Grenel: Za sporazum nema roka,nemamo ideje,imamo moć...
PRIŠTINA: Specijalni izaslanik američkog predsednika za dijalog, Ričard Grenel, porucio je danas u Prištini da nema i da nikada nije ni bilo roka za postizanje konačnog sporazuma Beograda i Prištine, za koji je, kako je rekao, neophodan kompromis svih.
„Svi moraju da prave kompromise. Mi nemamo nikakve ideje, samo imamo moć da okupljamo na dijalog. Nisam došao sa nekom konkretnom predstavom o tome šta bi strane u dijalogu trebalo da rade, ali ću ih gurati napred i govoriti im da ne gledaju u prošlost, već u budućnost", rekao je Grenel za prištinsku Gazetu Expres.
Želi, kaže, da vidi kako partneri SAD na tzv. Kosovu i u Srbiji ostavljaju političke podele po strani i rade na rastu ekonomije u interesu građana."Nikada nije postojalo vremensko ograničenje za postizanje sporazuma", kratko je rekao američki diplomata.
Podsetio je da je u Prištinu došao nakon uspešnih pregovora koji su rezultirali "deblokadom vazdušnog prostora koji će sada omogućiti letove na relaciji Priština-Beograd, posle 21 godine".
To su, kazao je tražile "poslovne zajednice" i u Beogradu i u Prištini.
Upitan šta je glavni razlog njegovog dolaska u Prištinu, Grenel je rekao da je to uspeh postignut u pregovorima o obnavljanju letova na relaciji Beograd - Priština i obrnuto.
"To je veoma važno, jer nam je takva ideja stigla iz poslovne zajednice u Srbiji i na Kosovu. Poslovni lideri na Kosovu to zahtevaju. Ne znam da li su mediji o tome izveštavali, jer smo skloni fokusiranju samo na političke sukobe. Jedna takva ideja potekla je iz dve poslovne zajednice. A svrha moje posete ovde je da upoznam veliki broj preduzeća ovde na Kosovu i u Srbiji. Želim da čujem šta je su njihove nove ideje, šta dalje da radimo. Šta još možemo učiniti da se pokrenu elektrane i velika industrija", naveo je.
Grenel je rekao i da je zainteresovan da ubedi privrednike iz SAD i Evrope da investiraju u region, ali je istovremeno rekao da se "međunarodna poslovna zajednica i dalje plaši situacije na Kosovu i u Srbiji".
Na pitanje da li je moguće da dijalog Beograda i Prištine bude pokrenut sa Aljbinom Kurtijem kao kosovskim premijerom, Grenel je rekao da je siguran da je moguće i da je spreman da sarađuje sa svima.
„Radićemo sa svima. Ne zanima me uključivanje u politička pitanja. Na neki način, politički sukobi su problem već neko vreme. Ono što me zanima i što predsednika Trampa zanima je kako pronaći rešenja za pokretanje ekonomskog razvoja. Pokušali smo da vladini službenici utiču na ekonomski razvoj i otvaranje novih radnih mesta. Kako bi moglo zaposliti nove ljude i dati im nadu", rekao je.
Ono što je, kako je kazao, čuo od američkih i evropskih privrednika u regionu je da oni žele da dođu ovde, ali da misle da ovde postoji sukob.
"Dakle, bilo da je sukob ili ne, ljudi se plaše i to moramo prevazići. Ono što pokušavam je da ubedim industrije i preduzeća da dođu ovde. Ne brinem se za političke sukobe. Realnost je da evropske vlade imaju burne diskusije o stvaranju vlada", kazao je i dodao da se to dešava i u državama poput Velike Britanije ili Nemačke.
Reč je o zemljama sa naprednim demokratijama u kojima je takođe bilo takvih situacija.
"Ne brinem zbog toga, mislim da i građani ne bi trebalo da budu zabrinuti. Mislim da bi i građani i političari trebalo da budu zabrinuti zbog novih radnih mesta i ekonomskog razvoja. Mladi žele posao, a ne političke sukobe", rekao je Grenel.
Milić o poruci Grenela: Srbija ima manevarski prostor
BEOGRAD: Poruke specijalnog izaslanika američkog predsednika Ričarda Grenela i pojačana angažovanost SAD na pitanju Kosova mogla bi da podstakne sporazum prihvatljiv i za Beograd i za Prištinu, ali i da donese benefite za ceo region, izjavila je direktorka Centra za evroatlantske studije Jelena Milić.
"Grenel je vrlo eksplicitno rekao da njega interesuje ekonomski aspekt odnosa zemalja regiona i mogućnost da se ukinu prepreke, koje otežavaju pre svega zapošljavanje mladih na dobrim poslovima. To je prilika koju ne samo Beograd i Priština, nego ceo region može da iskoristi", rekla je Milić.
Kako je ocenila, politika SAD prema Kosovu neće se promeniti, pre svega u smislu povlačenja priznanja nezavisnosti KIM.
"Međutim, sada vidimo da je kompromis postao nešto što je legitimno. Potpuno je neshvatljivo koliko pojedini društveni i politički akteri u Srbiji to odbijaju da vide i doprinose tome da se Srbija vidi u svetlu 90-tih. To smanjuje mogućnost za otvaranje malog, ali vrlo značajnog manevarskog prostora. Geopolitičke okolnosti koje su se okrenule na stranu Srbije, sada taj manevarski prostor čine mogućim", rekla je Milić.
Posetu evropskog šefa diplomatije Džozepa Borela Beogradu Milićeva vidi kao signal da je zapadnoj međunarodnoj zajednici "postalo jasno da su trenutno Kosovo i pojedini kosovski akteri zapravo faktor usporavanja koje vodi ka destabilizaciji".
"Nadam se da će ova tura intenzivne diplomatije međunarodne zajednice doprineti tome da se takse za početak ukinu, što će omogućiti implementaciju važnih inicijativa, poput mini Šengena, od koje svi mogu imati koristi", zaključila je Milić.