Dodik: Presuda generalu Mladiću nema veze sa pravom i pravdom
BANJALUKA: Presuda generalu Ratku Mladiću nema veze sa pravom i pravdom, poručio je danas Milorad Dodik, srpski član i predsedavajući Predsedništva BiH, neposredno po izricanju presude generalu Ratku Mladiću.
U prilog tome, Dodik je na konferenciji za novinare u Banjaluci, podsetio da je u BiH stradalo ukupno 96.000 ljudi, od toga Srba preko 30.000, što je 30 odsto.
"A pogledajte presude Haškog tribunala. Ante Gotovina, Naser Orić, Atif Dudaković, i još mnogi ovu presudu gledaju iz svojih kuća, kao slobodni ljudi, a znamo kakve su zlocine pocinili nad srpskim narodom", naveo je Dodik.
Istakao je da je Haški tribunal ponovio selektivnu pravdu i doprineo produbljivanju nepoverenja među narodima u BiH.
"Mislim da je samo general Mladić poslat u direktnu legendu, a srpski narod će znati da bez njegovog duha bi bila mnogo veća stradanja našeg naroda", rekao je Dodik.
Dodik je istakao da ni na koji način ne želi bilo koga da povredi, ali ovom presudom Mladiću, kazao je, nije ostvaren pravi cilj tribunala koji je trebalo da poveća poverenje i dovede do pomireja među narodima.
Istakao je da je ovom presudom urušeno poverenje u međunarodnu pravdu, a očekivanja su bila da će ona biti objektivna.
"Sud nije uspeo da dokaže direktnu odgovornost Mladića već je instruisan mehanizmom da on kao komandant odgovara za znane i neznane, a ne za konkretna krivična dela", rekao je Dodik.
Ocenio je da se ovim pokušavaju očuvati značajne karijere izgrađene na satanizaciji Srba.
Činjeno je sve na satanazaciji Srba i zato, poručio je Dodik, "mi moramo da naučimo da menjamo te lažne stereotipe sve dok oni koji su napravili karijere ne budu mimo političke moći".
Istakao je i da se ovom presudom pokušava napraviti mit o genocidu u Srebrenici, koji se nije desio, a dokaz tome je, kazao je, da čine sve da zabrane negiranje genocida raznim rezolucijama, a takvu rezoluciju nisu, na primer, donele ni SAD ni druge zemlje.
Prema Dodikovim rečima, lažni mit o Srebrenici gradi se da bi se Bošnjacima omogućilo da formiraju mit o svom nacionalnom identitetu.
Ponovio je da su Srbi najveći stradalnici - od Slovenije i Hrvatske, Federacije BiH, koji se i danas bore za svoja prava u Crnoj Gori.
Stradalnici su, kazao je, na Kosovu i Metohiji a ništa bolje, dodao je, ni u Severnoj Makedoniji.
Kao jedino dobro, Dodik je rekao da ovom presudom nestaje haški tribunal i da će svi do sada urađeni predmeti biti preneti na niži nivo, ali da Republika Srpska nema poverenje u BiH pravosuđe.
Dodik je izjavio saučešće još jednom porodicama svih stradalih u proteklom ratu, ma kom narodu i ma kojoj veri pripadali, ali je istakao da je haški tribunal te tragične događaje ispisao kao neku drugu istoriju u kojoj su Srbi negativci, a Republika Srpska mesto stalnog osporavanja što smo, kako je kazao, ostvarili kao nacionalni napredak.
Otuda, dodao je, i stalno osporavanje Republike Srpske, kojoj se pokušava pripisivanje i povezivanje nečeg što bi je povezalo sa ovim presudama.
"Ja to odbacujem. RS je formirana zato što je narod bio ugrožen i taj narod nije imao pravo da olako shvati izlvačenje iz zajedničke zemlje Jugoslavije i formiranje neke koju bi formirali muslimani ovde u BiH", rekao je Dodik.
Poručio je da će Republika Srpska i nadalje da se bori da, kako je rekao, naša sloboda bude trajna i neupitna i da takva bude i Republika Srpska.
Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj izjavio je da je očekivao potvrdu presude Ratku Mladiću pred Mehanizmom u Hagu i dodao da je presuda za genocid u Srebrenici na "labavim nogama".
Šešelj, kojeg je Haški tribunal ranije osudio na 10 godina zatvora zbog zločina protiv čovečnosti, na TV Pink je istakao da je važno to što je Sud odbio i žalbu Tužilaštva za genocid u pet opština u BiH.
Kako kaže, u početku su tvrdili da se genocid desio u 15 opština, ali da je vremenom to kroz suđenja drugima "otpalo", a da su danas i definitivno to odbacili uz argument da u tim opštinama ne živi znatan broj Muslimana iz cele BiH da bi se moglo podvesti pod genocid.
Pojasnio je da je za genocid potrebno da se utvrdi da je zločin izvršen nad celom jednom verskom, rasnom, etničkom grupom ili znatan deo grupe.
Kako kaže, po istom osnovu trebalo je da otpadne i tužba za genocid u Srebrenici.
"Na labavim nogama je presuda za genocid", kazao je Šešelj.
Lider radikala je naveo i da očekuje da će se predsednik Srbije Aleksandar Vučić "odlučno, dobro pripremljeno i energično suprotstaviti" prijavi Serža Bramerca i Karmela Agijusa protiv Srbije zbog toga što članovi SRS-a Petar Jojić i Vjerica Radeta nisu izručeni Haškom tribunalu.
Takođe, Šešelj očekuje da će predsednik Vučić u svojim stavovima na sednici Saveta bezbednosti UN-a koja će početi po našem vremenu večeras u 21.00 čas, imati podršku Rusije i Kine.
"Srbija se obavezala da izručuje samo optužene za ratne zločine, zločine protiv humanosti i genocid, a i naš sud je doneo presudu da nema osnova za njihovo izručenje i ta presuda je nepromenjiva", podsetio je Šešelj.
Kaže i da njih dvoje ne bi trebalo sami da idu u Hag jer treba da poštuju svoju državu i njene institucije, ali i njega kao predsednika stranke.
Borićemo se sada za reviziju pravosnažne presude Haškog tribunala, najavio je večeras sin Ratka Mladića, Darko Mladić za Tanjug.
Kako je pojasnio sada treba analizirati presudu i videti gde postoji prostor za reviziju, šta se može da se iskoristi.
Revizija,oprezan je u očekivanjima sin generala Mladića, može teoretski da dovede do oslobađajuće presude.
„Imali smo to u praksi prema srpskim oficirima, kao što je bio Šljivančanin, što je bilo iznenađujuće tada“, rekao je Mladić dodajući da je to postupak koji traje.
Darko Mladić posebno ističe da je zbog mogućnosti revizije to što presuda nije bila jednoglasna i što je sudija iz Zambije Prisca Matimba Niambe svojim protivljenjem u gotovo svim tačkama svima gurnula prst u oko.
„Biće zanimljivo pročitati njeno obrazloženje. U ovome svemu mislim da to daje nadu da postoje ljudi od ljudskog i profesionalnog integriteta bez obzira na sve nepravde koje smo doživeli“, kazao je Mladić.
Rekao je da je važno da je to što je Matimba Niambe imala dovoljno integriteta i ljudske hrabrosti da bude u svim najvažnijim tačkama optužnice protiv odluke prvostepenog veća.
Jedino je, dodaje, potvrdila tačku vezano za uzimanja članova UN za taoce.
Ukazao je da Tribunal radi na ovaj način već skoro tri decenije.
„Očigledno je bilo važnije potvrditi presudu od istine i utvrđivanja pravnih činjenica. Želeo da čestitam toj ženi na hrabrosti. Ko poznaje kako funkcioniše UN u Hagu zna da se radi o privilegijama koje pripadnici ničim ne bi u svojim matičnim zemljama uživali. To je zatvoreni krug koji se hrani ovakvim pričama da smo zločinci. Njima je to potrebno“, objasnio je Mladić.
Rekao je da je sa majkom propratio izricanje presude u posebnoj prostoriji.
Što se oca tiče misli da je dobro i mirno podneo izricanje presude.
„Upravo idem kod njega da popričam o svemu tome. Nismo se videlo godinu i po. On se nije mnogo ni uzbudio, bio je spreman na to“, kazao je Mladić. Dodao je da je dobro što niko iz publike nije bio tu da provocira kao što je ranije bio slučaj.
Na pitanje predstoji li borba i oko odluke gde će njegov otac služiti kaznu, rekao je da je to pitanje u rukama administracije Tribunala.
„Ne znam da li možemo da utičemo na to“, istakao je on.
Preneo je da je ispred Tribunala okupilo više regionalnih tv ekipa, nekoliko dopisnika iz Brisela, ali da je ova presuda protekla bez prisustva velikih svetskih medija.
Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović ocenila je danas da je Haški tribunal drugostepenom presudom Ratku Mladiću još jednom potvrdio ulogu antisrpskog suda koji odgovornost za ratne zločine ne utvrđuje prema dokazima, već prema nacionalnoj pripadnosti optuženika.
"Da je suprotno, današnju presudu ne bi sa slobode pratili neki od najozloglasnijih haških optuženika, poput Nasera Orića, Ramuša Haradinaja, Ante Gotovine, kao i brojni drugi iz čijih zona odgovornosti su Srbi zauvek nestali", istakla je Cvijanović povodom izricanja drugostepene presude Mladiću, preneo je RTRS.
Ona smatra da će Haški tribunal ostati upamćen kao sinonim za nepravdu i politički sud, kao i da njegov zadatak nije da doprinese pomirenju, već da svojim "hiljadugodišnjim presudama Srbima, opere savest onima koji su srpskom narodu devedesetih godina u više navrata isporučivali krstareće rakete i osiromašeni uranijum".
Cvijanović ocenjuje i da je Mladić u najtežim vremenima stao na čelo vojske koja je odbranila Republiku Srpsku, kao i "pravo srpskog naroda na život i slobodu".
Ona smatra da tu "istorijsku činjenicu, kao ni percepciju našeg naroda o generalu Mladiću, ne može da promeni nijedna presuda na svetu, a pogotovo ne haška inkvizicija koja je odavno izgubila i poslednje zrno kredibiliteta".
Beogradski advokat Branislav Tapušković kaže da je bila očekivana drugostepena presuda, kojom je generalu Ratku Mladiću potvrđena kazna doživotnog zatvora, ali smatra da je u žalbenom veću vođenja ozbiljna rasprava da li da Mladića osudi i za genocid u celoj Bosni i Hercegovini.
"U veću je vođena ozbiljna rasprava da se Mladić oglasi krivim za genocid u celoj BIH i za šest opština, za koje je oslobođen, pa se žalilo tužilaštvo. Na to ukazuje odluka veća doneta glasovima sudija 3:2, kojom se žalba tužilaštva odbija", kazao je Tapušković.
Da je bilo drugačije, to je, kako su se nadali u Fereraciji BiH, mogao da bude osnov za akciju da se osporava opstanak Republike Srpske, smatra Tapušković.
Žalbeno veće Mehanizma za krivične sudove u Hagu danas je potvrdilo kaznu doživotnog zatvora nekadašnjem glavnom komandantu Vojske Republike Srpske, generalu Ratku Mladiću.
Ovom pravosnažnom presudom žalbeno veće je, uz suprotno mišljenje predsednice tog petočlanog veća sudije Prisca Matimba Niambe, odbilo Mladićevu žalbu po svim osnovima.
Odbijena je i žalba tužilaštva u odnosu na jedinu tačku optužnice po kojoj je Mladić bio oslobođen za genocid nad muslimanima u šest opština.
Sudija Niambe je imala suprotno mišljenje u odnosu na druga četiri člana žalbenog veća, u vezi sa svim osnovima žalbe kojima je Mladićeva odbrana osporavala prvostepenu presudu.
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je danas da je presuda Ratku Mladiću važna, ali je, kaže, još važnije da se pokaže da Haški tribunal nije ni sud za Hrvate, ni za Srbe, ni za Bošnjake, nego za zločince.
"Posao Tribunala je da ideje koje su dovele do genocida budu osuđene, jer pojedinci su pojedinci i koliko to institucionalno bilo značajno, sveukupan odnos medu ljudima u regionu, pa i šire, izuzetno je važno da se pojedine ideje definitivno definišu kao zločinacke", rekao je Čanak na sarajevskoj Federalnoj televiziji i dodao da je "osuda Ratka Mladića beskonacno važna za demokratske procese i samoj Srbiji"
Na pitanje kada će Srbija biti spremna da prihvati odgovornost za "genocid u Srebrenici", Čanak je rekao da „treba biti svestan da pravo i pravda nisu jedno isto i da sudovi mogu da sude i donose odluke prema onim stvarima koje su definisane pravnim regulama“.
"Samim tim, ono što je nesporna politička odgovornost političkog vrha u Srbiji tog vremena je nešto što se, nažalost, vrlo ocigledno može pravno sankcionisati, ali to je politicki proces koji se mora rastvoriti i pokazati šta je bila prava ideja politike tog vremena u Srbiji", rekao je Čanak.
Kako je dodao, prava ideja je bila preuzimanje Jugoslavije i stvaranje nekog oblika "političke Srbislavije".
"To nema nikakve veze sa srpskom nacijom ili srpskim narodom. To ima veze sa profesionalnim srpstvom i politickim srpstvom, koje su, u stvari, zanimanja i to prljava, a ne sa državom", rekao je Čanak.