Dodik: Nisam hteo da trgujem interesima RS
BANJALUKA: Predsednik republike Srpske Milorad Dodik ocenio je danas da je odluka odlazeće američke administracije o uvođenju sankcija prema njemu deplasirana i da je
posledica njegove nespremnosti da trguje interesima RS.On je na konferenciji za novinare rekao da je tu odluku uvela Kancelarija za kontrolu imeovine i stranaca ali da on nema nikakvu imovinu u Americi, već da je ima u Srbiji, alio da Srbiju ne doživljava kao inostranstvo.
Objašnjava da je odluka odlazeće američke administracije došla kao prisitsak jer nije bio spreman da trguje interesima RS, da su to od njega očekivali razni ambasadori, a pogotovo američka ambasadorka u Sarajevu Morin Kormak.
On ambasadorku Kormak smatra najodgovrnijom za ovu odluku i zahteva od Senata da bude povučena te podsetio da je ona u RS već proglašena za personu non grata."Nisam spreman da poderidm interes RS bilo kom svom ličnomk komoditetu", rekao je Dodik i građanima RS poručio da ova odluka za njih ništa ne znači i da ništa neće promeniti u njihovim životima.
Izetbegović: Sankcije Dodiku šamar za celu BiH
Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je danas da su sankcije američke administracije Miloradu Dodiku šamar za celu BiH, čemu je , kako kaže, sam doprineo svojim izjavama i ponašanjem proteklih meseci.
Ono što je Dodik uradio bilo je pogrešno", rekao je Izetbegović i dodao da poruka SAD nije pogrešna, već naprotiv da je dobra čak i za Dodika, ne bi li stao i zaustavio neke procese.
Ovo je, kazao je, poruka svima koji misle da tako mogu da rade i prelaze crvene linije, da provociraju.
"Pogledajte kako se ponašao prema visokom predstavniku, međunarodne zajednice, prema miru i stabilnost, rekao je Izetbegović novnarima u Sarajevu.
Upitan da kaže da li se može desiti da nova američka administracija promeni mišljenje, Izetbegović je rekao da je to odluka američke vlade te da je ona dugo i temeljito pripremana.
Što se tiče drugih stvari, ne mogu znati šta će se desiti, rekao je Izetbegović.
Na pitanje misli li da će još neko od bh. političara biti podvrgnut sankcijama američke administracije, Izetbegović je rekao da čiste sumnja, te da niko osim Dodika nije prešao crvenu liniju.
Na konstataciju da Hrvati u BiH sve više pričaju o trećem entitetu u BiH, Izetbegović je rekao da to nije ništa strašno te da svako postavlja viskoke zahteve kako bi dobio ono što mu treba.
Upitan da li misli da će i druge zemlje članice EU uvesti sankcije Dodiku, Izetbegović je rekao da ne zna, i da će članice EU zajednički doneti odluku o tome.
Rusija osudila uvođenje sankcija SAD Dodiku
Rusija osuđuje uvođenje sankcija Ministarstva finansija SAD protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, saopštilo je Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
„Snažno osuđujemo ovaj tendenciozni korak. Razmatramo ga kao još jedan dokaz grozničavih pokušaja odlazeće administracije Baraka Obame da veštački komplikuje dalje međunarodne napore u postkonfliktnom rešenju na Balkanu i drugim regionima“, navodi se u saopštenju ojavljenom na sajtu ruskog ministarstva.
Američki Stejt department saopštio je juče da je predsednik RS Dodik stavljen na "crnu listu" SAD.
Reagovanja: Sankcije Dodiku su zamjena teza
Sankcije koje je predsedniku RS uvela odlazeća američka administracija izazvavle su niz reagovanja predstavnika vlasti i opozicije u RS, koji smatraju da je reč o zameni teza, jer je upravo Milorad Dodik taj koji se, kako kažu, zalagao za odbranu temeljnih principa Dejtonskog sporazuma za razliku od bh. političara i predstavnika međunarodne zajednice koji su nastojali da ga degradiraju.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je juče u Davosu rekao da nije realno očekivati da se Srbija pridruži sankcijama protiv predsednika Dodika.
" Vlada je ta koja kao kolegijalni organ odlučuje. Lično, ne znam kako da vam odgovorim. Da mi kažemo da Srbija zamrzava imovinu predsedniku Republike Srpske i da mu ne damo da doputuje u Beograd, nije realno i to se neće dogoditi", rekao je Vučić.
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović poručio je da su sankcije neprihvatljive i da, kako se pokazalo u praksi, nikada ne vode rešenju i napretku. Dodao je da je zabrinjavajuće da su sankcije kao rigidna, nedemokratska mera, izrečene zbog poštovanja najviših demokratskih instituta, kakav je, recimo, referendum.
"Nije ovo prvi put da se nekom zvaničniku Republike Srpske izriču sankcije. I u prošlosti smo imali sankcije, pa čak i smenu jednog predsednika Republike i predsednika Narodne skupštine. Kroz kontinuitet sankcija pokazalo se da to nikada nije vodilo napretku, ni socijalnom, ni ekonomskom, kao ni jačanju demokratskih kapaciteta. Sve nesuglasice i sve probleme moguće je rešiti jedino dijalogom - naglasio je predsednik Narodne skupštine.
Savetnik predsednika Srpske Aleksandar Vranješ rekao je da su razlozi za stavljanje imena predsednika Srpske na "crnu listu" neuverljivi. Dodao je da je predsednik Dodik svu politiku posvetio sprovođenju Dejtonskog sporazuma, da bi ga sad upravo oni koji prekrajaju Dejton sankcionisali.
Uvođenje sankcija predsedniku Republike Srpske od strane vodećeg dela evroatlantske međunarodne zajednice je njen najpogubniji čin bahatosti, arogancije i nasilništva, navodi se u pismu profesora Fakulteta političkih nauka u Banjalci, Emila Vlajkija.
" Treba biti istinski glup pa da se za referendum proziva isključivo Milorad Dodik. Ovim sankcijama, uspeli su ostvariti temeljni srpski stav: Jedinstvo srpskog naroda i to sa obe strane Drine. Ovim su sankcijama otvorili oči svim Srbima koji su konačno shvatili da im je život u ovoj nemogućoj državi nemoguć. Ovim su sankcijama zapečatili sudbinu BiH. Od sada je referendum Srpske za konfederacijom, pa i osamostaljenjem, metaforički rečeno, pitanje dana", naveo je Vlajki.
Za predsednika Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Nedeljka Mitrovića, uvođenje sankcija predsedniku Dodiku još jedan je dokaz pristrasnosti američke administracije.
I većina političkih analitičara smatra da je ovakav potez američke administracije nepotreban i da će dodatno usporiti evropski put BiH.
Opoziciona Srpska demokratska stranka ne podržava uvođenje bilo kakvih sankcija prema bilo kome, iz bilo kojeg dela BiH, jer smatra da se na taj način ne mogu rešavati ili usmeravati određena pitanja, izjavio je potpredsednik SDS-a Mirko Šarović.
"Bez obzira što je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik jedan od naših političkih protivnika, što se sa njim ne slažemo oko mnogo toga u vezi sa vođenjem politike u Srpskoj jer smatramo da je vodi u opasnom smeru, SDS i ja ne podržavamo uvođenje bilo kakvih sankcija i to je naš principijelan stav", rekao je Šarović novinarima u Istočnom Sarajevu, preneli su banjalučki mediji.
Šarović je naveo da stranka kojoj pripada ima dugo i negativno iskustvo u vezi sa uvođenjem sankcija. On je istakao da je SDS pod sankcijama SAD, EU, OHR-a i nekih pojedinačnih zemalja bila 12 godina.
"SDS je na neki način još pod sankcijama SAD, a neki od nas i pojedinačno. Ja sam lično pod sankcijama više od osam godina i otuda je naš principijelan stav da ne podržavamo uvođenje bilo kakvih sankcija prema bilo kome iz bilo kojeg dela BiH", naglasio je Šarović.
Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić izjavila je u Sarajevu da sankcije SAD protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika predstavljaju nedostojan potez koji su inicirale strane diplomate u BiH.
"To više govori o njima nego o onome kome su upućene", rekla je Majkićeva novinarima.Ona je izrazila uverenje da ove sankcije neće dugo ostati na snazi i kaže da je sigurna da će predsednik Dodik nastaviti na najbolji način da brani i prezentuje stavove Republike Srpske i srpskog naroda u BiH.
Majkićeva je konstatovala da u BiH još nije naučena lekcija da ako je samo jednome dobro, to nije dugotrajno, da treba da bude dobro svima."Svima koji likuju može se desiti da to bude kratkog daha. Podsetiću vas kad se to dogodi", rekla je Majkićeva.S druge strane poslanici stranaka iz Federacije BiH pozivaju Dodika da podnese ostavku.
Tako smatraju Saša Magazinović iz SDP-a i Damir Bećirović iz DF-a, koji tvrdi da će sanckije Dodiku imati posledice i po BiH."Biće interesantno da vidimo i koje će zemlje EU i članice NATO pratiti ove sankcije i kakva će situacija biti u regionu", dodao je Bećirović.
Poslanik SDA Sadik Ahmetović uveren je da će posledice sankcija Dodiku trpeti i građani Republike Srpske."Ovaj potez SAD logičan je slied za sve one koji ruše Ustav BiH i rade na destrukciji i destabilizaciji BiH", rekao je Ahmetović, koji, takođe, smatra da je najbolje rešenje da Dodik podnese ostavku na mesto predsednika, prenose mediji u Banjaluci pozivajući se na Srnu.
Dodik: Kormak je nepoželjna i treba krivično da odgovara
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da je ambasadorka SAD u Sarajevu Morin Kormak već nepoželjna u RS, te zatražio od Ministarstva spoljnih poslova BiH da je proglasi "personom non grata".
Zatažio je njeno hitno povlačenje iz BiH i smatra da Kormakova treba krivično da odgovara.
Dodik je Kormakovu optužio da je izrazito probošnjački i antisrpski nastrojena, te poželeo da ode iz BiH i da se više nikada ne vrati.
Kormakova je, ističe, lažno informisala Vašington o stanju u BiH.
"Dugo je poznato da SAD nemaju neku izrazitu politiku prema ovom delu sveta, ali je poznato i da su te politike vodili ambasadori. Kormak snosi punu ogovornost za ovaj ciničan postupak koji je povukla dva dana pre odlaska njenih šefova", konstatovao je Dodik.
Kormak je, dodao je, dokazani neprijatelj Srba i RS."Ona je nepoželjna osoba u RS, tražim da bude proglašena personom non grata u BiH, da bude hitno povučena i da bude krivično gonjenja zbog mešanja u stvari drugih zemalja", rekao je Dodik.
Dodao je da je ambasadorka SAD u Sarajevu kršila međunarodno pravo i Dejtonski sporazum, kao međunarodni akt.
Ona je, kazao je, masovno kršila ustav BiH mešajući se u odlučivanje i rad organa u BiH.
Osim što je lažno informisala Stejt department o stanju u BiH, Kormak je visokog predstavnika Valentina Incka pretvorila u svog poltrona, kazao je Dodik.
(Tanjug)