Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„Dnevnik“ u Srbobranu: Pola budžeta opštine ide u razvoj

14.09.2018. 13:34 13:40
Piše:
Foto: Dnevnik (Branislav Lučić)

SRBOBRAN: Predsednik opštine Srbobran Radivoj Paroški kaže u razgovoru za „Dnevnik“ da su sada u fazi drugog rebalansa budžeta, koji iznosi oko milijardu dinara.

Najveći deo budžeta je investicioni, gotovo polovina, a kapitalni projekti ove godine su elektrifikacija atara da bi se poljoprivrednici, kojima je taj kraj bogat, u većoj meri okrenuli voćarstvu i povrtarstvu, kao i rekonstrukcija atarskog puta Segedinac dugog 16 kilometara.

Rebalans radimo jer su se javile potrebe, kao i investicije koje nismo mogli predvideti pri izradi budžeta, kao i u prvom rebalansu, kaže Paroški.

Kako dodaje, od Pokrajine, odnosno Pokrajinskog sekreterijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo su pre dve nedelje dobili deset miliona dinara za vodosnabdevanje u Nadalju, u čemu Opština učestvuje s 30 odsto iz budžeta i plaća PDV.

On dodaje da je projekat vezan za rekonstrukciju, tačnije zamenu, dotrajalih vodovodnih azbestnih cevi u toj mesnoj zajednici..

Cela opština, koja obuhvata Srbobran, Turiju i Nadalj, ima oko 16.000 stanovnika, a najveći problemi su, kao i u većini opština Vojvodine, vodovod i kanalizacija.

Za atarski put Segedinac Opština je, zajedno s Pokrajinskim sekreterijatom za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, opredelila 70 miliona dinara.

Taj put je „žila kucavica“ srbobranskog atara i na njega se naslanja oko 10.000 hektara. Put povezuje tri opštine: Srbobran, Bačku Topolu i Bečej, i, iako je atarski, to je redovan put, širine sedam metara, nekada je bio opštinski, sada je prekategorisan u atarski. Posle dužeg vremena se ulaže u taj put koji je izgrađen sedamdesetih godina prošlog veka i danas je u vrlo lošem stanju, ističe Paroški.

Mi, dodaje, finansiramo deo puta od 16 kilometara koji se nalazi na teritoriji naše opštine, dok se Bečej i Bačka Topola staraju o svom delu.

Stanovništvo se u većem delu bavi poljoprivredom, ističe predsednik opštine Srbobran, jer ta lokalna samouprava raspolaže s 23.000 hektara poljoprivrednog zemljišta odličnog kvaliteta, od čega je 1.200 hektara zemlje državno, smanjeno zbog restitucije – nekada je iznosilo oko 5.000-6.000.

Pođednako se ulaže u sve mesne zajednice, a dosta je uloženo i u Turiju i u Nadalj, gde je izgrađena fabrika vode.

Paroški kaže da se rade i projekti za izgradnju fabrika vode i u Srbobranu i Turiji, rekonstruišu se ulice u Srbobranu, a u planu je preuređenje i zgrada Doma kulture, za čega očekuju pomoć Uprave za kapitalna ulaganja. Dom je stajao zatvoren jer nije bilo novca, međutim, sada će biti uloženo oko 70 miliona dinara.


Struja dolazi do njiva

Da bi mogla uložiti u veće projekte, lokalna samouprava je odlučila da uštedi električnu energiju na javnoj rasveti, kaže Paroški.

Do kraja godine planiramo da završimo značajan projekat vezan za elektrifikaciju atara Srbobrana i Turije, koji u prvoj fazi obuhvata 150 hektara, a omogućiće razvoj povrtarstva i voćarstva, ali i seoskog turizma, pošto taj deo atara izlazi na reku Krivaju. Vrednost radova je 20 miliona dinara i finansira se iz budžeta, napominje Paroški.


Osim toga, lokalna samouprava obezbedila je besplatan gradski i međugradski prevoz na teritoriji opštine, iz jedne mesne zajednice u drugu, kao i besplatan prevoz đaka u škole i linije koje prevoze građane do Doma zdravlja, centra Srbobrana, Opštine, pijace, što spada u gradski prevoz. Mesečne karte za Rome i decu s posebnim potrebama finansiraju se u celosti, kao i užine svih đaka.

Ove godine smo povećali stipendije studentima, odnosno stipendirali i one koji imaju prosečnu ocenu 7,00, i da im olakšamo studiranje, ali i podstaknemo druge na bolji rad, kaže Paroški.

Prema njegovim rečima, iznos stipendije je 5.000 dinara, i finansiraju dva đaka u Petnici, ali i odlazak vukovaca u opštinski hotel u Sutomoru.

Putovanjem su prvi put ove godine nagrađeni đaci generacije svih škola u opštini, a ove godine je u Sutomoru besplatno letovalo i 50 penzionera.


Uslovi za sport

Radi se i rekonstrukcija podloge u Sportskoj hali, a u saradnji sa Sekretarijatom za sport i omladinu, rekonstruiše se i kuglana, što je vredno pet miliona dinara, čime će sportski centar zaokružiti investiciju.

Prošle godine smo završili rekonstrukciju male sale, sanitarnih čvorova, dela ispred Sportske hale, podseća Paroški.

On ističe da se za sportske klubove godišnje iz buyeta izdvaja oko 12 miliona dinara, a za sport ukupno 35 miliona, koliko i za kulturu. Izdvajanja za socijalnu zaštitu su viša, i iznose oko 70 miliona dinara.


Sezona na Sutomoru traje 2,5 do tri meseca, što smatramo da je malo te planiramo da sledeće godine hotel prima goste od aprila do oktobra. Trudimo se da pošaljemo što više građana na more besplatno, s prevozom, jer su naši građani gradili to odmaralište i zaslužuju da borave tamo, a troškove obezbeđuje lokalna samouprava, ističe Paroški.

Srbobran mnogo pažnje posvećuje zaštićenom parku prirode „Beljanska bara“, te je ove godine završena i pešačko-biciklistička staza duga 4,4 kilometra.

Prošle godine Opština je prvi put dodelila bespovratna sredstva privrednicima, a od ove godine i poljoprivrednim gazdinstvima, kao i beskamatne kredite poljoprivrednicima, te Opština plaća kamate i sve troškove kredita.

Ima zainteresovanih, ali ne koliko smo očekivali te će iznos biti manji. Mogli smo pokriti oko 70 miliona dinara kredita, kaže Paroški.

Maša Stakić

Piše:
Pošaljite komentar
Letovanje nagrada za srbobranske đake

Letovanje nagrada za srbobranske đake

25.07.2018. 08:52 08:53
Srbobran: Penzionere opština poslala na more

Srbobran: Penzionere opština poslala na more

18.07.2018. 10:44 10:47