Gutereš: Podrška dijalogu, situacija mirna, ali ima tenzija
NJUJORK: Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozdravio je u najnovijem izveštaju o Kosovu i Metohiji rešenost Beograda i Prištine da, kroz dijalog kojim posreduje EU, dođu do normalizacije odnosa, upozoravajući istovremeno da je u protekla tri meseca zabaleženo nekoliko incidenata koji su rezultat međunacionalnih tenzija.
"Bezbednosna situacija na Kosovu, tokom perioda koji je obuhvaćen ovim izveštajem, ostala je mirna iako su međunacionalne tenzije u nekoliko navrata prerasle u incidente", naveo je generalni sekretar UN u redovnom tromesečnom izveštaju o stanju na Kosovu, koji će ambasadori Saveta bezbednosti razmotriti 14. novembra.
Gutereš je u izveštaju, koji obuhvata period od 16. jula do 15. oktobra, pozdravio rešenost Beograda i Prištine da dijalogom dođu do normalizacije odnosa i, istovremeno, pohvalio lidere na obe strane zbog privrženosti i odlučnosti koju su pokazali u procesu rešavanja otvorenih pitanja.
"Zabrinut sam zbog obnovljenih tenzija u vezi sa gradilištem u posebnih zaštićenim zonama", naveo je šef UN, komentarišući dešavanja oko manastira Visoki Dečani, upozoravajući na obaveze vezane za zaštitu verskog nasleđa.
Gutereš je, još jednom, izrazio žaljenje zbog nedostatka interesa u procesu prikupljanja sredstava za fond namenjen Romima, Aškalijama i Egipćanima koji su na Kosovu bili žrtve trovanja olovom.
"Prilozi za ovaj fond bili bi opipljiv dokaz međunarodne podrške za ove osetljive zajednice i njihove hitne potrebe", napisao je Gutereš u izveštaju objavljenom na sajtu svetske organizacije.
Gutereš je naveo i da su izjave srpskih i kosovskih lidera o razgraničenju izazvali brigu kod kosovskih Srba, kao i nesporazume između Beograda i lidera Srpske pravoslavne crkve na Kosovu.
Te izjave su, takođe, izazvale reakcije u regionu i međunarodnoj zajednici, koje su varirale od poziva za preispitivanjem svih mogućnosti koje bi mogle voditi ka rešenju, do izraza ozbiljne zabrinutosti vezanih za moguće posledice koje bi teritorijalne korekcije mogle imati po stabilnost u regionu, naveo je Gutereš.
Prema njegovim rečima, UNMIK nastavlja kontruktivnu saradnju sa Beogradom i Prištinom, sa svim zajednicama na Kosovu i sa regionalnim i međunarodnim akterima."OEBS i KFOR nastavljaju da izvršavaju svoje uloge u okviru Rezolucije 1244. Svoje prisustvo na Kosovu nastavlja i EULEKS", stoji u izveštaju.
Gutereš ističe da prioritet Misije UN ostaje unapređenje bezbednosti, stabilnosti i poštovanja ljudskih prava na Kosovu i u regionu.Kao dodatak izveštaju generalnog sekretara svetske organizacije objavljen je izveštaj visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost o aktivnostima EULEKS-a u periodu obuhvaćenom Guterešovim izveštajem.
U izveštaju o EULEKS-u se navodi da će ta misija, koja prolazi kroz period rekonfiguracije, biti potpuno operativna polovinom decembra.Glavni zadatak vezan za rekonfiguraciju je, stoji u izveštaju, finalizovanje procesa predaje lokalnim vestima hiljada policijskih i slučajeva krivičnog gonjenja vezanih za organizovani kriminal i ratne zločine.
Istovremeno, dodaje se, EULEKS se priprema za prenošenje nekih svojih funkcija nadzora Specijalnom predstavniku/Kancelariji EU na Kosovu.Proces rekonfiguracije EULEKS-a odvija se uporedo sa postepenim povećanjem odgovornosti kosovskih vlasti vezanih za vladavinu prava, navodi se u izveštaju.
Stanje na Kosovu ponovo je uvršteno na dnevni red najmoćnijeg tela svetske organizacije posle šestomesečne pauze, koja je rezultat protivljenja SAD, Britanije i Francuske da se o tom pitanju raspravlja na svaka tri meseca, kakva je bila praksa u prethodnih 19 godina.
Savetom bezbednosti ovog meseca predsedava Kina.
Prethodna sednica Saveta bezbednosti o Kosovu održana je 18. maja, kada se šest zapadnih članica tog tela založilo za promenu formata posvećenih Kosovu, čemu su se još jednom žestoko usprotivili Rusija, Kina i Srbija.