Izmene Ustava uz puni politički, stručni i javni dijalog
BEOGRAD: Organizacije civilnog društva traze hitnu raspravu o izmenama Ustava, a od Vlade Srbije i Skupštine očekuju formiranje šire radne grupu u koju će biti uključeni predstavnici svih najznačajnijih aktera, nevladinih udruženja, stručnih organizacija, političkih stranaka koja će pripremiti javnu raspravu.
U saopštenju JUKOM, Fondacija Centar za demokratiju i Evropski pokret u Srbiji navode da su uvereni da je za utemeljenje vladavine prava i ustavne kulture u Srbiji potrebno da građani razumeju predstojeću izmenu Ustava i da sagledaju njen značaj.
U saopštenju se navodi i da civilni sektor s pažnjom prati pripreme za promene Ustava, te podseća na loša iskustva prilikom donošenja Ustava 2006 godine, kad je, kako navode, izostala i stručna i politička i javna rasprava.
Zbog toga zahtevaju da se izbegne dosadašnja praksa netransparentne izmene Ustava i da se sve faze pripreme izmena i usvajanja izmena Ustava sprovode uz puni politički, stručni i javni dijalog, koji će uključiti sve ključne institucije i organizacije, uz informisanje i participaciju građana u tom procesu, kako preko njihovih političkih predstavnika, tako i preko organizacija civilnog društva.
Kako kažu, širom nevladinog sektora odvijaju se poslednjih meseci skupovi posvećeni ovom pitanju, te u tom smislu pozitivno ocenjuju poziv Ministarstva pravde i Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom da se organizacije civilnog društva uključe u konsultativni proces u vezi sa izmenama Ustava, a koji se odnosi na pravosuđe.
Podsećaju da je tim pozivom određen rok do 30. juna da organizacije civilnog društva mogu poslati svoje predloge i sugestije, a u kontekstu nacrta teksta "Pravne analize ustavnog okvira o pravosuđu u Republici Srbije" objavljenog na internet prezentaciji Ministarstva pravde i koji sadrži moguća rešenja za izmenu Ustava.
Cilj poziva je, kako se naovdi, da se obezbedi širok konsultativni proces povodom izmena najznačajnijeg pravnog dokumenta i uključivanje svih zainteresovanih aktera u javnu debatu.
U tom bi sislu prva faza trebalo da bude prikupljanje predloga i sugestija, navodi se u današnjem saopštenju, u kojem se odseća da je Akcionim planom za poglavlje 23 utvrđena dinamika priprema za promenu Ustava koja se odnosi na pravosuđe.
Ona podrrazumeva najpre usvajanje predloga za promenu Ustava u narodnoj skupštini, što je planirano za treći kvartal 2016, zatim izradu radnog teksta Ustava i javnu raspravu u četvrtom kvartalu 2016, a u prvom kvartalu 2017. planirano je upućivanje predloga Ustava na mišljenje Venecijanskoj komisiji.
Usvajanje je planirano u četvrtom kvartalu ove godine, navodi se u saopštenju, uz opasku da je rokove teško ispoštovati i uz konstataciju da poziov Ministarstva pravde ne bi smeo da bude jedini okvir za dijalog.