Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Donfrid i Eskobar započeli posetu Prištini, u utorak s Vučićem

25.04.2022. 11:46 20:04
Piše:
Foto: Tanjug/ Z. Žestić, arhiva

BEOGRAD/PRIŠTINA: Pomoćnica američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Karen Donfrid i specijalni izaslanik Stejt departmenta za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar započeli su posetu Prištini sastankom s predsednicom privremenih institucija Vjosom Osmani, a planiran je i sastanak s premijerom Aljbinom Kurtijem.

Pomoćnica američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Karin Donfrid rekla je u Prištini da tzv. Kosovo treba da intenzivira napore u dijalogu sa Beogradom, koji, kako je navela, "treba da bude usmeren na međusobno priznanje".



Ona je na zajedničkoj konferenciji za novinare s Osmani kazala da "Kosovo mora da zauzme mesto koje mu pripada u evropskim i evroatlantskim institucijama, uključujući sporazum o normalizaciji sa Srbijom, koji se fokusira na međusobno priznanje", prenosi prištinska Koha.



Rat u Ukrajini je pokazao koliko je važno i hitno raditi na tome da Kosovo i njegovi susedi nastave reforme neophodne za demokratsku konsolidaciju i njihovu integraciju u evropske i evroatlantske institucije. Kosovski mir i napredak, iako su zarađeni uz mnogo truda, ne treba uzimati zdravo za gotovo, upozorila je Donfrid.



Dodala da je važno dobro upravljanje i vladavina prava za sve građane.


Milivojević: Poseta će definisati pritiske na Srbiju



Dolazak Karen Donfrid u Beograd jasno će definisati tri pravca pritisaka na našu zemlju, a to su ruska invazija na Ukrajinu, kosovsko pitanje i pozicija Srbije u regionu, ocenjuje nekadašnji diplomata Zoran Milivojević.



Ova poseta dolazi posle imenovanja trojice novih ambasadora i to u tri strateška punkta - Priština, Sarajevo i Beograd sa iskusnim diplomatama. Njena poseta treba da bude početak te američke nove diplomatske ofanzive na ovim prostorima, u skladu sa američkom strategijom, a strategija je da se ovaj region uključi u zapadnom smeru interesa i da evroatlantske integracije dobiju novi zamah na ovim prostorima, rekao je Milivojević za Tanjug.



On kaže da će osnovno biti da se kroz tu politiku spreči dalji uticaj Rusije i Kine na ovim prostorima i ističe da se poseta predstavnika američke adiministracije podudara sa pitanjem rusko-ukrajinskog sukoba, pa je tako, kaže, realno očekivati pritisak na Beograd.



Američka diplomatija i njena spoljna politika je u zamahu, zamah joj daje rusko-ukrajinski sukob. I Evropa dobija na još većem značaju nego što je imala ranije u ovome, homogenizacija na zapadu posebno u ovom evropskom delu je jedan od strateških ciljeva Amerike, kaže Milivojević.



On je podsetio da američka politika podrazumeva Kosovo kao nezavisno, priznato i kao članicu NATO u budućnosti, što, kaže, u dobroj meri važi i za BiH.



Napominje da bi za stolom u Beogradu u utorak trebalo da se, pored tema koje je najavio Stejt department, nađu i pitanja nastavka evropskog puta Srbije, za šta ćemo, kaže, sigurno dobiti podršku SAD.



Kaže da će na dnevnom redu biti i druga pitanja, poput bilaterale i interesa Amerike da ta bilaterala dobije na zamahu, ali i da se srpsko-američki odnosi dalje produbljuju u pozitivnom tonu.



Milivojević dodaje da će se sa pomoćnicom državnog sekretara SAD u Beogradu razgovarati o srpskim državnim i nacionalnim interesima, pre svega o pitanju KiM.



Nezaobilazan stav Amerike biće ponovljen u Beogradu, a to je da se američka strana zalaže za nastavak dijaloga radi krajnjeg cilja - međusobnog priznanja. To će biti zaključak vezan za tu temu, rekao je Milivojević i dodao da će na stolu biti i tema regiona i interes Srbije da "deluje konstruktivno u skladu sa američkim interesima".



Milivojević kaže da nije sporna vojna neutralnost i nezavisnost, ali na liniji američkih interesa.



U tom smislu biće nezaobilazna tema i naš stav prema ruskom upadu u Ukrajinu. Očekivanja su da se Srbija pridruži sankcijama i da na taj način jasno stavi do znanja na kojoj je strani, odnosno da uvažava zapadne interese i zapadno viđenje tog sukoba, ukazuje Milivojević.



Nekadašnji diplomata objašnjava da je Srbija po pravilu i do sada u praksi američke politike bila u nadležnosti pomoćnika državnog sekretara, te ističe da dolazak Karen Donfrid pokazuje da Amerika ima ambiciju da podigne dinamiku na ovim prostorima i projektuje svoju spoljno- političku strategiju.



Prema tome treba očekivati nastup koji će biti sa jedne strane konstruktivan, a sa druge strane se odnosi na očekivanja koja se u dobroj meri graniče sa ozbiljnim političkim pritiscima da Srbija dokaže svoju privrženost evropskom putu, ali i evroatlantskom konceptu, kaže Milivojević.



On smatra da će poseta Donfrid jasno definisati tri pravca pritisaka na našu zemlju.



Prvi pravac da se izjasnimo oko rusko-ukrajinskog sukoba na način koji ne dovodi u pitanje našu poziciju u odnosu na zapadni stav i njihovu spoljno-političku orijentaciju, drugo biće u pravcu rešavanja kosovskog pitanja, na liniji da se očekuje nastavak dijaloga koji bi trebao da dovede do međusobnog priznanja i treće je pozicija Srbije u regionu, da svojom politikom i postupanjem Srbija ne dovodi u pitanje strateške interese Amerike u regionu, navodi Milivojević.



Kaže da se poseta predstavnika američke adiministracije podudara sa pitanjem rusko-ukrajinskog sukoba, pa tako, ističe, odnos prema tome postaje vrlo važan kriterijum za američku politiku u odnosima sa trećim državama.



To će doći do izražaja i tokom posete regionu, a to naročito treba podvući kada je reč o poseti Beogradu, imajući u vidu stav Beograda i u tom smislu treba očekivati određeni pritisak, jer je ovo sada za američku administraciju, kada je reč o ovim prostorima, noseći argument u spoljnoj politici koji definiše odnose prema drugim zemljama, zaključio je Milivojević.


Donfrid i Eskobar će sutra boraviti u Beogradu, gde će se, kako je najavila pres služba predsednika, od 15 časova  u zgradi Generalnog sekretarijata predsednika Republike, s njima sastati predsednik Srbije Aleksandar Vučić.



Oni će potom, do 29. aprila, razgovarati i sa zvaničnicima BiH, Severne Makedonije, Albanije i Crne Gore.

Piše:
Pošaljite komentar