DNEVNIK NA LICU MESTA Novi Bečej danas slavi 230. rođendan
Novi Bečej je pre 230 godina dobio status varoši, a osim proslave, Opština je odlučila da sadašnjim i budućim poslovnim partnerima i investitorima na investicionoj konferenciji u podne 15. juna u Domu kulture predstavi sve potencijale te opštine, ali i pozove sve zainteresovane da ulažu u njihovu varoš.
Postojeći investitori će pred predstavnicima Razvojne agencije Vojvodine, kao i Srbije, Privrednom komorom Vojvodine, ali i visokim zvaničnicima, izneti svoja iskustva s lokalnom samoupravom. Popodnevni program proslave upotpuniće nastup Vojvođanske filharmonije.
Predsednik opštine Novi Bečej Saša Maksimović kaže za „Dnevnik“ da Novi Bečej postoji zvanično više od 900 godina.
„Prvi dokument, odnosno pisani trag o našoj varoši datira iz 1091. godine, a pre Novog Bečeja je ovde postojalo neolitsko naselje i zato danas i imamo dva arheološka nalazišta“, kaže Maksimović.
U tu staru varoš pokraj Tise potrebna su velika ulaganja.
Buyet za ovu godinu nije viši nego lane i iznosi 900 miliona dinara, ali je opredeljen da u većoj meri bude investicioni. Urađen je i jedan rebalans buyeta jer je Opština ostvarila uštedu i tim novcem kupila dvorac Sokolac, koja će takođe biti predstavljena investitorima.
„Na poslednjoj sednici smo doneli odluku i da Opština kupi garaže, odosno dvorište suda, koji su bili u privatnom vlasništvu. To dvorište je naslonjeno na naš Dom zdravlja, koje nema rešene saobraćajnice, parking i pristup Hitnoj pomoći. U dvorištu suda biće uklonjene postojeće garaže i napravljen pristup kolima Hitne pomoći, parking, i uređen deo parka. Prostor od oko 400 kvadrata koštao je Opštinu 6,8 miliona dinara, a u njemu je, osim garaža, i zgrada starog zatvora, koji se danas vodi kao poslovni objekat od 160 kvadrata“, kaže Maksimović.
Novi Bečej je dobio novac od Uprave za kapitalna ulaganja Vojvodine za prvu fazu izgradnje fabrike vode, ali i za mnoge druge projekte.
„Za dve godine dobili smo od viših nivoa vlasti novac za 50 projekata. Imali smo neko učešće, ali su projekti urađeni od pokrajinskih i republičkih para, kao i evropskih fondova“, podseća predsednik opštine Novi Bečej, i dodaje da je svakako najveća investicija izgradnja postrojenja za prečišćavanje vode, ukupne vrednosti 150 miliona dinara, koju finansira Uprava za kapitalna ulaganja, a čija je realizacija u toku.
Osim toga, završena je i kružna raskrsnica na ulazu u Novi Bečej vredna 56 miliona dinara, što su finansirali „Putevi Srbije“.
„Najvažnije je, svakako, osim izgradnje prečistača vode, ulaganje u vodovod i kanalizaciju jer u Novom Bečeju i dalje ima azbestnih cevi, koje su u veoma lošem stanju, te je u rekonstrukciju vodovodne mreže krajem aprila ove godine uloženo 3,2 miliona dinara od Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, dok su već urađena dva projekta rekonstrukcije i zamene dotrajalih azbestno-cementnih cevi vredna 7,6 i 5,4 miliona dinara, takođe od Pokrajinskog sekreterijata za poljoprivredu“, tvrdi Maksimović.
Za dve pune godine, koliko je na čelu svoje opštine, Saša Maksimović kaže da je ulagano u sve sfere, konkurisali su na tri evropska projekta i dobili dva, te su, kako navodi, dosta osposobljeni za pisanje svih projekata pa je u toku povećanje efikasnosti zaštite od poplava pomoću pametnog merenja vodostaja – IPA projekat s Mađarskom, kao i razvoj infrastrukture eko-turizma na Zaštićenom području „Slanovo kopovo“, ali je iz naših fondova Vatrogasni dom dobio novi krov i fasadu, rekonstruisan je Dom kulture, izgrađena trafostanica, ali i saobraćajnica u Industrijskoj zoni u Novom Miloševu, vredna 28,2 miliona dinara...
„Imamo dve industrijske zone, u Novom Bečeju i Novom Miloševu, koje ćemo i predstaviti na konferenciji za investitorima i ponuditi im najbolje moguće uslove, kao i svakom ko želi da posluje na našoj teritoriji“, naglašava Maksimović.
Isto je urađeno i u Novom Miloševu i Kumanu, u šta je Sekreterijat investirao ukupno 7,4 miliona dinara.
„Nabavili smo, uz pomoć Pokrajinskog sekreterijata za poljoprivredu, i tehnološku opremu za automatsko doziranje sredstava za dezinfekciju vode na vodoizvorištima u Novom Bečeju i Kumanu, vrednu 28,5 miliona dinara. Za izgradnju fekalne kanalizacije u Novom Bečaju u prvoj fazi vrednu 16,4 miliona dinara, a zatim i drugu, vrednu 21,5 milion dinara, i za treću fazu od Uprave za kapitalna ulaganja dobili smo još 20,1 milion dinara. To je veoma važno, iako političari ne vole da govore o tome, ali to je prvo kada pričamo o problemima u svakoj opštini u Vojvodini jer godinama nije ulagano u vodovod, kao što dvadeset godina nije čišćena atmosferska i fekalna kanalizacija“, ističe Maksimović.
Izgradnjom brane na Tisi 1976. godine na tom području stvorilo se mnogo podzemnih voda, u značajnoj količini i neodržavanjem kanalske mreže, te dolazi do problema posle svakih većih padavina. Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu je u izmuljavanje kanalske mreže u funkciji odvodnjavanja uložio 22,7 miliona dinara.
„Paralelno radimo i atmosfersku i fekalnu kanalizaciju, rekonstrukciju vodovoda, izgradnju postrojenja za prečišćavanje vode, ali i na industrijskim zonama u Novom Bečeju, koje su pri kraju“, podseća Maksimović: „Zona u Novom Miloševu pre dve godine nije postojala, čak ni na papiru, a sada je izgrađena prva faza industrijske zone i postoji u njoj sve neophodno, osim osim ulične rasvete i priključka na glavnu saobraćajnicu, koji je u nadležnosti „Puteva Srbije“. Urađena je atmosferska i fekalna kanalizacija, asfaltirane ulice, uvedeni optički kablovi, transformatori za struju, gas i tu trenutno posluje jedna fabrika za preradu bundevinog semena i proizvodnju ulja, pošto je zona tek izgrađena, i prodata je druga parcela, što je pokazatelj da Opština ne ulaže uzaludno u industrijske zone. Novobečejska zona je takođe pri kraju.“
Maša Stakić
Foto: Radivoj Hadžić