BILČIK O (NE)REGULARNOSTIMA TOKOM IZBORNOG PROCESA Sve nedostatke i žalbe rešavati kroz institucije Srbije
BRISEL: Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik večeras se obratio saopštenjem medijima da bi, kako je naveo, u svetlu brojnih pogrešnih tumačenja njegovih izjava posle vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji, razjasnio neka pitanja kako bi se, objašnjava, izbeglo dalje širenje nepotpunih informacija.
Izražavajući zabrinutost zbog kako je naveo, broja pritužbi i nepravilnosti koje se prijavljuju, Bilčik je naglasio da je za detaljnu ocenu izbora potreban završni izveštaj misije OEBS-a.
Istakao je da je imperativ je da se svi izborni nedostaci i žalbe istinski rešavaju i rešavaju kroz institucije Srbije.
„Računamo na njihovu punu posvećenost saradnji sa međunarodnim organizacijama. Otklanjanje određenih nepravilnosti na dan izbora i sistemskih nedostataka u izbornom okviru ostaje u interesu svih - države, birača i napretka Srbije na putu ka EU”, rekao je Bilčik.
On dalje navodi da su, iako su izbori tehnički dobro vođeni i protekli bez većih nemira, međunarodni posmatrači prijavili brojne nepravilnosti, koje kako kaže uključuju zloupotrebu javnih resursa, nedostatak razdvajanja između zvaničnih funkcija i aktivnosti kampanje, zastrašivanje i pritisak na birače, kupovine glasova.
Kako ocenjuje REM je bio pasivan tokom cele kampanje i njegovi predstavnici nisu komunicirali sa međunarodnim posmatračima.
Bilčik dodaje da je on kao stalni izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, uvek pozivao srpske vlasti da u potpunosti ispoštuju preporuke OEBS/ODIHR o sprovođenju izbora i podseća da u njegovom izveštaju o Srbiji iz maja 2023. godine postoji nekoliko paragrafa koji se odnose na sprovođenje izbora, poput Paragrafa 24.
U tom Paragrafu se, navodi Bilčik, Srbija poziva da se u potpunosti pozabavi preostalim preporukama OEBS-a, posebno pristupom konkurentskih kandidata medijima, povećanom transparentnošću i odgovornošću finansiranja kampanje, kao i merama za borbu protiv pritiska na birače i zloupotrebe administrativnih resursa, uz konsultacije sa stručnim organizacijama civilnog društva.