Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Rakić i ostali gradonačelnici podneli ostavke, bez komunikacije sa Prištinom

27.11.2018. 10:41 11:35
Piše:
Foto: Goran Rakic/Tanjug/S./Radovanović, arhiva

KOSOVSKA MITROVICA: Kosovski Srbi danas praktično prekidaju komunikaciju s vlastima u Prištini, nakon što su gradonačelnici cetiri srpske opštine na severu KiM podneli ostavke zbog kršenja ljudskih i ekonomskih prava Srba.

Ostavke su podnete zbog, kako je naveo sad već bivši gradonačelnik Kosovske Mitrovice Goran Rakić, diskriminatirske odluke Prištine o taksi od 100 odsto posle koje deca na Kosovu neće imati hranu i uslove za normalan život, zbog upada ROSU i pokušaja ubistva potpredsednika Srpske liste Milana Radoičića. 



To znači da organi albanske prištinske administracije na severu KiM više ne postoje. 



Dalje funkcionisanje lokalne samouprave po prištinskom albanskom sistemu na severu KiM se obustavlja, organi vlasti i opštinske službe neće funkcionisati, a lokalne skupštine se neće sastajati, navodi se u deklaraciji koju su usvojile srpske opštine. 



Ta odluka će ostati na snazi sve do potpunog povlačenja svih diskriminatorskih mera Prištine. 



I sudovi u ovim mestima obustavili su rad. 



Ostavke su podneli gradončelenik Kosovske Mitrovice Goran Rakić, predsednik opštine Leposavić Zoran Todić, predsednik opštine Zubin Potok Stevan Vulović, predsednik opštine Zvečan Vučina Janković. 



U obrazloženju svoje ostavke, Goran Rakić je naveo da je razlog kontinuirana institucionalna represija koju sprovode kosovske institucije iz Prištine, kao i ugrožavanje ljudskih prava srpskog naroda. 



"Ostavku podnosim zbog anticivilizacijskih, protivpravnih i nehumanih taksi na srpsku robu od 100 odsto, koje ugrožavaju pravo na život, lečenje, javno informisanje, opstanak i ostanak Srba na svojim ognjištima", rekao je Rakić. 



Razlog za ostavku je, dodaje, i "kontinuirano institucionalno nasilje kosovskih institucija, prebijanje političkih predstavnika srpskog naroda, neosnovana hapšenja građana i pokušaj ubistva potpredsednika Srpske liste Milana Radoičića", kao i kršenje svih međunarodnih sporazuma i pravnih akata kojima se garantuju prava Srba na ovim prostorima. 



Stevan Vulović, koji je podneo ostavku na mesto gradonačelnika Zubinog Potoka, rekao je za RTS da će tražiti od predsednice parlamenta da raspiše izbore po srpskom sistemu. 



Ovim postupkom, kaže, pokazuje da je sa srpskim narodom.



"Ovih pet godina trpeli smo torture i od međunarodne zajednice i od privremenih kosovskih institucija. Sve ima kraj pa i to", rekao je Vulović. 



Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić najavio je ranije ovakav odgovor Srba na Kosovu na politiku Prištine.



U podne će u Kosovskoj Mitrovici biti održan miran protest.

Sudije: Izuzetna situacija koaj zahteva izuzetno reagovanje

Sudije i zaposleni suda u Kosovskoj Mitrovici, sa sudskim jedinicama u Zubinom Potoku i Leposaviću, uputili su danas pismo predsedniku suda Nikoli Kabašiću u kojem ga obaveštavaju sa obustavljaju rad u znak solidarnosti sa srpskim narodom i u kojem, između ostalog, navode da je ovo izuzetna situacija i da zahteva izuzetno reagovanje.



Oni se izvinjavaju građanima i strankama u sudskim postupcima zbog eventualnih odlaganja suđenja i navode da se obavezuju da će nadoknaditi sve vanrednim angažovanjem.



"U poslednjih nedelju dana političkom odlukom vlade Kosova uveden je politički embargo, koji je ugrozio ne samo ljudska i građanska prava, već je doveo u pitanje fizičku egzistenciju srpskog naroda na čitavom Kosovu.



Posledice tog embarga su potpuna zabrana uvoza hrane, lekova, zavojnog materijala i kiseonika neophodnih zdravstvu, zabrana održavanja sportskih manifestacija, zabrana uvoza štampe i knjiga na srpskom jeziku.



Sve ove mere pogađaju nedužne građane i otežavaju njihov svakodnevni život i normalan rad i bitisanje na Kosovu.



U 21. veku, kada Kosovo očekuje ukidanje viza za svoje građane i nesmetano putovanje i boravak van Kosova u isto vreme se čitava jedna kategorija stanovništva, čitav jedan narod ekonomski, sportski, kulturno politički iscrpi i izoluje od centralne Srbije", navodi se u pismu.



Od predsednika suda traže da sa relevantnim vlastima iz Srbije razmotri njihovo dalje učešće u pravosudom sistemu Kosova, čije druge institucije (carina, ministarstva, i sl.) sistemski krše naše ljudska i građanska prava.

Piše:
Pošaljite komentar