Godina u znaku socijalne zaštite u Vojvodini
Godina pred nama je u znaku socijalne zaštite, najavio je pokrajinski sekretar za socijalna pitanja, demografiju i ravnopravnost polova
Predrag Vuletić krajem prošle godine. On je tada naveo da novi sekretarijat koji vodi ima punu podršku predsednika Pokrajinske vlade Igora Mirovića i svih članova vlade i da je rezultat te podrške i budžet za 2017. godinu od 63,6 milijardi dinara u kojem se posebno vodilo računa o unapređenju socijalne zaštite.
Jedan od trajnih prioriteta Pokrajinske vlade je podsticanje rađanje dece. Prema ranijim podacima sekretarijata za socijalna pitanja radi se o 4.100 porodici u Vojvodini koje iz pokrajinske kase dobiju po 12.000 dinara mesečno. Za tu svrhu prema ranijim podacima pokrajinskog sekretarijata za socijalna pitanja mesečno se izdvaja oko 50 miliona dinara. Ta mera je u Vojvodini uvedena 2013. godine, ali bivša Pokrajinska vlada prilikom planiranja budžeta za 2016. godinu nije obezbedila kontinuitet do kraja godine, jer za treće dete je opredelila novac samo za prvu polovinu godine, tako da je nova Pokrajinska vlada rebalansom budžeta u septembru trebala da obezbedi 200 miliona dinara za isplatu novčane naknade za treće dete do kraja prošle godine. U ovogodišnjoj pokrajinskoj kasi za treće dete je do kraja godine opredeljeno 600 miliona dinara. Isti slučaj je bio prilikom planiranja prošlogodišnjeg budžeta je bio i sa regresiranjem prevoza učenika. Za tu namenu takođe je obezbeđen novac septembarskim rebalansom budžeta. Ovogodišnji budžet vodi računa i o sufinansiranju vantelesne oplodnje koji je deo programa demografskog razvoja Vojvodine. Za te namene u budžetu je obezbeđen novac za 160 porodica u iznosu od 25,6 miliona dinara.
Pokrajinska vlada je u protekla tri meseca izdvojila značajna sredstva za unapređenje socijalne zaštite. U skladu sa osnovnim ciljevima koje je zbog zatečenog stanja postavila nova Pokrajinska vlada ulagano je u sanaciju i opremanje ustanova socijalne zaštite širom Vojvodine. Iz tekuće budžetske rezerve izdvojeno je 60,3 miliona dinara za sanaciju i opremanje 27 ustanova socijalne zaštite, među kojima su domovi za decu i omladinu, ustanove za duševno obolela lica i osoba ometena u razvoju, gerontološki centri i domovi za penzionere.
To je namenski novac namenjen za nabavku medicinske opreme. Svaki novac u ustanove socijalne zaštite je dobro došao – izjavio je tom prilikom novinarima direktor Gerontološkog centra u Subotici Petar Blažević.
– Drago nam je što u ovoj teškoj godini Pokrajinska vlada misli i na nas. Takođe, imamo i pomoć republike, koja nam je obezbedila sanitetsko vozilo i 12 miliona dinara za nabavku opreme. Situacija u socijalnoj zaštiti jeste teška, ali uz njihovu pomoć trudimo se da obezbedimo najbolje uslove za život naših korisnika – rekao je Blažević, a prenosi sajt Subotica info.
Dosadašnje ulaganje u oblast socijalne zaštite potvrđuje da je bila dobra odluka da se u novom sazivu Pokrajinske vlade bude formiran sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova.
E. Marjanov
Hitne intervencije Pokrajinske vlade
Da se radi o velikom i značajnom ulaganju za sanaciju ustanova socijalne zaštite, svedoči i podatak da je budžet za te namene u protekle dve godine bio manji od 50 miliona dinara. Hitnom intervencijom Pokrajinske vlade omogućeno je da se u domovima za decu i omladinu u Beloj Crkvi, Pančevu, Somboru, Sremskoj Kamenici i Subotici finansiraju građevinski radovi, remont kupatila, nabavka nameštaja za dečje sobe, uvođenje informacionog sistema. Sredstva su obezbeđena i za 12 gerontoloških centara i tri doma za penzionere, u kojima će osim građevinskih radova biti finansirana i nabavka medicinske opreme, opremanje kuhinja, rekonstrukcija sanitarne i hidrantne mreže. Ustanovama za duševno obolela lica i osoba ometena u razvoju sredstva su usmerena između ostalog za troškove građevniskih radova, nabavku medicinskih madraca, opreme za kuhinje, rekonstrukciju krova i toaleta.