Gojković: Razmišljamo o zakonima, a ne o predsedničkim kandidatima
– Novi saziv parlamenta Srbije očekuje dinamičan i sadržajan rad. Prioritete Vlade Srbije premijer je izneo u svom ekspozeu, a to su nastavak
ekonomskih i političkih reformi i punopravno članstvo Srbije u EU. Sve to zajedno zahteva veliki zakonodavni rad ovog parlamenta u naredne četiri godine – ističe u razgovoru za „Dnevnik“ predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, uoči današnjeg starta redovnog jesenjeg zasedanja Skupštine Srbije, podsećajući na to da je u prošlom mandatu, koji je trajao svega dve godine, parlament usvojio više od 600 zakona i drugih značajnih akata i odluka.
Ona ukazuje na to da rad na usklađivanju našeg zakonodavstva s evropskim neće biti brz, nego dug i sadržajan, s brojnim izazovima na koje će Srbija nailaziti. Naša sagovornica se nada da će se u toku slovačkog predsedavanja EU otvoriti mnoga druga pregovaračka poglavlja za koja je Srbija u ovom trenutku spremna, pre svega poglavlje 5, koje se odnosi na javne nabavke, i očekuje da će jesenji izveštaj EK o Srbiji biti objektivan, sadržajan i da će vrednovati napredak Srbije na putu evropskih integracija, koji je, kako ističe, očigledan.
* Opozicija je kritikovala vas i Vladu Srbije da je napravljena prevelika pauza između dve sednice. Da li je parlament nešto radio u tom međuprostoru?
– Neki put, i pored najbolje namere, ne mogu da razumem svaku kritiku, da li je kritika radi kritike, ili postoji nešto sUSStinski u tome. Nisam imala odmor, bavila sam se parlamentarnom diplomatijom, zasedali su odbori, Ženska parlamentarna mreža. Vanredno zasedanje nismo imali, pošto nije bilo relevantnih predloga za to. Tako je po Poslovniku svuda u svetu, nije Srbija ništa posebna u tome. A već sam, za naredni utorak, zakazala i drugu redovnu sednicu, na čijem je na dnevnom redu izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije.
* Očekujete li danas na startu naporan dan, pošto je opozicija spremna na duele?
– Spremni su svi poslanici, nezavisno od toga da li su iz vladajuće većine ili iz opozicije. Ne treba da budeš spreman za nekakvu svađu nego za rad i konstruktivan dijalog o tome šta je dobro, a šta možda nije, kako popraviti neke predloge zakona. Ne očekujem ništa posebno, van takve atmosfere, već da poslanici budu posvećeni svom radu, da prisustvuju zasedanjima i budu aktivni, da govore, ulažu amandmane. Želim da istaknem da će nam se po podne na posebnoj sednici obratiti predsednik Parlamentarne skupštine SE Pedro Agramunt, koji kao moj gost boravi u Srbiji, a sastaće se i s premijerom, predsednikom i šefom naše diplomatije. Zaista je velika čast kada u zvaničnu posetu državi dođe predsednik Parlamenta SE.
* Da li su vas strani zvaničnici pitali o stavu Srbije povodom referenduma u RS?
– Ne, mene nisu pitali. Srbija i premijer Vučić izneli su jasan stav tim povodom. Dobro je što je referendum u RS prošao mirno i što je politka mira i stabilnosti u regionu odolela svim izazovima.
* Kao nekakav ođek tog referenduma čuli smo zahtev LSV-a da se u Vojvodini organizuje referednum o odluci USS-a vezanoj za pokrajinski statut. Kako to komentarišete?
– Mislim da to nije vredno komentara. Nedavno smo imali izbore i za Skupštinu APV, glasanje za politiku SNS-a i veličanstven rezultat naše stranke. Građani koji žive u Vojvodini svojim glasom i podrškom SNS-u su rekli kako zamišljaju pokrajinu – kao neotuđivi deo Srbije, dajući time i očigledan odgovor na svako pitanje Čanka, odnosno LSV-a kao političke grupacije koja je osvojila vrlo mali broj glasova.
* Ima li nešto novo oko predsedničkih izbora, da li se u SNS-u razgovaralo o terminu i kandidatima?
– Ni na jednom sastanku SNS-a nije se razgovaralo o raspisivanju predsedničkih izbora, pošto će oni biti naredne godine, niti o kandidatu, a sve te kalkulacije koje se čuju u javnosti apsolutno su neistinite. To projektuje neko drugi, iz ko zna kakvih namera, pošto mi predsednika imamo. Ne znam da li je razlog za to nedostatak nekih velikih i značajnih tema pa, čim su se završili republički izbori, neko je prosto nametnuo temu predsedničkih, kao da je imao potrebu da skloni u stranu činjenicu da je SNS ubedljivo pobedio na svim nivoima vlasti. Svakodnevno, malo-malo, imamo naslovne stranice gde se neko kandiduje, ili neko nekome spočitava mogućnost da se kandiduje, ili ljudi sami sebe vide kao predsedničke kandidate, pa govore „jesam kandidat“, ili „bilo bi mi čast“, ili „ne bi mi bila čast“... Ne želim da upadnem u tu zamku da se bavim nečim što u ovom trenutku nije tema broj jedan. Kada budemo razgovarali u stranci o tome, sigurno je da će javnost biti obaveštena.
Svetlana Stanković
Foto: R. Hadžić
Odlična saradnja dveju vlada
* Pokrajinska vlada beleži sto dana rada, kako vam se sada čini odnos Pokrajine i Republike?
– Saradnja je odlična, a mislim da su građani to i očekivali, glasajući za SNS. Republička i Pokrajinska vlada u svim resorima odlično sarađuju u cilju poboljšanja života građana. Primetna je i dobra saradnja Pokrajinske vlade s lokalnim samoupravama, tako da mislim da su napravljeni dobri prvi koraci. Svi mi znamo da je Vojvodina čak počela da zaostaje u odnosu na druge delove Srbije zato što smo imali vladu koja se, za razliku od sadašnje, nije bavila životom građana, nego samo sobom.
Zaštitnik bez oreola
* Spominju se razna imena potencijalnih opozicionih predsedničkih kandidata, kako vam se čini ideja da to bude republički ombudsman Saša Janković?
– Ko će koga kandidovati u ime koje političke stranke ne želim da komentarišem. Meni je tema to kako žive građani, zasedanje parlamenta, posao na koji sam izabrana... Bilo bi dobro za sve činioce političkog i javnog života u državi, ako imaju neku funkciju, da se isključivo bave tim poslom. Da li neko misli da treba da se kandiduje u budućnosti, da ne bude više zaštitnik građana, nego da bude zaštitnik jedne ili druge političke opcije, pitanje je za tu osobu. Ali, dok se to ne desi, bilo bi dobro da se ne koriste mogućnosti da kao nosilac važne funkcije nastupaš politički i deliš ljude na politički simpatične ili nesimpatične. Ako dajete izjavu s pozicije zaštitnika građana i iznosite političke komentare, onda gubite oreol zaštitnika građana jer ih delite na pripadnike ove ili one stranke koju manje ili više volite.