Fabrici: Približavanjem EU Srbija privlačnija investitorima
BEOGRAD: Sprovođenje političkih i ekonomskih reformi u procesu evropskih integracija približavaju Srbiju Evorpskoj uniji, a osim toga čine je privlačnijom za strane investiore, izjavio je danas šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici i dodao da je Srbija u poslednjih 10 godina, zahvaljujući reformama, utrostručila izvoz u EU.
Fabrici je, na 19. Ekonomskom samitu u Beogradu u okiviru panela “Kuda ide Evropska unija?”, podsetio da je Evropska komisija u godišnjem izveštaju za Srbiju koji je predstavila u maju ove godine procenila da je Srbija ostvarila pozitivan napredak u oblasti ekonomskih reformi.
Navodi da su procene Evropske komisije i da je ostvarena makroekonomska stabilnost, da se povećava izvoz, kao i dolazak stranih direktnih investicija.
“Ekonomski rast u Srbiji je rezultat reformi. Taj rast nije došao sam od sebe, postoji uska veza između sprovođenja reformi i ekonomskog rasta. Što je bliža Srbija EU, to je privlačnija kao tržište, to je privlačnija kao stabilno tržište”, objasnio je Fabrici.
U prilog toga, Fabrici je izneo podatke da je 65 odsto srpske trgovine sa EU, da Srbija izvozi robu u EU u vrednnosti od 10,9 milijarde evra, a da je spoljno trgovinska razmena između Srbije i članica EU oko 24 milijarde evra.
“Takođe, Srbija je u poslednjih desetak godina utrostručila svoj izvoz u EU. Pored toga, ako pogledamo strane direktne investicije u prethodnih devet godina, Srbija je privukla 15 milijardi evra stranih direktnih investicija, od čega je 70 odsto došlo iz kompanija sa sedištem u EU”, naveo je Fabrici.
Još jednom je podvukao da je su porast izvoza Srbije i povećan broj direktnih stranih investicija rezultat reformi koje čine Srbiju atraktivnom za investitore.
Ističe da EU pomaže sprovođenje reformi u Srbiji novcem iz pretpristupnih fondova, kao i iz koncensionih zajmova od Evropske investicione banke.
Fabrici ukazuje da je Srbija uradila mnogo više na ekonomskim reformama nego u oblasti vladavine prava.
Govoreći o proširenju EU, Fabrici je istakao da je Brisel pismima Severnoj Makedoniji i Albaniji da će uskoro sa njima započeti pregovore o pristupanju Evropskoj uniji poslao jasnu poruku da je cilj EU da se proširuje.
“Proces proširenja niće promeniti svoju dinamiku, temelji će ostati isti, uvek će kvalitet reformi biti prioritetan u odnosu na brzinu reformi, kako bi bili sigurni da su one održive”, podvukao je Fabrici.
Na pitanje “Kuda se kreće Evorpska unija?”, Fabrici je kazao da se EU kreće “samo pravo”, da je trenutno ušla u novi politički ciklus i da se čeka da novi sastav Evropske komisije, Evorpskog parlamenta i Saveta Evrope počne sa radom.
Fabrici ističe da su glasači iz Evrope na izborima u maju, na kojima je, podseća, izašlo 200 miliona ljudi, pokazali da veruju u projekat EU.
Novi ciljevi EU, navodi Fabrici, jesu da ekonomija EU bude još jača, da se stvori Evropa koja štiti svoje građane, koja ima dobru poziciju u svetu, koja se bori protiv klimatskih promena i efikasno rešava pitanje migracija.
Ekonomski samit u Srbiji organizuje TGI Group International,a pod pokroviteljstvom Privredne komore Srbije, Udruženja poslovnih žena Srbije, Saveta stranih investitora i udruženje Confindustria, a čiji jemedijskii partner Tanjug.
Fabrici i Šib: Dijalog Beograda i Prištine nastaviti što pre
Razgovori Beograda i Prištine treba da budu nastavljeni što pre, jer je dijalog važan za stabilnost čitavog regiona Zapadnog Balkana, poručili su danas ambasador Nemačke u našoj zemlji Tomas Šib i šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici.
Šib i Fabrici, koji su učestvovali na panelu "Izazovi za regionalnu stabilnost" na 19. ekonomskom samitu u Beogradu, ocenili su da politička stabilnost regiona utiče na sve ekonomije na Zapadnom Balkanu.
Šib je rekao da je sa tačke gledišta Berlina, proširenje Evropske unije na Zapadni Balkan i dalje priorit, iako se, kako navodi, u javnosti u Srbiji često mogu čuti ocene da zapadnim zemljama prijem država ZB u EU nije u vrhu agende.
Nemački ambasador je govoreći o izazovima za regionalnu stabilnost na Zapadnom Balkanu naveo da bi dijalog Beograda i Prištine trebalo nastaviti i to kako je rekao, "što pre bez svake sumnje".
Govoreći o imidžu EU u Srbiji, a na komentar moderatora da se u delu javnosti često može čuti da "EU izmišlja nove uslove za našu zemlju", što utiče na percepciju domaće javnosti o Uniji, Šib je potvrdio da bi imidž Unije mogao da bude bolji, ali da na tome treba da rade i državne institucije.
"Naše napore treba da dopuni pozitivna poruka koje bi prenela Vlada Srbije kako bi se prenela pozitivnija slika o Evropskoj uniji", rekao je Šib.
Govoreći o regionalnoj stabilnosti, šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici izjavio je da dijalog između Beograda i Prištine predstavlja veoma važan činilac za stabilnost u regionu, dodajući da je glavno pitanje kako se može uspostaviti normalizacija odnosa.
"EU će iskoristiti sopstvena sredstva da pogura dijalog, ali taj proces mora biti održiv i donet dogovorom, a ne da bude nametnut od trećih lica", rekao je Fabrici.
Francuski ambašador u Srbiji Žan Luj Falkoni rekao je da je za njega čudno što se u regionu Zapadnog Balkana odvaja proces stabilnosti od procesa demokratizacije.
On je na istakao da je za njegovu zemlju stabilnost jedan "inkluzivan okvir" koji obuhvata i demokratiju, kao i ekonomski i društveni razvoj, te da nije moguće uspostaviti stabilnost bez demokratije.
Falkoni je podsetio na posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji i naglasio da je to bio trenutak kada je Francuska poslala poruku da želi da bude prisutna u regionu.
Francuski ambasador ističe da su proces sprovođenja reformi i približavanje EU, paralelni tokovi.
"Mora da se radi na institucionalnim reformama. Bitno je ono što je rekao Makron, da reforme moraju da se učine realnim, da mogu da osete građani, i da to nije nešto što će se dogoditi za 30 godina, nego nešto što se dešava upravo sada", naglašava Falkoni.
Austrijski ambasador u Srbiji Nikolaus Luteroti istakao je da postoji pozitivan razvoj na Zapadnom Balkanu, kao i stabilno okruzenje, ali da je važno baviti se vladavinom prava.
Pristupanje EU je još najbolji instrument za transformaciju Zapadnog Balkana i mogućnost da se region učini kvalitetnim, dodao je Luteroti.
"Potrebne se kredibilne reforme, ali istovremeno, i kredibilna poruka koju EU treba da pošalje regionu" rekao je Luteroti i dodao da je to stav i austrijske vlade.
On je zaključio da je sada važan momenat da se otvore pregovori za pristupanje sa Severnom Makedonijom i Albanijom.