Egereši: Platforma pokrajinskog parlamenta dobra osnova
Šandor Egereši, šef poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara, koji s Demokratskom strankom i Ligom socijademokrata Vojvodine čini vladajuću koaliciju u Vojvodini, kaže za „Dnevnik” da nije video koja rešenja je predložilo
Ministarstvo finansija kao osnovu za izradu zakona o finansiranju Pokrajine. On kaže da je dobro što je konačno krenulo pisanje tog izuzetno važnog pravnog akta, čije donošenje kasni sedam godina. Egereši smatra i da nije idealno rešenje to što Ministrastvo piše zakon jer bi bilo logično da to uradi Skupština Vojvodine, međutim, zbog odnosa političkih stranaka u parlamentu nije bilo političke volje za to pa o izradi predloga zakona nije postignut konsenzus. Šef poslaničke grupe SVM-a očekuje da će prilikom pisanja zakona Republička vlada konsultovati pokrajinsku.
Šta očekujete od zakona o finansiranju?
– Očekujem da će uzeti u obzir realnost – da je izuzetno važan za razvoj autonomije i njen ekonomski razvoj. Važno je da Pokrajina konačno dobije tih minimum sedam odsto novca iz buyeta Republike, kako Ustav garantuje. Tih sedam odsto Vojvodina je dobila samo jednom, u prvoj godini nakon donošenja Ustava, i posle nikad. Očekujem da će zakon to sada regulisati. Treba precizno da odredi koji su prihodi Vojvodine i koji porezi ostaju ovde, a ne da se svake godine dižu tenzije oko tih sedam odsto.
Da li je dobro što će zakon napisati Ministarstvo, a ne Pokrajinska vlada i Skupština, kako je ranije bilo govora?
– S obzirom na to da se zakoni prihvataju u Skupštini Srbije, dobro je što će ga pripremiti Ministarstvo. Rešenje nije idealno jer bi bilo logično da je Skupština Vojvodine predložila zakon Narodnoj skupštini. To se, međutim, nije dogodilo i sad je važno da se zakon konačno donese. S druge strane, reč je o pravnom aktu izuzetno važnom za Pokrajinu i smatram da bi trebalo konsultovati Pokrajinsku vladu. Jer, zakon treba suštinski da podrži realne interese Vojvodine i zato je, po mom mišljenju, bitno da Republička vlada konsultuje pokrajinsku.
Zašto Skupština Vojvodine nije predložila zakon o finansiranju?
– Nije bilo političke volje za to. Trebalo je konsenzusom da donesemo taj nacrt, ali nije bilo političke volje da se to uradi. Mogla je to uraditi vladajuća većina, ali šta ako taj nacrt republički parlament ne usvoji?
Od koga je zavisila ta politička volja?
– Od političkih stranaka, koje čine pokrajinski parlament. Kako od vladajuće koalicije, tako i od opozicije. Svi su imali neki razlog i nije se mogao postići konsenzus o tome. A bez toga zakon o finansiranju ne može da se usvoji.
Skupština Vojvodine je donela Platformu o osnovama finansiranja, zatim je Pokrajinska vlada pripremila Nacrt zakona o finansiranju. Oba dokumenta predviđaju formiranje poreske uprave Vojvodine, da li je to dobro rešenje?
– Nacrt nisam video, kao što nisam video ni predlog Ministarstva, tako da ih ne mogu uporediti. Ali, smatram da Platforma, koju je izglasala Skupština Vojvodine, jeste dobra polazna tačka za izradu zakona o finansiranju. Važno je da zakon uvaži interese Vojvodine. A to je da omogući nesmatano obavljanje nadležnosti i ekonomski razvoj Vojvodine.
E. Marjanov