Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Đurić: Kfor hitno da osigura bezbednost za Srbe

28.05.2018. 17:00 17:04
Piše:
Foto: Tanjug

BEOGRAD: Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić zatražio je od Kfora, nakon današnjeg napada na Srbe povratnike na KiM, da uspostavi bezbednosni ambijent za Srbe na KiM, a od međunarodnih institucija - da povrate vladavinu prava u južnoj pokrajini.

Đurić je naveo da je današnje nasilje u kojem je nekoliko Srba povređeno, od kojih jedan teže, kada su Albanci gađali kamenicama Srbe povratnike prilikom obilaska Crkve Svete Trojice u Petriču očigledno organizovano, sistematsko, te da ima za cilj da zastraši i protera preostale Srbe sa KiM.



"Veoma je važno reći da ovaj napad ima više elemenata, to je pre svega napad na Srbe povratnike, na jednu pravoslavnu svetinju na verski praznik, a koji ima za cilj da se onemogući povratak i da se zastraši srpski narod na KiM i natera da odatle ode", kazao je Đurić novinarima u Beogradu.Dodao je da to nije naivna situacija i istakao da su u napadu ljudi i povređeni, a da su samo hteli da preseku slavski kolač, sete se svojih predaka.



"Oni su napadnuti i ugrožen im je fizički integritet. Preko ovoga ne sme olako da se pređe. Čemu služe hiljade vojnike KFOR-a, čemu služe hiljade međunarodnih činovnika ako nisu u stanju da omoguće da nekoliko desetina seljana, slobodnih građana posete svoje razrušene svetinje i svoje kuće", kazao je Đurić.



Podsetio je da je tim Srbima onemogućeno deceniju i po da obnove svoje kuće i svetinje, kao i da obrađuju svoju zemlju.Đurić je dodao da se istovremeno danas desio i napad u naselju Suvi Dol kod Kosovske Mitrovice na ambulantu."U istom danu desio se napad na Crkvu i na ambulantu i ima i povređenih. Šta još treba da se desi da bi KFOR uradio nešto i da bi međunarodna misija reagovala", upitao je Đurić.



Đurić je ranije danas reagovao na blokadu puta kojim su Srbi povratnici prolazuili ka cerkvi Svete trojice, u Petriču, opština Klina, izjavio i da očekuje od privremenih institucija samouprave u Prištini i međunarodnih institucija na KiM da osiguraju poštovanje prava na slobodu kretanja i ispovedanje vere srpskim hodočasnicima. 



"Prognani Srbi iz Metohije se godinama sistematski sprečavaju da hrišćanske praznike obeleže u svojim selima, a oni koji faktički danas obavljaju vlast na terenu ne preduzimaju nikakve mere kako bi tu vrstu ekstremističkog ponašanja sankcionisali i suzbili", naveo je Đurić u izjavi dostavljenoj medijima.



Đurić je ocenio da današnji anticivilizacijski protest kod Kline pokazuje da ekstremistima nije dovoljno to što su Srbi poterani iz Metohije, već da se želi potpuno iskorenjivanje i zatiranje svakog sećanja na srpsko postojanje u tom delu naše južne pokrajine. 



"U kontekstu današnje blokade prilaza porušenoj pravoslavnoj crkvi u Petriču, postaje sasvim jasno da i nedopustivi građevinski radovi u blizini manastira Visoki Dečani nisu bili incident, već posledica sveopšte društvene klime u kojoj se organizovano negira i uništava sve što asocira na srpsko prisustvo na Kosovu i Metohiji", naveo je.



Đurić je istakao da takvoj vrsti isključivosti, netolerancije i mržnje nema mesta u savremenoj Evropi i insistiram da se u ime čovečnosti ali i evropskih vrednosti prekine nasilje nad pravoslavnim narodom na Kosovu i Metohiji.

Kuoči: KFOR će ostati na KiM koliko god bude potrebno



BEOGRAD:  KFOR će ostati na KiM koliko god bude potrebno i NATO za sada ne planira da smanji prisustvo međunarodnih mirovnih snaga na KiM, kaže komandat KFOR-a general Salvatore Kuoči. 



On, takođe, napominje da se KFOR ne meša u politička i pravna pitanja, te da zato nije reagovao povodom hapšenja Marka Đurića, kao i da nije uključen u istragu oko ubistva Olivera Ivanovića.



Kuoči ističe da NATO podržava nastavak dijaloga između Beograda i Prištine posredstvom EU i da je to ključno za mir i bezbednost u regionu. 



''''Računamo na sve u regionu da pokažu umerenost i da podrže svaki napor koji vodi normalizaciji bezbednosne situacije i ne dovodi do stvaranja tenzija'''', rekao je komandat KFOR-a u intervjuu za list ''''Jedinstvo''''.



Kuoči je objasnio da KFOR nije reagovao u slučaju hapšenja direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića i prebijanja novinara i građana Kosovske Mitrovice od strane Albanaca jer se, kako je istakao, KFOR ne meša u politička ili pravna pitanja. 



''''Hapšenje Đurića je izvela Kosovska policija kao prva instanca bezbednosnog odgovora, a KFOR nije bio pozvan da interveniše u svojstvu treće instance bezbednosnog odgovora'''', rekao je Kuoči.



On je naznačio da KFOR deluje u skladu sa svojim trenutnim mandatom koji, kaže, ne uključuje vladavinu prava zbog čega nikada nije bio uključen u istrage o ubistvu Olivera Ivanovića. 



Na pitanje kako bi KFOR reagovao ukoliko bi specijalne jedinice iz Prištine pokušale da zauzmu sever KiM i proteraju srpsko stanovništvo i ako bi Srbija odlučila da zaštiti svoju teritoriju i narod, Kuoči je odbacio mogućnost da postoji bilo kakva pretnja koja ugrožava teritoriju ili građane Kosova. 



''''Kfor održava bliske odnose i čestu razmenu informacija sa institucijama na Kosovu, u Srbiji, susednim zemljama i međunarodnim organizacijama. Pojavom bilo kakvog znaka upozorenja na bezbednosnu situaciju, spremni smo da primenimo neophodne mere kako bi se Kosovo održalo bezbednim'''', naglasio je komandat KFOR-a. 



Upitan da li se vojna misija KFOR-a može oceniti uspešnom ako se uzme u obzir da su se od juna 1999. na KiM desila brojna ubistva i kidnapovanja Srba, a ubice nisu pronađene, Kuoči je rekao da sprovođenje zakona nije deo mandata KFOR-a i da se mirovna misija odnosi na bezbedno i sigurno okruženje i stabilnost u regionu. 



Na podsećanje da je nedavno za prištinski list ''''Zeri'''' izjavio da je svaka agresija na Kosovo agresija na NATO, Kuoči je kazao da su njegove reči izvučene iz odgovora na pitanje o mogućim spoljnim pretnjama po Kosovo i naglasio da takvih pretnji nema.



''''Ukoliko se, pak pojavi neka pretnja, KFOR je tu. Ova izjava nije bila upućena nikome. KFOR je uvek spreman da očuva bezbednost i sigurnost i da spreči obnovljena neprijateljstva u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN'''', naveo je Kuoči.



Na pitanje ima li budućnost društvo u kojem se 20 godina nakon sukoba moraju da čuvaju manastiri i kulturni spomenici, Kuoči je odgovorio da je danas manastir Visoki Dečani jedini objekat koji obezbeđuju pripadnici KFOR-a.



''''Sve ostale objekte čuvaju ili Kosovska policija ili se uopšte ne obezbeđuju. Čuvari KFOR-a su uklonjeni iz manastira 2010. i od tada nisu zabeleženi nikakvi incidenti'''', kazao je Kuoči.



Govoreći o misiji KFOR-a na KiM, on je naveo da KFOR podržava razvoj i unapređenje sposobnosti Kosovskih bezbednosnih snaga i da pažljivo prati debatu o budućnosti KBS-a napominjući da se struktura, mandat i misija KSB-a dogovaraju kroz političke odluke lokalnih institucija.



Kako kaže, u slučaju eventualne transformacije KSB-a, o promeni prisustva KFORA-a biće doneta politička odluka na nivou Severno-atlantskog saveta NATO-a. 



''''Mandat KFOR-a nije vremenski uslovljen, već zavisi od uslova na terenu. NATO za sada ne planira da promeni ili smanji misiju Kfora na KiM'''', poručio je Kuoči.



On je saradnju KFOR-a sa Vojskom Srbije ocenio odličnom i naveo da se periodično sastaje sa načelnicima Generalštaba država koje se graniče sa zonom odgovornosti KFOR-a. 



''''Saradnja sa Vojskom Srbije je na veoma visokom nivou. KFOR i VS redovno sprovode jednovremene patrole duž administrativne linije razgraničenja kako bi doprineli održavanju mirne i pozitivne atmosfere'''', rekao je komandat KFOR-a.

Piše:
Pošaljite komentar
Albanci kamenovali Srbe, troje povređeno, jedan uhapšen 

Albanci kamenovali Srbe, troje povređeno, jedan uhapšen 

28.05.2018. 14:25 18:12