rade na tome da podele Srbe na KiM, i da je u nedelju potrebno da, kao i do sada, srpski narod odlučno pokaže svoje jedinstvo, snagu i nepokolebljivost.
"Na KiM, svaki put kada izlazimo na birališta, to je jedan specifičan referendum. To nisu izbori kao u Šapcu, Valjevu, Beogradu, u centralnoj Srbiji, ovde izbori uvek imaju veći značaj. Vaša snaga odlučnost i jedinstvo presudni su ne samo za prostor KiM već i za čitavu državu Srbiju. Celokupan naš spoljnopolitički nastup u velikoj meri zavisi od toga šta ćemo pokazati na prostoru KiM", objasnio je Jović.
On je istakao da ne postoji šansa da srpski narod opstane na KiM bez maksimalne podrške države Srbije, i da je danas prioritet svih prioriteta zadržati mlade Srbe na svojim ognjištima, a to se radi kroz infrastrukturne projekte i stvaranje zdravog ekonomskog okruženja.
"Ako mladima ne stvorimo uslove da imaju posao i bezbedno okruženje, oni neće ostati ovde, a ako oni ne ostanu ovde postavlja se pitanje da li smo na pravi način prisutni na ovom prostoru i da li možemo da brani sve ovo što tako odlučno branimo... Ovo je bedem koji čuva čitavu državu Srbiju i ovde nam je potreban mlad, najzdraviji i najsposobniji čovek", kazao je Jović.